SZKOŁA PROMUJĄCA ZDROWIE

PODSTAWOWE INFORMACJE

Nasza szkoła realizuje  od września 2015 roku program Szkoły Promującej Zdrowie. W ramach tych działań nauczyciele i uczniowie biorą udział w licznych projektach, konkursach i zajęciach.

Zostały wybrane cztery problemy priorytetowe:

PROBLEMY PRIORYTETOWE

1.Zdrowe odżywianie ze szczególnym uwzględnieniem spożywania drugiego śniadania.

2. Higiena i bezpieczeństwo

3.Ruch to zdrowie a profilaktyka zdrowotna

1. Ekologia a zdrowy człowiek

CEL GŁÓWNY:

Wychowanie człowieka świadomie dbającego o swoje zdrowie i kondycję fizyczną oraz troszczącego się o środowisko przyrodnicze, w którym żyje.

Koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie „wyrosła” z ogólnych założeń promocji zdrowia, rozwijanej przez Światową Organizację Zdrowia oraz z dorobku kilku międzynarodowych konferencji poświęconych szkolnej edukacji zdrowotnej. Nie ma jednej, ogólnie przyjętej definicji takiej szkoły. Każdy kraj wypracowuje swój model SzPZ w zależności od uznawanych wartości oraz własnych doświadczeń. W Polsce koncepcja Szkoły Promującej Zdrowie stale się rozwija i ulega modyfikacjom. Upowszechnianie edukacji dla zdrowia w Szkołach Promujących zdrowie odbywa się w oparciu o cztery standardy, według których opisane zostały cele i procedury ich osiągania w zakresie promowania zdrowia.

ETAPY TWORZENIA SZKOŁY PROMUJĄCEJ ZDROWIE

1. Przygotowanie

• Inicjacja – narodzenie się pomysłu i chęci tworzenia szkół/przedszkoli promujących zdrowie w społeczności szkolnej/przedszkolnej.
  • Propagowanie idei w społeczności szkolnej/przedszkolnej, wśród rodziców i społeczności lokalnej.
  • Pozyskiwanie uczestników i sojuszników.
  • Powołanie szkolnego/przedszkolnego koordynatora i zespołu promocji zdrowia.
  • Podjęcie wzajemnych zobowiązań przez osoby przystępujące do działania.

2. Diagnoza stanu wyjściowego

• Zebranie danych dotyczących aktualnych problemów ludzi, warunków funkcjonowania szkoły/przedszkola itd.
  • Analiza tych danych.
  • Ustalenie listy problemów wymagających rozwiązania.

3. Budowanie planu działań i ich ewaluacji

• Wybór problemu/ów (priorytetowego/ych).
  • Określenie przyczyn tych problemów i sposobów usunięcia tych przyczyn.
  • Ustalenie celów.
  • Zbudowanie planu działań dla osiągnięcia celów.

4. Działania

• Realizacja planu, monitorowanie działań (ewaluacja procesu) oraz dokonywanie niezbędnych korekt dla osiągnięcia celu.

5. Ewaluacja wyników działań

• Ewaluacja końcowa – sprawdzenie czy osiągnięto cel.