Zapraszamy do biblioteki szkolnej, gdzie można już wypożyczać nowości książkowe zakupione w ostatnich tygodniach. 21 listopada uroczyście otwarto regał z nowymi książkami, a uczniowie klasy 3b - najlepsi czytelnicy – mogli pierwsi wybrać książkę dla siebie. W uroczystości brały udział wolontariuszki: Dagmara Ziółkowska, Wiktoria Kołosień i Martyna Targosz, które włożyły wiele pracy, aby regał z nowościami był pełen i zachęcał naszych uczniów do czytania.
Nasza szkoła przystąpiła do Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa i otrzymała dotację na zakup książek oraz wyposażenia biblioteki. Nowe regały odświeżyły wizerunek naszej czytelni, a kolorowe okładki nabytych książek zachęcają do czytania. Więcej informacji na temat udziału naszej szkoły w NPRC w zakładce „biblioteka”.
Podczas kilku minionych tygodni w naszej szkole realizowany był projekt edukacyjny „Czytamy z sercem. Jak dbać o serce”. Uczniowie aktywnie uczestniczyli w proponowanych zajęciach i pod opieką nauczycieli realizowali różne zadania. Klasy 3 i 4 wzięły udział w spotkaniu autorskim z panem Wojciechem Widłakiem, autorem książki pt. „Dwa serca anioła”. Najmłodsi obejrzeli „Bajkę o zdrowym sercu” i wykonali do niej ilustracje. Uczniowie klas starszych obejrzeli prezentację na temat profilaktyki chorób układu sercowo – naczyniowego i wykonali w swoich klasach gazetki na ten temat, a na zajęciach WF przypomnieli sobie o dobroczynnym wpływie ruchu na układ krążenia. Podczas zajęć z religii uczestnicy poznawali motyw serca w Biblii i wykonali prace plastyczne obrazujące ten temat, które można było podziwiać w holu szkoły.
W realizacji projektu uczestniczyli także wolontariusze i łącznicy biblioteczni. Wykonali oni laurki dla seniorów w kształcie serc, w których umieścili najpiękniejsze cytaty z motywem serca. Zostały one wręczone podopiecznym Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach.
W bibliotece szkolnej można było obejrzeć i wypożyczyć nowości książkowe, których treści dotyczyły realizowanego projektu.
Podjęte działania miały na celu poszerzenie wiedzy uczniów na temat serca, propagowanie zdrowego stylu życia oraz promowanie literatury i czytelnictwa.
W ciągu minionego tygodnia najmłodsi uczniowie naszej szkoły mieli okazję dokładniej przyglądnąć się cukrzycy. Obejrzeli filmy, dzięki którym potrafią rozpoznawać oznaki tej choroby u kogoś i u siebie. Przygotowali ulotki zachęcające do zbadania poziomu swojego cukier. Na zajęciach przygotowywali zdrowe i smaczne śniadanie, a także sok warzywno – owocowy. Na podsumowanie akcji odwiedziła nas pani doktor Marta Jędra, która opowiedziała dzieciom o przyczynach cukrzycy i sposobach jej leczenia. Udzieliła nam także wielu mądrych rad na temat zdrowego stylu życia i właściwego odżywiania.
To święto przedwcześnie urodzonych maluszków, ich rodziców, a także całego personelu medycznego, który każdego dnia walczy o życie małych pacjentów. 1 na 10 urodzonych dzieci rodzi się przedwcześnie, dlatego też symbolem wcześniaków jest malutka skarpetka, powieszona obok dziewięciu większych, zaś kolorem - fiolet - symbol siły i delikatności.
W piątek nasza szkoła dołączyła do ogólnopolskiej akcji edukacyjno- zdrowotnej #fioletowelove2024, organizowanej z okazji Światowego Dnia Wcześniaka. Zarówno uczniowie jak i nauczyciele zadbali o fioletowy ubiór. Na lekcjach dzieci z klas młodszych zapoznały się z omawianą tematyką a w ramach solidarności z małymi wojownikami, stworzyły fioletowe serca.
W dniach 5 – 15 listopada 2024 r. w szkole trwała akcja „Pomagamy starym koniom”. Akcja polegała na zbiórce żywności, czyli marchewek, jabłek i buraków.
Nawiązaliśmy ponownie kontakt z Fundacją „Jowisz” z Zawadki, która opiekuje się starymi końmi. Przed zbliżającą się zimą przyjaciele fundacji poszukują karmy, aby zgromadzić choć niewielkie zapasy.
Bardzo chętnie podjęliśmy się tego zadania. Mieliśmy jednak świadomość, że zrobimy to tylko z pomocą naszych bliskich. Napisaliśmy list do rodziców, a w szkole przygotowaliśmy gazetkę i miejsce zbiórki warzyw i owoców.
Codziennie, szczególnie rano, koszyki i kartony powoli zapełniały się smakołykami dla podopiecznych fundacji. Zebrane produkty systematycznie były zawożone do stadniny w Zawdce.
