Z głębokim żalem, smutkiem i bólem serca przyjęliśmy wiadomość o odejściu na wieczny odpoczynek śp. Renaty Krauzowicz – wspaniałego pedagoga, wychowawcę wielu pokoleń dzieci i młodzieży, prawdziwego z powołania nauczyciela języka polskiego, oligofrenopedagoga, bezgranicznie oddanego uczniom i swojej pracy, który przepracował w szkole 30 lat.
Nie ma słów by opisać żal i współczucie , jakie w tej chwili czujemy. Trudno żegnać na zawsze kogoś kto jeszcze mógł być z nami. Śmierć Pani Renaty spowodowała pustkę w naszych sercach. Jest nam ciężko rozstać się z człowiekiem, którego życie i praca tak wiele wniosły w naszą szkolną codzienność.
Była zawsze zaangażowana, energiczna, konsekwentna, otwarta na potrzeby uczniów, cieszyły ją ich sukcesy, a martwiły niepowodzenia. Nie szczędziła sił i czasu aby jak najlepiej wywiązać się z powierzonych obowiązków. Była wzorem pracowitości i rzetelności. Chętnie podejmowała dodatkowe zadania jak chociażby prowadzenie z pasją teatru szkolnego czy zajęć z kostki Rubika. Miała ogromne serce i zawsze starała się pomagać innym.
Pani Renata Krauzowicz pozostanie cząstką historii Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach. Jej dokonania będą żyły w nas na zawsze, bowiem nauczanie nie było dla Niej zawodem lecz pasją.
Dziękujemy Ci Reniu, że byłaś z nami.
Spoczywaj w pokoju !
Uroczystości pogrzebowe śp. Renaty Krauzowicz odbędą się 1 maja 2023r. o godzinie 11.00, w kościele św. Piotra w Wadowicach
Jej Mamie i Siostrze oraz Bliskim składamy szczere wyrazy współczucia w tej trudnej dla Nich chwili.
Dyrekcja, Nauczyciele, Pracownicy i Uczniowie
Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach
"
Widzę Ją, jak idzie szkolnym korytarzem. Nasza Renia. Zawsze wyprostowana, opanowana, ale i wymagająca. Podchodzi i rzuca temat: „Mam projekt - robimy Mickiewicza?” Jak tu odmówić takiej reżyserce? Przecież to Ona sprawia, że szkoła staje się miejscem artystycznych doznań, dopracowując każdy szczegół swoich przedstawień.
Trzydzieści spędzonych w szkole lat jako nauczyciel i wychowawca można zdefiniować jednym słowem - pasja. Praca z dziećmi młodszymi i starszymi oraz tymi ze specjalnymi potrzebami to Jej żywioł.
Szkoła to nie wszystko. Koncerty muzyczne, wyprawy do teatru, górskie wędrówki z przyjaciółmi to tylko niektóre z aspektów Jej życia. Życia, które było aktywne, życia, które nagle się skończyło…
Reniu, będziemy tęsknić!
Koleżanki i Koledzy
Listy uczniów przyjętych do SP4
na rok szkolny 2023/2024
Przyroda - pełna światła, barw, zapachów, dźwięków i… człowiek. Przyroda - zachwycająca, wszechobecna, czasem zadziwiająca, wzbudzająca ciekawość, intrygująca i człowiek. Świat przyrody od zawsze był i jest dla człowieka wielką wartością. Bez niego człowiek nie może istnieć, bo sam jest jego częścią i wszystko, co jest mu potrzebne do życia czerpie właśnie z przyrody.
Co roku na całym świecie 22 kwietnia obchodzony jest Dzień Ziemi. W naszej szkole w przededniu tego święta, 21.04.2023 r., odbył się z tej okazji apel - PRZYRODA INSPIRUJE, ukazujący zachwyt poetów, malarzy i muzyków pięknem otaczającego nas świata.
13 kwietnia uczniowie klas 2 a i 2 b zaprosili do szkoły pana komendanta wadowickiej straży miejskiej. Pan komendant sprawił dzieciom niespodziankę i pod szkołę przyjechał służbowym samochodem. Uczniowie zostali dokładnie zapoznani z wyposażeniem i przeznaczeniem tego auta, a także jego oznaczeniem. Niestety, samochód musiał szybko odjechać do kolejnego wezwania.
Komendant pozostał z uczniami. Była to okazja do zapoznania się z charakterem i zakresem pracy straży miejskiej. Okazało się, że w Wadowicach jest tylko ośmiu strażników straży miejskiej, którzy pełnią służbę w mieście i gminie Wadowice. Patrolują ulice, są wzywani do źle zaparkowanych samochodów, „dzikich” wysypisk śmieci, potrąconych zwierząt, do domów, w których pali się szkodliwymi odpadami, a ostatnio do parku miejskiego, gdzie przychodzi rodzina dzików.
