Nawigacja

COVID-19

DLA UCZNIA

 Drogi uczniu!

Szkoła, do której uczęszczasz, dostosowując się do sytuacji związanej z ogłoszonym stanem epidemii, wprowadza nauczanie na odległość, z wykorzystaniem nowoczesnych technologii do zdalnego prowadzenia zajęć. To czas szczególny, który jest sprawdzianem dla nas wszystkich, zarówno nauczycieli, rodziców jak i  Was dzieci, młodzieży.

Pamiętaj, poszukując informacji na temat pandemii wirusa COVID-19 powinniśmy korzystać z wiarygodnych źródeł. Szerzenie informacji niepotwierdzonych, wyolbrzymionych poza granice rozsądku nie służy nikomu.

Śledź wiarygodne źródła informacji, niekoniecznie każdy post na Facebooku musi być rzetelny – nawet ten z profilu profesjonalnego serwisu informacyjnego może być fake newsem. Polecam strony Głównego Inspektora Sanitarnego oraz Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).

Jako osoba młoda, przeżywasz tego typu wydarzenia pierwszy raz w życiu i naturalnym, że jest ona dla Ciebie stresująca. Możesz odczuwać strach, lęk, frustracje, gniew, drażliwość lub smutek. To jak reagujemy w sytuacjach nowych, stresujących  i jest  indywidulane.

 Bądź empatyczny, wrażliwy na potrzeby innych. Jeśli znasz kogoś kto jest chory lub ma osobę w rodzinie chorą czy  pozostającą  na kwarantannie, wiedz, że może czuć się napiętnowany przez inne osoby, które obawiają się, że zarażą się chorobą. Nie dawaj wiary plotkom, korzystaj ze sprawdzonych źródeł informacji.

Twórz codzienne czynności i postępuj zgodnie z nimi. Utrzymanie codziennej rutyny może  Ci pomóc  zachować porządek i cel w ich życiu. Rutyna wpływa na poczucie bezpieczeństwa.

Zachowaj kontakty społeczne   ALE NIE WYCHODŻ Z DOMU. Stosuj się do aktualnych przepisów prawa. Rozmawiaj ze swoimi , bliskimi w domu, spędzaj z nimi przyjemnie czas na grach, zabawach, wspólnym słuchaniu muzyki, oglądaniu filmów, gotowaniu, sprzątaniu itp.  Także ze znajomymi przez telefon i używając komunikatorów. Starajcie się rozmawiać  na tematy niezwiązane z wirusem, pandemią, chorobami.

Nazywaj swoje uczucia, wypowiedz swoje myśli. Czasami „rzeczy nazwane po imieniu zmieniają się w okamgnieniu”. Chcemy mieć poczucie wspólnoty, zrozumienia, akceptacji naszych emocji (również lęku). Rozmowa z najbliższymi da Ci poczucie bezpieczeństwa.

Staraj się zachować poczucie humoru. Obśmianie pewnych trudności, tematów tabu lub kłopotliwych jest mechanizmem obronnym i reakcją obniżającą poziom lęku.

Zadbaj o siebie. Dbaj o zrównoważoną dietę (oczywiście w miarę możliwości i dostępu do produktów) i odpowiednią ilość snu. Wypoczęty i dobrze odżywiony organizm jest silniejszy. Również psychicznie.

Pozdrawiam,

 Aneta Prus , psycholog

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego
    ul. Słowackiego 2
    34-100 Wadowice
  • tel/fax. sekretariat 33 82 331 62
    tel. kadry/księgowa 33 82 334 65

Galeria zdjęć