Cieszymy się, że choć troszkę pomogliśmy.
Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierali i pomagali.
Na dzień 14 listopada przypada Światowy Dzień Cukrzycy. Został on ustanowiony w 1991r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) i Światową Organizację Zdrowia (WHO) w odpowiedzi na rosnące zagrożenie zdrowotne związane z cukrzycą. Data nie jest przypadkowa. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting. Ten kanadyjski chirurg i fizjolog wraz ze swoim asystentem Charlesem Bestem odkrył insulinę – „hormon dający życie”. Obchody Światowego Dnia Cukrzycy w naszej szkole miały w tym roku szczególny charakter. Młode reporterki – Aleksandra Paśnik i Maja Winter – odwiedziły Ośrodek Zdrowia w Paszkówce, gdzie przeprowadziły wywiad z lekarzem diabetologiem panią Magdaleną Huber, która od wielu lat diagnozuje i opiekuje się dziećmi chorymi na cukrzycę. Wizyta w jej gabinecie pozwoliła na pogłębienie wiedzy o przyczynach cukrzycy i nowoczesnych technologiach, które mają zastosowanie w jej leczeniu. Efekty reporterskiej pracy Oli i Mai zostaną przedstawione uczniom naszej szkoły w ramach spotkań poświęconych diabetologii i jej znaczeniu w profilaktyce cukrzycy.
Uczniowie z klasy 3a i 3b udały się na wycieczkę do piekarni "U Zgudy". Podczas spotkania dzieci miały możliwość zobaczyć jak wygląda piekarnia od środka. Z wielkim zainteresowaniem przyglądały się pracy piekarza, poznały etapy powstawania pieczywa oraz produkty potrzebne do jego wypieku. Zobaczyły maszyny, które pomagają w pracy piekarzowi, a pracownicy piekarni służyli informacjami na temat wypieku pieczywa. Na koniec dzieci wyrabiały samodzielnie ciasto i robiły bułeczki, które zabrały do domu.
11 listopada 2024r. Poczet Sztandarowy wraz z opiekunami wziął udział w obchodach 106. rocznicy Odzyskania przez Polskę Niepodległości. Uroczystość rozpoczęła Msza Święta w kościele pw. Św. Piotra Apostoła. Następnie odbył się wspólny przemarsz pod Pomnik Żołnierzy 12. Pułku Piechoty, gdzie złożyliśmy kwiaty i oddaliśmy hołd poległym za Ojczyznę.
Dnia 8 listopada br. w naszej szkole miał miejsce apel poświęcony zbliżającej się 106 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.
Gościem specjalnym naszej uroczystości był Pan Burmistrz Bartosz Kaliński, który w krótkiej mowie przybliżył zebranym historię Polski i wyjaśnił, na czym polega współczesny patriotyzm.
Tym razem utalentowani aktorzy odtworzyli historię swojego kraju w konwencji baśniowej. To, co przydarzyło się nam, Polakom, którzy straciliśmy kraj na 123 lata, nie było bajką. Uczniowie zaprezentowali najważniejsze dla historii kraju wydarzenia historyczne- polskie zrywy niepodległościowe- które miały doprowadzić do odzyskania swobody.
Przesłanie jest oczywiste - powinniśmy zapobiegać złu, by nigdy nie dopuścić do ponownej utraty suwerenności naszej OJCZYZNY. Pielęgnujmy nasz patriotyzm!
Najmłodsi uczniowie naszej szkoły przed świętem Odzyskania Niepodległości przez Polskę wyruszyli na poszukiwanie znaków i symboli mówiącym o tym wydarzeniu w Wadowicach. Miejsca, które odwiedzili to cmentarz parafialny, pomnik żołnierzy 12 Pułku Piechoty. Uczniowie przygotowali biało – czerwone chorągiewki, zapalili znicze przy pomniku oraz na grobie żołnierzy poległych za naszą wolność. Niektóre klasy uczestniczyły w warsztatach pt. „Patriotyzm bez munduru” przygotowanych przez Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Dzieci poznały historię Polski i symbole narodowe. Każdy uczestnik warsztatów wykonał ciekawą pracę mówiącą o Polsce.
Tradycyjnie, jak co roku, wolontariusze z naszej szkoły, wraz z opiekunem, 30.10.2024r. udali się pod Pomnik Pomordowanych w czasie II wojny światowej Nauczycieli Ziemi Wadowickiej. Z okazji zbliżającego się Święta Zmarłych wolontariusze wykonali prace porządkowe wokół pomnika, usunęli zeschłe liście i trawę.Chwilą ciszy uczcili pamięć Pomordowanych Nauczycieli i zapalili znicze jako dowód pamięci o Pedagogach.
9 listopada 2024 r wolontariusze naszej szkoły odwiedzili miejsca pamięci znajdujące się w Wadowicach.
