Nawigacja

Kolejna mobilnośc za nami - teraz Oxford

Sprawozdanie z mobilności – p. Iwona Blarowska

Imię i nazwisko: Iwona Blarowska

Placówka: Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach

Rodzaj mobilności: kurs metodyczny Creative Teaching in the Secondary Classroom

Kraj: Wielka Brytania

Czas trwania: 31.07.2017r. - 11.08.2017r.

 

Szkoła

W ramach projektu „Mobilność kadry edukacyjnej” w dniach 31.07.2017r. - 12.08.2017 r. miałam szansę uczestniczenia w kursie metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego prowadzonym  w szkole językowej  Lake School of English w Oksfordzie. Zajęcia mojej grupy odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9.15 – 15.15 na terenie Uniwersytetu Oksfordzkiego w  nowoczesnym, imponującym rozmachem gmachu Business College. Prowadziła je charyzmatyczna, pochodząca z Walii  nauczycielka , a obejmowały one kreatywne  nauczanie gramatyki, słownictwa, wymowy, czytania tekstów ze zrozumieniem, pisania,  a wszystko  z wykorzystaniem pomysłowych ćwiczeń, a także zasobów internetowych i  technologii ICT .W grupach bądź  parach testowaliśmy  na sobie różne zadania ucząc się, ale też  wspaniale się przy tym bawiąc. Nasza międzynarodowa  grupa liczyła trzynaście  osób z różnych krajów Europy: Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech i Polski. Bardzo dobrze nam się razem pracowało, polubiliśmy się, spędzaliśmy wspólnie również czas wolny . Na zakończenie kursu postanowiliśmy, że będziemy ze sobą utrzymywać kontakt, wymieniać się ciekawymi pomysłami na lekcje, przydatnymi linkami internetowymi i  dlatego z inicjatywy  koleżanki z Sardynii   na platformie dla nauczycieli  edomodo.com założyliśmy grupę „Oxford Teachers”.

Szkoła nie tylko uczyła, ale także oferowała różne możliwości spędzania   czasu wolnego: w tygodniu było to  zwiedzanie Oxfordu z przewodnikiem, nauczycielem Robem i wycieczka do pałacu i ogrodów Blenheim, a w weekend można było pojechać na jednodniowe wycieczki  do Londynu i Stratford-Upon-Avon. Pracownicy szkoły doradzali jakie miejsca w Oksfordzie warto zobaczyć, w jakich wydarzeniach kulturalnych wziąć udział,  byli bardzo pomocni i życzliwi.

 



 

Oksford

Oksford w którym mieszkałam to  tętniące życiem pełne turystów 150 000 tysięczne miasto w południowej Anglii nad rzekami Tamizą i Cherwell. Stolica hrabstwa Oxfordshire znana jest przede wszystkim  z najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu. Atmosferę miasta tworzą majestatyczne, zabytkowe budynki kolegiów, pochodzący z XI wieku zamek Oxford Castle, liczne muzea, w tym najstarsze w Wielkiej Brytanii Ashmolean Museum, biblioteki z cennymi zbiorami, klimatyczne stare uliczki  z  niezliczoną ilością sklepików z pamiątkami , księgarni i kawiarenek. Urokliwe są również tereny nad rzekmi Cherwell i  Tamizą: parki, ogród botaniczny, łąki  „meadows” z polami do gry w golfa i krykieta. W mieście i okolicach jest  naprawdę wiele do zobaczenia , ja zwiedziłam

 min.:

 

Christ Church College

W Oksfordzie jest aż 38 kolegiów, a Christ należy do najpiękniejszych. XVI wieczne kolegium składa się z kilku majestatycznych  budynków w tym  imponującej  Katedry Kościoła Anglikańskiego.  Kręcono w nim sceny do filmów o Harry Potterze, sali jadalniana tej szkoły wyobrażała Wielką Salę. To chyba najbardziej fotografowane przez turystów miejsce. W kolegium Christ Church studiowało 13 premierów Wielkiej Brytanii.

