Październik 2021

„Człowiek jest wspaniałą istotą nie z powodu dóbr, które posiada, ale jego czynów.
Nie ważne jest to, co się ma, ale czym się dzieli z innymi."

Dzień Papieski

Od roku 2001 obchodzony jest  w polskim Kościele rzymskokatolickim Dzień Papieski jako wyraz wdzięczności, łączności duchowej z Ojcem Świętym, Janem Pawłem II i promocji jego nauczania. Przypada on w niedzielę bezpośrednio poprzedzającą rocznicę wyboru kardynała Karola Wojtyły na następcę Świętego Piotra- w tym roku to 10 października. Koordynatorem przedsięwzięć jest Fundacja „Dzieło Nowego Tysiąclecia”. W trakcie Dnia Papieskiego zbierane są pieniądze na stypendia dla zdolnej polskiej młodzieży z niezamożnych i ubogich rodzin.

Wolontariusze z Naszej szkoły w tym roku zaangażowali się w zbiórkę ofiar i po każdej ze Mszy świętych w Bazylice ONMP zbierali datki na ten jakże szlachetny cel.

Dziękujemy Wszystkim Wspierającym tę zbiórkę Mieszkańcom Wadowic.

Pamięć o pomordowanych nauczycielach

8 października 2021r., przed Dniem Nauczyciela oraz z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych, członkowie Szkolnego Wolontariatu wspólnie z opiekunem wybrali się pod pomnik upamiętniający Zamordowanych w czasie II wojny światowej Nauczycieli Ziemi Wadowickiej, który znajduje się przy ul.Teatralnej.

Młodzi wolontariusze wygrabili liście wokół pomnika, wyrwali resztki suchej trawy oraz zapalili znicze jako dowód pamięci o bestialsko pomordowanych w czasie wojny Nauczycielach.

Ocalić od zapomnienia

Okres przed uroczystością Wszystkich Świętych to odpowiedni moment na wspomnienie o tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowy dotyczące szacunku dla zmarłych i modlitwy.

14 i 22 października 2021 r. grupy wolontariuszy z Naszej szkoły wspólnie z opiekunami porządkowały opuszczone groby na Cmentarzu Parafialnym przy Al. Matki Bożej Fatimskiej w Wadowicach oraz na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Wojska Polskiego. Uczniowie zadbali o groby, na które od dawna nikt nie przychodzi, wyrwali suchą trawę, zwiędłe kwiaty, oczyścili pomniki. Symbolem naszej pamięci o przodkach, o ludziach zasłużonych dla naszego miasta, o żołnierzach, którzy walczyli o naszą Ojczyznę, były pozostawione, zapalone znicze na mogiłach i pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym.

PAMIĘTAMY O TYCH, KTÓRZY ODESZLI.

Akcja ,,ZNICZ”

Pod koniec października w Naszej szkole, z inicjatywy Szkolnego Wolontariatu, odbyła się zbiórka zniczy i wkładów do zniczy. Część zebranego materiału w przeddzień Święta Zmarłych i w Dzień Zaduszny została zapalona przez wolontariuszy i uczniów szkoły na opuszczonych mogiłach, na wadowickich cmentarzach. Pozostała część zniczy zostanie zapalona przez wolontariuszy w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości na opuszczonych grobach żołnierskich oraz w miejscach pamięci, m.in. pod Pomnikiem XII Pułku Piechoty oraz pod pomnikiem na Cmentarzu Wojskowym  w Wadowicach.Biało-czerwone wstążeczki na zniczach będą dowodem pamięci o Poległych w obronie Naszej Ojczyzny.

Spotkanie z ,,RAFAŁKAMI”- ,,Przyjacielu, dobrze, że jesteś”

Na październikowe spotkanie z naszymi ,,RAFAŁKAMI” ze Wspólnoty Wiara i Światło wolontariusze wraz z opiekunką udali się z owocowymi prezentami- tym razem były to dorodne jabłuszka z naszych sadów z dołączoną karteczką z napisem: ,,Przyjacielu, dobrze, że jesteś”. Jak zwykle było miło, głośno i wesoło, a jabłuszka ,,sprawiły”, że wszyscy mogli ,,coś” zdrowego zjeść, oprócz, oczywiście, pysznych ciast. Spotkanie, jak zawsze, sprawiło Podopieczny Wspólnoty oraz Ich Najbliższym wiele radości i dało możliwość kontaktu z innymi osobami.

Mamy logo Szkolnego Wolontariatu!!!

Od początku roku szkolnego staraliśmy się zaprojektować logo naszego wolontariatu. Najwięcej pomysłów, projektów zrodziło się w klasie 7b i 7a.

projekt logo, zwyciężył ostatecznie i stał się ,,znakiem rozpoznawalnym” naszego Szkolnego Wolontariatu. To właśnie uczniowie z klasy 7 b, BŁAŻEJ CEREMUGA i JAKUB JEŻ, a właściwie Ich

Pomysłodawcom gratulujemy!!!