REGULAMIN Wrzesień 2023 Październik 2023 Listopad 2023 Grudzień 2023 Styczeń 2024 Luty 2024 Marzec 2024 Kwiecień 2024 Maj 2024

Wolontariat rok szkolny 2023/2024

Grudzień 2023

Spotkanie z wolontariuszką

5 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Wolontariusza. Z tej okazji w naszej szkole miało miejsce niecodzienne spotkanie.

Zaprosiliśmy w progi naszej szkoły młodą wolontariuszkę, Paulinę  Okręglicką. Paulina od kilku lat aktywnie działa w Salezjańskim Wolontariacie Misyjnym „Młodzi Światu”.

Uczniowie klas od drugich po siódme z dużym zainteresowaniem słuchali wspomnień i oglądali zdjęcia oraz filmiki z wyjazdu misyjnego do Zambii. Paulina opowiadała jak wygląda codzienne życie dzieci w dalekim afrykańskim kraju. Pokazywała zdjęcia domów i potraw. Nasi uczniowie dowiedzieli się jak wygląda szkoła w Zambii i czego uczą się dzieci, a także jak często mają wakacje.

Paulina opowiadała na czym polegała ich posługa w Zambii. W czasie wakacji zorganizowali dzieciom półkolonię. Spędzali z nimi kilka godzin dziennie. Prowadzili zawody sportowe, zabawy integracyjne, różne konkursy, przygotowywali posiłki i uczestniczyli w życiu lokalnej wspólnoty.

Wolontariuszka nauczyła dzieci kilku zwrotów w języku miejscowej ludności i pokazała stroje noszone przez tamtejsze kobiety.

Paulina zachęcała do wrażliwości na potrzeby drugiego człowieka, szczególnie słabego i bezbronnego. Podkreślała, że każdy może być wolontariuszem.

Było to bardzo ciekawe i pouczające spotkanie.

Dziękujemy  :  )

Obrazek 2023-12-18 20:51:36