Wspomnienia z Oxfordu

W dniach 09.04.2018r. do 20.04.2018r. uczestniczyłem w kursie językowym organizowanym w ramach projektu Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w Gminie Wadowice. Jak wspomniałem wcześniej w pozdrowieniach kurs odbywałem w Lake School of English, w Oxfordzie. Szkoła znajdowała się w centrum miasta Park End Street. Muszę nadmienić, że przez okres dwóch tygodni byłem jedyną osobą z polski. W szkole w okresie mojego pobytu można było spotkać osoby z: Hiszpanii, Włoch, Austrii, Turcji, Niemiec, Holandii, Japonii, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Włoch i Portugalii.

Zamieszkałem w Oxfordzie w rodzinie zaprzyjaźnionej ze szkołą państwem Wendy i Patrick Heenan. Mieszkali oni  w Kennington, 15 minut komunikacją miejską od szkoły. Zamieszkałem u nich 8 kwietnia a wyjechałem od nich 21 kwietnia.

Dwutygodniowy kurs obejmował około 60 godzin lekcyjnych (22 godziny zegarowe). Moje zajęcia prowadziły cztery osoby: w pierwszym Tygodniu Jane i Katrin (Wielka Brytania) a w drugim Freia (Nowa Zelandia) i Geraldin (Irlandia). W pierwszy tygodniu byłem w grupie dwuosobowej z Japonką (która po tym tygodniu wyjechała) a w drugim tygodniu byłem sam w grupie.

Na dwóch jednostkach lekcyjnych w czasie kursu zdarzyło się łączenie osób z trzech grup, razem osiem/dziewięć osób, na których odbywały się ćwiczenia w parach między osobami z różnych grup. W grupach bądź  parach testowaliśmy  na sobie różne zadania ucząc się, ale też  wspaniale się przy tym bawiąc. Na tych zajęciach akurat były osoby z różnych krajów Europy: Hiszpanii, Włoch, Austrii, Turcji, Niemiec, Japonii i Ja. Bardzo dobrze nam się razem pracowało, polubiliśmy się, spędzaliśmy wspólnie również czas wolny .

Szkoła nie tylko uczyła, ale także oferowała różne możliwości spędzania   czasu wolnego: w tygodniu było to  zwiedzanie Oxfordu z przewodnikiem, nauczycielem Robem i wycieczka do pałacu i ogrodów Blenheim, odwiedzenie new college. Pracownicy szkoły doradzali jakie miejsca w Oksfordzie warto zobaczyć, w jakich wydarzeniach kulturalnych wziąć udział,  byli bardzo pomocni i życzliwi.

A samo miasto Oxford urzeka architekturą i niezwykłą różnorodnością spotykanych osób, to niezwykłe, tętniące życiem miasto z bogatą ofertą kulturalną. Jest to miejsce które można powiedzieć jest w całości muzeum. Większość obiektów mają wspaniałą historię

Przez pobyt zwiedziłem samo miasto i ciekawe obiekty muzealne. Muzeum Historii Nauki, Muzeum Ashmolean to muzeum sztuki i archeologii, Oxford Castle, Bodleian Library. Muzeum miasta Oxford, Muzeum Pitt Rivers, Bate Collection , jednej z najwspanialszych kolekcji instrumentów muzycznych na świecie.

Podsumowując mój wyjazd w ramach udział w projekcie „Mobilność kadry edukacyjnej” i było dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Nie tylko  uczestniczyłam w wartościowych zajęciach,  mieszkałem w Oksfordzie z angielską rodziną, poznałem kulturę brytyjską, ale także miałam możliwość  poznania wspaniałych nauczycieli z różnych zakątków Europy. Poznałem w szkole również wspaniałe osoby z różnych krajów Europy i Bliskiego Wschodu z którymi się zaprzyjaźniłem i mam nadzieję korespondować. Zamierzam wykorzystywać język do poszukiwania inspiracji, pomysły oraz metody z anglojęzycznych stron internetowych oraz publikacji.

Będę zachęcać nauczycieli mojej szkoły  do udziału w tego typu projektach.

Jerzy Rajda