 

Magdalen College

XV wieczny Magdalen położony jest obok rzeki Cherwell, a na jego terenie znajduje się rozległy park jeleni. Duża kwadratowa wieża Magdalen to punkt orientacyjny miasta. Z wieżą ta wiąże się sięgająca czasów Henryka VII tradycja: w pierwszy majowy poranek chór kolegium śpiewa ze

szczytów wieży gromadząc tłumy słuchaczy, którzy blokują przylegające ulice i most.

 

Trinity College

Urokliwe, znajdujące się w ścisłym centrum kolegium Trójcy Świętej wychowało  trzech brytyjskich premierów i  aż do  1979 do roku było to wyłącznie męskim kolegium.

 

Ashmolean Museum

Pierwsze na świecie uniwersyteckie muzeum które zawiera ogromne kolekcje okazów archeologicznych i sztuki pięknej. W muzeum ma w swoich zbiorach  min. kolekcję starożytnych Egiptu i Sudanu,  ceramiki greckiej i minojskiej. Miejsce to  słynie z jednej najlepszych na świecie kolekcji obrazów Pre Raphaelie, majolicy (włoskiej glazury z cyną) i srebra angielskiego.

 

Bodleian Library

Uniwersytecka biblioteka Bodleian szczyci się kolekcją ponad 11 milionów woluminów, a półki na których się znajdują liczą łącznie 180 km. Wydawcy książek na całym świecie są zobowiązani do przesłania jednego egzemplarza do tej biblioteki. Ja miałam okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości pisarki Jane Austen, rękopisy i pierwsze wydania jej powieści, bogactwo  listów rodzinnych i zawodowych.

 

Blenheim Palace

Monumentalny pałac znajdujący się w miasteczku Woodstock kilkanaście kilometrów od Oksfordu jest jednym z największych w Anglii. XVIII pałac był nagrodą dla Johna Churchilla księcia Marlborough od wdzięcznego narodu za zwycięstwa w wojnie z francuzami o sukcesję hiszpańską. W pałacu urodził się i mieszkał premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.

 

 

Niezwykłe atrakcje

Latem w Oksfordzie odbywa się wiele pokazów sztuk teatralnych Williama Szekspira. Ja miałam przyjemność obejrzenia przedstawienia: „The Twelfth Night”  czyli „Wieczór Trzech Króli '' wystawianą przez teatr Oxford Playhouse. Sztukę wystawiono na dziedzińcu najstarszej uniwersyteckiej biblioteki Bodleian  Library. Możliwość obejrzenia sztuki Szekspira w orginale i w takim otoczeniu było dla mnie fantastycznym przeżyciem.

Inną z niezapomnianych  atrakcji było tzw. punting  czyli przejażdżka wąską łódką poruszaną przy pomocy długiego kija. Oxford słynie również z wioślarstwa, a coroczna rywalizacja pomiędzy drużynami studentów uniwersytetów Oxford i Cambridge to już tradycja.

 

 

 

Podsumowanie

Podsumowując udział w projekcie „Mobilność kadry edukacyjnej” było dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Nie tylko  uczestniczyłam w wartościowych zajęciach,  mieszkałam w Oksfordzie z angielską rodziną, zanurzyłam  się w kulturze brytyjskiej, ale także miałam możliwość  poznania wspaniałych nauczycieli z różnych zakątków Europy, z którymi nadal utrzymuję  kontakt. Zamierzam wykorzystywać pomysły i metody które poznałam na kursie na swoich lekcjach i dzielić się nimi z innymi nauczycielami języka angielskiego w naszej szkole. Będę zachęcać nauczycieli mojej szkoły  do udziału w tego typu projektach.

 

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego
    ul. Słowackiego 2
    34-100 Wadowice
  • tel/fax. sekretariat 33 82 331 62
    tel. kadry/księgowa 33 82 334 65

Galeria zdjęć