SZKOLNY WOLONTARIAT 2021/2022

,,Kiedy pomagamy innym, pomagamy sobie,

ponieważ wszelkie dobro, które dajemy, zatacza koło i wraca do nas.”

Flora Edwards

W Naszej szkole od wielu lat działa Szkolny Wolontariat. Jego opiekunowie zachęcali i zachęcają do współpracy i pomocy innym. Zdajemy sobie sprawę z tego, że nie możemy pomóc każdemu, ale każdy może pomóc komuś.

Ta forma aktywności uczniów rozumiana jest jako inicjatywa i działanie, w ramach której młodzi ludzie z Naszej szkoły udzielają wsparcia innym – swoim rówieśnikom, osobom potrzebującym czy społeczności lokalnej.

Wolontariat to dobrowolna, bezpłatna, świadoma praca na rzecz innych lub całego społeczeństwa, wykraczająca poza związki rodzinno – koleżeńsko – przyjacielskie.

Wielu młodych ludzi sądzi, że jednostkowe działanie nie ma znaczenia i dlatego stoi cicho z boku, nie wychylając się.

Pomyślmy tylko: gdyby wszyscy tak myśleli, kto popychałby do przodu wszelkie dobre inicjatywy?

MAŁE GESTY MAJĄ WIELKIE ZNACZENIE!

Tegoroczną pracę Nasz wolontariat rozpoczął od wystosowania listu do Rodziców.

List został odczytany na pierwszych wrześniowych zebraniach z Rodzicami.

Oto treść listu:

Wadowice, 06.09. 2021 r.

Szanowni Państwo!

W  Szkole  Podstawowej nr 4 w Wadowicach od lat działa wolontariat. W jego pracę angażują się uczniowie o wrażliwych sercach.  Są to Wasze dzieci.  Swoją aktywnością pomagają dzieciom i osobom niepełnosprawnym, starszym, mieszkańcom DPS –ów w Wadowicach. Odwiedzają ich, przygotowują kartki świąteczne, zbierają surowce wtórne, by pomóc rodzicom w zakupie lekarstw czy sprzętu rehabilitacyjnego. Dbają też  o miejsca pamięci narodowej w naszym mieście.

Towarzyszą im nauczyciele, którzy wprowadzają młodzież w środowiska potrzebujących oraz  dbają o bezpieczeństwo uczniów.

Dziękujemy Wam – Rodzice, bo bez Waszej zgody i wsparcia, a przede wszystkim zrozumienia, nie byłaby możliwa taka działalność.

Czas pandemii i ograniczeń zmusił nas do zmiany działań,  gdyż ograniczone były możliwości odwiedzin i spotkań.  Taka sytuacja trwa nadal. Do wielu miejsc nie możemy nadal wchodzić . Staramy się jednak, aby nasi podopieczni wiedzieli, że o nich pamiętamy.

Przygotowujemy  dla nich kartki świąteczne, stroiki, drobne upominki. Potrzebujemy jednak sponsorów, którzy ofiarują nam papier, wstążeczki, klej, malowanki, kredki i inne artykuły papiernicze.  Osobom starszym miło by było wręczyć książkę, krzyżówkę, długopis,  kalendarz, rękawiczki.

Zwracamy się z prośbą. Jeśli Państwo macie możliwość, to prosimy o  wsparcie wolontariatu takimi materiałami.  Zapewniamy, że każdy dar serca zostanie pięknie zapakowany i wręczony potrzebującym.

Z wyrazami szacunku opiekunki wolontariatu:

M Błasiak – Warchał, A. Kwaśniak, , E. Wysogląd -Jerdanek, M. Knapczyk

Mamy już pierwsze efekty współpracy uczniów i Rodziców ze Szkolnym Wolontariatem.

Dziękujemy i wierzymy, że współpraca będzie się układała pomyślnie przez cały rok szkolny.