Podzieleni na dwie grupy pod opieką nauczycieli udali się na wadowickie cmentarze. Jedna odwiedziła kwatery wojskowe na cmentarzu komunalnym. Zapoznali się z historią Cmentarza Narodów, odczytali narodowości pochowanych w tym miejscu. Druga grupa nawiedziła mogiły żołnierzy poległych w pierwszej wojnie światowej na cmentarzu parafialnym
Wolontariusze uporządkowali nagrobki po święcie zmarłych. Wynieśli wypalone znicze i pozbierali zwiędłe kwiaty. Pozostawili w donicach polskie chorągiewki.
Młodzież zapaliła znicze, pomodliła się i oddała cześć poległym. Byłą to ważna lekcja historii.
5 listopada uczniowie klas 3a i 3b zwiedzili zabytkową Kopalnię Soli w Bochni podróżując przez najstarsze i najpiękniejsze wyrobiska tej kopalni. Uczniowie byli zafascynowani podziemnym miastem, które tworzyły unikatowe komory solne o charakterystycznym kształcie i układzie geologicznym, piękne wykute w soli kaplice, rzeźby solne oraz narzędzia i urządzenia górnicze.
Niesamowitą atrakcją dla dzieci był zjazd do kopalni i podróż podziemną kolejką, a także Podziemna Ekspozycja Multimedialna, która sprawiła, że zwiedzanie miało charakter podróży w czasie. Zwiedzanie kopalni zakończyło się pobytem w największej z komór o nazwie Ważyn, gdzie znajduje się restauracja Ważynek, sklep z pamiątkami, boisko sportowe i plac zabaw dla dzieci. Wszyscy uczniowie wrócili do Wadowic zadowoleni i pełni wrażeń.
Olimp to starożytna siedziba greckich bogów. Uczniowie klasy piątej tam właśnie na chwilę się przenieśli. Poznajecie? To przecież Zeus, Hera, Afrodyta, Hefajstos, Apollo i Posejdon. W ramach lekcji historii uczniowie postanowili udowodnić, że świat starożytnych mitów nie jest nam obcy. Poznając postacie greckich bogów i herosów nauczyliśmy się od nich cnót i zachowań, które mogą nam pomóc we współczesnym życiu. Bohaterowie mitologii, mimo że to postacie wymyślone, dają wskazówki jak poświęcać się dla dobra innych, marzyć i spełniać swoje marzenia, dbać o bliskich, troszczyć się wzajemnie o siebie i pokonywać słabości charakteru. Uwieńczeniem ich pracy była lekcja podsumowująca wszystkie działania. Każdy uczeń wylosował sobie boga, którego miał zaprezentować na forum klasy. Należało zgromadzić jak najwięcej informacji o bóstwie, przygotować sobie strój , rekwizyty. Dnia 29.10.2024r. na lekcji historii uczniowie wczuli się w odgrywane przez siebie role. Sala nr 61 zamieniła się w Olimp, a uczestnicy poczuli magiczną atmosferę minionych wieków i wierzeń. Każdy uczeń ochoczo prezentował wybranego boga. Ta nietypowa lekcja historii wszystkim przypadła do gustu. Wszyscy świetnie się bawili i wyrazili chęć do dalszych działań.
Klasa 2a rozpoczęła realizację programu sportowego „Mały Mistrz” . Głównymi założeniami tego programu jest krzewienie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia od najmłodszych lat a także zachęcenie uczniów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej. Miniony piątek 25 X 2024 r. był okazją do sprawdzenia się jako turysta. Każdy uczestnik musiał przygotować plecak, sprawdzić apteczkę, zapoznać się z mapą Wadowic. Kiedy już wszystko było gotowe dla zwiększenia bezpieczeństwa uczniowie ubrali koszulki odblaskowe i wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą, w czasie, której: rozpoznali szlaki górskie, rodzaje drzew i ptaków, zasady bezpieczeństwa i numery alarmowe. W czasie wędrówki znalazł się także czas na odpoczynek i zabawę.
24 października został rozstrzygnięty jesienny konkurs SKO „Jesteśmy bezpieczni na drodze”.
Celem konkursu było rozwijanie świadomości konieczności przestrzegania zasad ruchu
drogowego potrzebnych pieszemu oraz konsekwencji ich łamania. Uświadomienie konieczności noszenia odblasków. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Promowanie działalności SKO.
Jury wybrało najpiękniejsze prace oraz pani dyrektor mgr Elżbieta Kowalczyk wręczyła nagrodzonym uczniom piękne nagrody.
Pierwszaki korzystając z pięknej pogody poszły na jesienny spacer. Dzieci założyły kamizelki odblaskowe, które dla ich bezpieczeństwa zakupiła szkoła.
Uczniowie klasy 1a oraz 1b wybrali się na jesienny spacer celem uczczenia pamięci zmarłych. Na cmentarzu parafialnym wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze przy grobach żołnierzy poległych w czasie wojny. Odwiedziły także groby zmarłych sióstr zakonnych oraz nauczycieli naszej szkoły. Następnie uczniowie przeszli spacerem do Parku Miejskiego, aby podziwiać piękno „złotej jesieni” i pobawić się na placach zabaw.