Refleksje po szkoleniu w Scarborough

W ramach projektu „Mobilność kadry edukacyjnej” w dniach 29.01.2018r.-10.02.2018r. uczestniczyłem w kursie metodycznym dla nauczycieli prowadzonym w szkole językowej Angloland - Academy of English, która znajduje się przy Avenue Road w Scarborough. Miejscowość to jest nadmorskim miastem w północno-wschodniej Anglii.

Moja droga do Scarborough wiodła przez Wrocław, Newcastle i York. Lot z Wrocławia trwał ponad 2 godziny, ale ponieważ w Anglii jest czas o godzinę wcześniejszy, więc zyskałem dodatkową godzinę. Niestety musiałem ją oddać wracając do Polski.

Gdy wylądowałem na lotnisku w Newcastle udałem się metrem na pociąg do Yorku, by następnie przesiąść się na pociąg jadący do Scarborough. W godzinach popołudniowych dotarłem na miejsce noclegu u pani Pameli, mieszkającej przy ulicy Seamer Road. Po sympatycznym przywitaniu, oczywiście w języku angielskim, trochę czasu poświęciliśmy na poznanie się (rodziny, praca zawodowa itd.). Do rozmów i wzajemnego poznania się mieliśmy jeszcze wiele okazji podczas mojego pobytu w jej domu.

Od następnego dnia rozpoczęły się moje zajęcia w szkole. Do lunczu zajęcia głównie były skoncentrowane na pogłębianiu znajomości języka angielskiego z dużym naciskiem na konwersację. Po południu zajęcia dotyczyły głównego tematu mojego kursu czyli efektywnemu wykorzystaniu technologii w nauczaniu

Moja grupa liczyła 7 osób. Były w niej osoby z Chile, Argentyny i z Polski. Zajęcia mojej grupy odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00. Prowadzone były przez Lindę oraz Dana, którzy wykazywali się dużym profesjonalizmem oraz szerokim wykorzystaniem metod aktywizujących. Obejmowały one nauczanie gramatyki, słownictwa, wymowy, czytania tekstów z wykorzystaniem różnych ćwiczeń, a także zasobów internetowych i technologii ICT . Często pracowaliśmy w grupach lub parach. Uważam ,że dużo nauczyłem się na tych zajęciach i będę mógł to wykorzystać w swojej pracy i życiu.

Szkoła nie tylko uczyła, ale także oferowała różne możliwości spędzania czasu wolnego. W pierwszym dniu zajęć odbyliśmy wycieczkę po mieście z przewodnikiem, która dostarczyła wielu ciekawych wrażeń. Scarborough ze względu na swoja piękna plaże zwane jest Królową Wybrzeża Yorkshire. Nad miastem wznoszą się monumentalne ruiny zamku, skąd rozciągają się fantastyczne widoki na morze. W średniowieczu miasto było znane z trwającego 45 dni jarmarku. Dziś - dzięki swojej bogatej ofercie kulturalnej - również przyciąga w okresie wakacji wielu Brytyjczyków i obcokrajowców.

Szkoła Anglolang oddalona jest zaledwie o 10 minut od słonecznej plaży i centrum Scarborough. Bezpośrednie sąsiedztwo szkoły jest doskonałym miejscem, by przyjrzeć się codziennemu życiu Brytyjczyków i poczuć się częścią lokalnej społeczności. Ośrodek znajduje się w tradycyjnej XIX-wiecznej rezydencji, do której przylega piękny ogród. W tygodniu można było również uczestniczyć w różnych zajęciach kulturalnych (występy zespołów muzycznych, seanse kinowe w prywatnym kinie prowadzonym przez szkołę Angloland).

W weekend pojechaliśmy na wycieczkę do Yorku, który zwiedzaliśmy z przewodnikiem. York jest znany ze swojej bogatej historii, która zachowała się w architekturze. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu, a do XIX wieku było największym miastem w północnej Anglii. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, aby zobaczyć średniowieczne budowle, w których przeplatają się ślady wikingów i Rzymian. York, był dla Rzymian główną bazą militarną.

Armia wikingów zdobyła York w 866, a w 876 wikingowie osiedlili się na stałe w okolicach Yorkshire. Królowie wikingów rządzili tym obszarem, przez prawie sto lat. W 954 ostatni król wikingów – Eryk Krwawy Topór został wygnany, a jego ziemie wcielone do jednoczącej się Anglii. Katedra w Yorku jest największą średniowieczną katedrą w Anglii i północnej Europie i dominuje nad miastem.

Mogłem również zapoznać się i zwiedzić w Scarborough dwie lokalne renomowane szkoły nauczające na różnych poziomach (Secondary School i College).

Po zakończeniu kursu, ubogacony wróciłem do Polski. Chciałbym dalej rozwijać posługiwanie się językiem angielskimi oraz wykorzystywać zdobytą wiedzę i doświadczenie w swojej pracy oraz życiu osobistym.