Nawigacja

Scenariusz lekcji wychowawczej

Szkoła Podstawowa nr 4  w Wadowicach

Radosław Zieliński - lekcja wychowawcza klasa siódma

Irlandia – poznajemy Zieloną Wyspę.

 1. Cele lekcji

Ogólny cel lekcji: poznawanie kultury irlandzkiej.

Szczegółowe cele lekcji: wykorzystywanie informacji ze stron anglojęzycznych poleconych/wskazanych przez nauczyciela

Strony internetowe:

Archiwa narodowe Irlandii: www.nationalarchives.ie

Dokumenty dotyczące polityki zagranicznej Irlandii: www.difp.ie

Historia Irlandii: www.historyireland.com

Wydział ds. Kultury Irlandii: www.cultureireland.gov.ie

Rada Sztuki: www.artscouncil.ie

Irlandzka Rada Rękodzieła: www.ccoi.ie

Irlandzka Wymiana Literacka: www.irelandliterature.com

Galeria Narodowa Irlandii: www.nationalgallery.ie

Biblioteka Narodowa Irlandii: www.nli.ie

Muzeum Narodowe Irlandii: www.museum.ie

Obchody Dnia Świętego Patryka: www.stpatricksday.ie

Rząd Irlandii: www.irlgov.ie Prezydent Irlandii: www.president.ie

      1. Wiadomości         

Uczeń:

  • zna nazwiska sławnych Irlandczyków i ich osiągnięcia
  • zna słowa i wyrażenia dotyczące kultury irlandzkiej (kino, taniec, muzyka, literatura)
  • wie, na czym polega metoda projektu
  • poszerza słownictwo związane z tematem
      1. Umiejętności

Uczeń:

  • potrafi mówić o kulturze irlandzkiej
  • pracuje metodą projektu 
  • wykorzystuje posiadany zasób wiedzy do wypowiedzi w nowej sytuacji
  • potrafi zaprezentować swój projekt
      1. Postawy

Uczeń:

  • potrafi poprawnie zachować się podczas prezentacji, pracy indywidualnej i w parze
  • harmonijnie współpracuje z kolegami i nauczycielem
  • szanuje pracę kolegów
    1. Metoda i forma pracy
  • Metoda: podejście komunikacyjne, metoda projektu, pytania – odpowiedzi, pogadanka, prezentacja
  • Forma: praca w grupach i indywidualna
    1. Środki dydaktyczne

Tablica multimedialna, plakaty, zdjęcia, płyty.

    1. Przebieg lekcji
      1.   Faza przygotowawcza
  1. Nauczyciel podaje temat i ogólny cel lekcji: „Poznacie kulturę Irlandii. Sprawdza, czy uczniowie odrobili pracę domową – przygotowali projekty o Irlandii.
  2. Rozgrzewka językowa. Nauczyciel pyta, co się kojarzy uczniom z Irlandią. Burza mózgów.  Można skorzystać ze słownictwa tematycznego zamieszczonego w załączniku.
      1. Faza realizacyjna

W tej fazie lekcji uczniowie będą prezentować, wcześniej przygotowane w grupach, projekty. Cała klasa śledzi prezentacje poszczególnych grup i obowiązkowo notuje najważniejsze informacje. Notatka w zeszycie powinna uwzględniać: sławnych piosenkarzy, aktorów, filmy, pisarzy, tytuły książek, tradycyjne instrumenty.

      1. Faza podsumowująca

Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów i chwali ich za przygotowane i zaprezentowane projekty. Ocenia je pełnymi stopniami. Przypomina o konieczności przyswojenia dziś poznanych wiadomości. Zadaje też pracę domową.

 

5. Czas trwania lekcji

45 minut

    1. Uwagi do scenariusza

Żeby lekcja była ciekawa, musi zawierać elementy współczesnej kultury, nie tylko znane osoby i fakty z podręcznika. Trzeba zachęcić uczniów do poszukania informacji na ten temat w Internecie. Uczniowie powinni wykazać się znajomością najnowszej muzyki, filmu, literatury, czy sportu irlandzkiego. Muszą też pokazać swoje prace nauczycielowi przed ich prezentacją na lekcji. Nauczyciel poprawia je i proponuje zmiany. Ocena jest uzgadniana wspólnie z grupą.

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego
    ul. Słowackiego 2
    34-100 Wadowice
  • tel/fax. sekretariat 33 82 331 62
    tel. kadry/księgowa 33 82 334 65

Galeria zdjęć