Aktualności O bibliotece Nowości Lektury online Konkursy - regulaminy

Szkolna Biblioteka
SP4 w Wadowicach

w roku szkolnym 2023/2024

zapraszam codziennie w następujących godzinach:

8.15 - 15.00

7.15 - 13.15

8.15 - 14.15

Szkolna biblioteka składa się z dwóch pomieszczeń, które pełnią funkcję wypożyczalni i czytelni.

WYPOŻYCZALNIA - tu możesz wypożyczyć książki do domu, dokonując samodzielnego wyboru lub korzystając z pomocy bibliotekarza. Wypożyczyć można lektury, książki przydatne w nauce, wiersze, bajki, baśnie, książki obyczajowe i przygodowe.

CZYTELNIA - z jej zbiorów korzystamy na miejscu. Zbiory czytelni to:

• księgozbiór podręczny, w którym znajdziesz encyklopedie, słowniki, leksykony, atlasy, albumy oraz literaturę dotyczącą naszej miejscowości i regionu (z nich korzystasz za pośrednictwem bibliotekarza),
  • czasopisma, np.: Świerszczyk, Victor Junior, Victor oraz komiksy (do nich masz bezpośredni dostęp).

W czytelni znajdują się stanowiska komputerowe z dostępem do internetu, przeznaczone dla uczniów do celów edukacyjnych.

Jeżeli potrzebujesz konkretnego tytułu lub materiałów na określony temat, korzystaj z pomocy bibliotekarza.

Nauczyciel bibliotekarz: Małgorzata Brzeźniak

Czytelników prosimy o zapoznanie się z regulaminem szkolnej biblioteki:

REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ

Postanowienia ogólne:

1. Z biblioteki mogą korzystać uczniowie, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz rodzice/prawni opiekunowie uczniów.

2. Czytelnicy mają prawo do bezpłatnego korzystania ze zbiorów bibliotecznych.

3. Biblioteka czynna jest codziennie w czasie dostosowanym do organizacji zajęć dydaktyczno - wychowawczych.

4. W bibliotece należy zachować ciszę i porządek.

5. Każdego ucznia obowiązuje stosowanie się do regulaminu biblioteki.

6. Uczniom osiągającym najwyższe wyniki w czytelnictwie oraz biorącym systematyczny udział w pracach biblioteki mogą być przyznane na koniec roku nagrody.

REGULAMIN WYPOŻYCZALNI

1. Jednorazowo uczeń może wypożyczyć jedną książkę. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą bibliotekarza można wypożyczyć 2 - 4 książki (np. lektury, literatura do konkursów, dłuższy okres wolny od zajęć edukacyjnych).

2. Książki są wypożyczane na okres 14 dni. W uzasadnionych przypadkach, za zgodą bibliotekarza można wypożyczyć książki na dłuższy czas, nie dłużej jednak niż na okres 2 miesięcy.

3. Biblioteka szkolna udostępnia uczniom podręczniki szkolne. Zasady wypożyczania, udostępniania i przekazywania podręczników i innych materiałów edukacyjnych reguluje odrębna procedura.

4. Obowiązkiem czytelnika jest dbałość o książki i inne zbiory biblioteki.

5. Zauważone uszkodzenia książki należy niezwłocznie zgłosić bibliotekarzowi.

6. W przypadku zniszczenia lub zagubienia książki (innego zbioru) należy ją odkupić lub zastąpić nową o równej lub większej wartości (po uzgodnieniu tytułu z bibliotekarzem).

7. Przed zakończeniem roku szkolnego książki (inne dokumenty) należy zwrócić w ogłoszonym terminie.

REGULAMIN CZYTELNI

1. Korzystający z czytelni wpisuje się do zeszytu odwiedzin, za wyjątkiem uczniów kl. "0" i I.

2. Plecaki należy pozostawić w wyznaczonym miejscu.

3. Odwiedzający czytelnię mają prawo do korzystania ze wszystkich zbiorów tj. z księgozbioru podręcznego, czasopism oraz zbiorów wypożyczalni.

4. Z księgozbioru podręcznego i czasopism uczniowie mogą korzystać tylko na miejscu, nie wynosząc ich poza czytelnię.

5. Czytelnicy mają wolny dostęp do czasopism. Z księgozbioru podręcznego korzystają za pośrednictwem bibliotekarza.

6. Przed opuszczeniem czytelni należy zwrócić czytane książki bibliotekarzowi.

7. W czytelni obowiązuje cisza i kulturalne zachowanie się.

8. Nie wolno w czytelni spożywać posiłków.

9. Czytelnia jest nieczynna w czasie prowadzonych w niej zajęć dydaktycznych.

ZASADY KORZYSTANIA

ZE STANOWISK KOMPUTEROWYCH

Odwiedzający czytelnię mogą korzystać z  komputerów z dostępem do internetu zgodnie z następującymi zasadami:

1. Z komputerów można korzystać jedynie za zgodą bibliotekarza, po wpisaniu się do zeszytu odwiedzin.

2. Komputery w czytelni oraz internet  przeznaczone są do celów edukacyjnych.

3. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów; zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.

4. Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.

5. Z drukarki można korzystać za zgodą bibliotekarza.