Programy profilaktyczne realizowane w szkole

Programy profilaktyczne realizowane w roku szkolnym 2020/2021

I.Program „Szkoła promująca zdrowie”

Cel główny:

Wychowanie człowieka świadomie dbającego o swoje zdrowie i kondycję fizyczną oraz troszczącego się o środowisko przyrodnicze, w którym żyje.

Problemy priorytetowe:

1.Zdrowe odżywianie ze szczególnym uwzględnieniem spożywania drugiego śniadania.

2. Higiena i bezpieczeństwo

3.Ruch to zdrowie, a profilaktyka zdrowotna

4. Ekologia, a zdrowy człowiek

Realizacja programu w obszarach:

- w obszarze zdrowego żywienia: zajęcia wychowawcze na temat zdrowego żywienia,

-w obszarze profilaktyki zdrowia - prelekcje i pogadanki na temat higieny oraz pielęgnacji ciała,

-w obszarze zdrowia fizycznego i aktywności fizycznej: gimnastyka korekcyjna, zajęcia na basenie, zajęcia sportowe, spacery,

- w obszarze ekologii: konkursy o tematyce ekologicznej, lekcje i pogadanki na temat segregacji śmieci, ochrony środowiska.

II. Program „Trzymaj formę”

Trzymaj formę” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.

Wybór priorytetów:

- zdrowe odżywianie,

- zdrowe diety,

- sport to zdrowie, zabawy ruchowe – zdrowie i rozrywka,

- profilaktyka zdrowotna.

Ustalenie celów:

Promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów, pogłębienie wiedzy o zdrowiu. Uczniowie będą zachęcani do aktywności ruchowej poprzez różne zajęcia sportowe oraz zabawy na świeżym powietrzu.

Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących profilaktyki zdrowotnej.

Realizacja programu:

Zajęcia realizowane będą w formie pogadanek, filmów edukacyjnych, zajęć sportowych. prezentacji multimedialnych.

III. "Program dla szkół" komponenty mleczne i warzywno-owocowe organizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa

Cel programu

„Program dla szkół” skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. dzieci klas I-V szkół podstawowych.

Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców. Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.

IV. Program ,,Owce w sieci”.

Głównym celem projektu jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii. Prowadząc zajęcia z dziećmi pokazujemy im, jak unikać zagrożeń, podpowiadamy im, gdzie mogą szukać pomocy. Nie zapominajmy, że Internet i inne nowoczesne technologie otworzyły szeroki dostęp do wiedzy, ułatwiły komunikację. Razem z dziećmi szukamy dróg wykorzystania jego zalet.

V .Program ,,Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa”.

Podstawowym założeniem projektu ZPB jest wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Głównym celem działań szkoły i wszystkich partnerów jest promocja i kształtowanie bezpieczeństwa, a równocześnie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli na terenie szkoły i w jej okolicy. Zadania szczegółowe określane są rokrocznie na podstawie diagnozy (badania ankietowe, spotkania z Partnerami) i zamieszczane w Zintegrowanym Planie Działania na dany rok szkolny. Realizacja projektu ZPB zakłada ścisłą współpracę z instytucjami, wspierającymi szkołę zarówno pod względem edukacyjnym, wychowawczym, jak i infrastrukturalnym, technicznym. Do I tury projektu ,,Bezpieczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum” w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Szkoła Podstawowa Nr 4 w Wadowicach przystąpiła dnia 1 września 2008r. W październiku 2010r.z rąk Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji odebraliśmy Certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” -edycja 2010-2012. W maju 2012r. został przeprowadzony audyt, który zakończył się przedłużeniem Certyfikatu ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” na 5 lat. Obecnie nasza szkoła realizuje zadania w ramach ZPB jako „Lider Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.

VI .Program ,,Nie pal przy mnie, proszę!”.

Jest to program profilaktyki antytytoniowej inicjowany prze Państwową Inspekcje Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.

Cel główny programu:

Zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.

Cele szczegółowe:

-kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i swoich bliskich

-uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia

-usystematyzowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia

-kształtowanie u dzieci postaw asertywnych, w sytuacji, gdy narażone są na bierne palenie

Założenia programu:

Przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych o tematyce:

-co to jest zdrowie

-od czego zależy nasze zdrowie

-co i dlaczego szkodzi zdrowiu

-co robić, gdy moje dziecko jest zagrożone?

-nie pal przy mnie, proszę