Strażnik miejski zawsze pełni służbę w mundurze, podobnie jak policja. Może taż wystawić mandat. Na wyposarzeniu ma telefon, pałkę, kajdanki. Jest to praca od bardzo odpowiedzialna i potrzebna.
Spotkanie było bardzo ciekawe. Dziękujemy p. Komendantowi za wizytę w naszej szkole.
Święta Wielkanocne to najstarsze i najważniejsze święta chrześcijańskie. Obchodzone są na pamiątkę śmierci i Zmartwychwstania Jezusa Chrystusa.
Czas Wielkiego Postu jest czasem zadumy i refleksji. Z tej okazji 5 kwietnia 2023r. odbył się w naszej szkole apel wielkanocny, podczas którego uczniowie klas 4, 5 i 6 przedstawili Misterium Męki Pańskiej. Wcielili się oni w role: Jezusa, Maryi, Weroniki, Piotra, Szymona z Cyreny, Judasza, żołnierza, płaczących niewiast i innych uczestników tych wydarzeń. Wzruszające przedstawienie Drogi Krzyżowej skłoniło oglądających do zastanowienia się nad życiem, śmiercią i tajemnicą Zmartwychwstania.
Po występie Pani Dyrektor podziękowała młodym aktorom za przygotowanie przejmującego apelu, a następnie złożyła wszystkim zebranym życzenia na nadchodzące święta.
Po części artystycznej nastąpiło wręczenie nagród zwycięzcom Szkolnego Konkursu Recytatorskiego oraz Szkolnego Konkursu Plastycznego "Spotkanie z poezją Władysława Broniewskiego", a także konkursu "Wielkanocne Cudeńka". Wszystkim nagrodzonym serdecznie gratulujemy!
2 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Został on ustanowiony przez Organizację Narodów Zjednoczonych w 2007 roku jako jeden z dni poświęconych zdrowiu. Taka akcja pomaga zwiększyć świadomość ludzi na temat autyzmu. Osoby w spektrum autyzmu mają prawo do równych szans i traktowania z szacunkiem i godnością.
Listy kandydatów na rok szkolny 2023/2024
zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych do SP4
Lista_kandydatow_zakwalifikowanych_do_oddz._O.pdf
Lista_kandytatow_niezakwalifikowanych_do_oddz._0.pdf
Serdecznie zapraszamy na wielkanocny kiermasz, podczas którego będzie można zakupić cudowne i niepowtarzalne ozdoby wielkanocne wykonane przez uczniów naszej szkoły :)
Samorząd Uczniowski
15 marca edukacja wczesnoszkolna uczciła święto patrona naszej szkoły organizując „Festiwal Władysława Broniewskiego”. Każda klasa przedstawiła wiersz tegoż autora według własnej interpretacji. Piękna recytacja, śpiew, stroje oraz pomysły sprawiły, że zobaczyliśmy twórczość W. Broniewskiego w innej odsłonie niż dotychczas. Ponadto dzieci brały udział w konkursie plastyczno- technicznym z nagrodami, w którym wykonywały pracę przestrzenną do jednego z wybranych wierszy W. Broniewskiego. Zapraszamy do galerii zdjęć.
Z okazji Dnia Liczby Pi – 14 marca - uczniowie naszej szkoły uczesniczyli w konkursach zorganizowanych przez Szkołę Podstawową nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach. W konkursie znajomości rozwinięcia dziesiętnego liczby pi startowali Laura Godzik i Szymon Sikora z klasy 3b, Karol Fraczek z klasy 5b oraz Adam Józefiak z klasy 6c. W konkursie zadaniowym reprezentowali nas uczniowie klasy 8a: Weronika Brynkus, Lidia Szczurkowska i Miłosz Warchoł, którzy rywalizowali z uczniami dziewięciu szkół gminy Wadowice. Lidia Szczurkowska zajęłą w tym konkursie I miejsce. Gratulujemy wszystkim uczestnikom!!!
W ostatni weekend uczniowie klas piątych i szóstych naszej szkoły mieli okazję sprawdzić, czy i nocą w „Czwórce” jest bezpiecznie. Zaopatrzeni w śpiwory i karimaty, pod czujnym okiem organizatorów i wolontariuszy z klasy 8d, już o godzinie 17 zajęli całą salę gimnastyczną. Początkowo podzieleni na pięć grup uczestnicy zanurzyli się w świat zagadek i ciekawostek matematycznych, przyrodniczych czy polonistycznych. Zadbali też o sferę cielesną, uczestnicząc w przygotowanych przez wuefistów zajęciach ruchowych. Po tej porcji zajęć przyszła pora na posiłek – pizzę.
