Grudzień 2021

Miarą twojego człowieczeństwa jest wielkość twojej troski o drugiego człowieka.

Święty Mikołaj u RAFAŁKÓW

Miesiąc grudzień jest wyjątkowy, chociażby z racji na okres świąteczny. My- czyli wolontariusze z SP4 wraz z opiekunka- już 4 grudnia rozpoczęliśmy świętowanie. Wspólnie z podopiecznymi Wspólnoty ,,Rafałki” i Ich  bliskimi przywitaliśmy Świętego Mikołaja, który pamiętał o każdym z obecnych na tym wyjątkowym, grudniowym spotkaniu. Symboliczne, mikołajkowe prezenty sprawiły wiele radości naszym podopiecznym. Mogliśmy z cała Wspólnotą przeżywać spotkanie z wyjątkowym Świętym, który przyniósł na to spotkanie nie tylko wór pełen prezentów rzeczowych, ale również radość, entuzjazm, poczucie akceptacji i bezpieczeństwa. Te niezwykłe spotkania z RAFAŁKAMI sprawiają, że Wolontariusze uczą się bezinteresownych działań na rzecz drugiego człowieka, zrozumienia i szacunku dla osób niepełnosprawnych oraz wrażliwości na potrzeby innych.

5 grudnia- Międzynarodowy Dzień Wolontariatu

,,Pomagając innym, pomagasz i sobie”- to hasło jest znane Naszym Wolontariuszom, którzy starają się wcielać je w życie już od wielu lat. Pamiętajmy o NICH z okazji ICH święta, które przypada 5 grudnia. Oby słowa zawarte w haśle przyświecały wszystkim, którzy działają na rzecz innych, potrzebujących wsparcia i pomocy.

NASZYM SZKOLNYM WOLONTARIUSZOM życzymy nieustających chęci do działania i pomagania innym!!!

Świąteczny czas

W grudniu przedstawiciele Szkolnego Wolontariatu wraz z Opiekunem udali się do DPS- u przy ul. Parkowej w Wadowicach. Zostaliśmy bardzo serdecznie przywitani i przyjęci przez Panią Dyrektor Karolinę Buchholz- Martyniak. Tym razem celem naszej wizyty było wręczenie mieszkańcom świątecznych kartek z życzeniami oraz podzielenie się opłatkiem. Do tradycyjnych, wykonanych przez wolontariuszy i uczniów naszej szkoły kartek bożonarodzeniowych, dołączyliśmy kalendarze dla Seniorów. Radość ze spotkania była ogromna! W tej placówce mieszkają osoby starsze i samotne. Ludzie ci moja ograniczony kontakt z innymi z racji pandemii. W poprzednich latach mogliśmy się spotykać z pensjonariuszami, a w okresie świątecznym wspólnie kolędować. W tym roku, ze względu na obostrzenia pandemiczne, jest to niemożliwe, dlatego zaproponowaliśmy seniorom, aby obejrzeli JASEŁKA online przygotowane przez uczniów Naszej szkoły.

ŚWIĄTECZNA PACZKA dla rodzin potrzebujących z naszej szkoły i nie tylko

Od początku grudnia uczniowie naszej szkoły brali bardzo aktywny udział w akcji Szkolnego Wolontariatu, której celem było przygotowanie świątecznych paczek dla rodzin potrzebujących pomocy. Każda z klas wylosowała ,,zestaw” produktów spożywczych, chemicznych i papierniczych, które uczniowie przynosili, a wolontariusze gromadzili w miejscach do tego przeznaczonych.   Z produktów, które udało się zebrać, nasi wolontariusze przygotowali            aż 10 paczek dla rodzin uczniów z naszej szkoły, które potrzebują pomocy.    Po raz kolejny okazało się, że WSZYSCY mamy OGROMNE SERCA, JESTEŚMY WRAŻLIWI, CHCEMY I POTRAFIMY POMAGAĆ POTRZEBUJĄCYM!

Ogromne zaskoczenie, a jednocześnie radość i wdzięczność, malowało się na twarzach osób obdarowanych. Świąteczne paczki przygotowane przez wolontariuszy sprawiły, że Święta były, z pewnością, radośniejsze dla naszych obdarowanych.

Z zebranych produktów przez uczniów oraz z przekazanych przez nauczycieli naszej szkoły rzeczy udało się również przygotować ŚWIĄTECZNĄ PACZKĘ    dla osoby starszej, samotnej, potrzebującej pomocy, a mieszkającej poza rejonem naszej szkoły.

Z całego serca dziękujemy WSZYSTKIM za okazaną pomoc!!!

Jak umiemy- POMAGAMY- dziś zadania z kolegami odrabiamy

Wolontariusze z klas starszych systematycznie, od września, po lekcjach pomagają młodszym dzieciom na świetlicy szkolnej. W naszej szkole jest spora grupa dzieci, które codziennie kilka godzin spędzają na świetlicy szkolnej. Postanowiliśmy wesprzeć maluchów w nauce- głównie przy odrabianiu zadań domowych, ale również urozmaicić naszym młodszym kolegom czas, organizując konkursy, zabawy, zajęcia sportowe, czy czytanie książek. W ten sposób możemy rozwijać takie cechy jak: życzliwość, kreatywność czy wrażliwość na potrzeby innych. Pomoc koleżeńska i integracja kwitnie!