Wiadomo, warto łączyć przyjemne z pożytecznym, dlatego uczniowie wzięli również udział w krótkim kursie pierwszej pomocy przedmedycznej przygotowanym przez panią Anię i uczniów klas ósmych. Ostatnią atrakcją był seans filmowy, który utulił do snu piąto- i szóstoklasistów (choć nie wszystkich).
Po krótkiej nocy, planując kolejne spotkania, rozjechaliśmy się do domów.
Przez cały ten czas nie towarzyszyły nam telefony komórkowe. Czy można bez nich wytrzymać aż 14 godzin? Odpowiedź brzmi: TAK! Polecam, spróbujcie tego w domu.
Uczestnicy: klasa 5a, 5b,5c oraz 6b i 6c
Opiekunowie: pani Monika Sulikowska, pani Elżbieta Wysogląd – Jerdanek, pani Elżbieta Piech, pani Agnieszka Zielińska, pan Marcin Ceremuga
Nasi pomocnicy: pani Anna Kwaśniak, pani Anna Tomasik
Wolontariusze:
-klasa 8d: Amelka Bizoń, Nadia Rzycka, Adrian Guzik, Arek Sutor, Jasiek Kurek
-klasa 8a: Lidzia Szczurkowska, Lilka Perlińska, Marysia Sitko, Weronika Brynkus
-klasa 8b: Lenka Nawrot, Oliwka Nowosad, Franek Reciak
Dnia 9.03.2023 roku, w ramach obchodów Święta Patrona Szkoły, odbył się w naszej szkole Konkurs Recytatorski pod hasłem „Spotkanie z poezją Władysława Broniewskiego”. Każda z klas wystawiła swojego przedstawiciela, który recytował wybrany przez siebie wiersz poety- Patrona Szkoły. Rywalizacja odbyła się w 2 grupach wiekowych: I grupa- klasy 4 -6, II grupa-klasy 7-8. Recytatorzy zaprezentowali całą gamę znanych i mniej znanych utworów Władysława Broniewskiego. Podczas prezentacji dozwolone były gesty oraz rekwizyty i stroje wspomagające interpretację utworu, co uatrakcyjniło recytowane wiersze.
Jury w składzie:
Przewodnicząca: Pani Dyrektor Elżbieta Kowalczyk
oraz członkowie: Pani Małgorzata Brzeźniak, Pan Grzegorz Wcisło oraz Lidia Szczukowska-Przewodnicząca SU, miało trudny wybór, gdyż każdy z uczestników konkursu „stanął na wysokości zadania” i wykaz się świetną interpretacją utworu oraz ekspresją recytacji. Godny podkreślenia jest bardzo wysoki poziom artystyczny wszystkich recytatorów.
Uzupełnieniem tegorocznego Konkursu Recytatorskiego był Konkurs Plastyczny, w ramach którego uczniowie klas 4- 6 wykonywali prace plastyczne, dowolną techniką, do wybranych wierszy Władysława Broniewskiego.
Mamy nadzieję, że tegoroczne obchody Święta Patrona Szkoły przyczynią się do lepszego poznania i popularyzacja poezji Władysława Broniewskiego, poszerzą wiedzę na temat życia i twórczości poety oraz rozwiną wrażliwość na słowo poetyckie. Tegoroczne konkursy pozwoliły odkryć uzdolnienia artystyczne i wrażliwość naszych uczniów na słowo poetyckie.
Wszystkim Uczestnikom Konkursów związanych z Patronem naszej szkoły serdecznie gratulujemy!!!
WYNIKI KONKURSU RECYTATORSKIEGO„SPOTKANIE Z POEZJĄ WŁADYSŁAWA BRONIEWSKIEGO”
GRUPA I- KLASY 4-6
I miejsce: ADAM ZAJĄC- KL. 6b
II miejsce: OLIWIA FOKSIŃSKA- KL. 4a
III miejsce: EMILIA WIDLARZ- KL. 6c
Wyróżnienie: EMILIA ŁYPIK- kl. 5b
KAROL PAPIERNIK- kl. 5a
GRUPA II- KLASY 7-8
I miejsce: ARTUR JAMBOR- kl. 8c
II miejsce: MILENA DYBCZAK- kl. 7b
III miejsce: OLIWIA NOWOSAD- kl. 8b
MARIA SITKO- kl. 8a
GRATULUJEMY!
Dnia 7 marca 2023r. dzieci z klasy II a przedstawiły szkolnym kolegom z klas 0, I, II, III przygotowaną przez siebie inscenizację baśni pt: „ Czerwony Kapturek”. Przedstawienie opowiadało o przygodach znanej na całym świecie dziewczynki w czerwonym kapturku.
W godzinach popołudniowych klasa zaprezentowała też swój talent aktorski swoim rodzicom.
Zapraszamy do galerii zdjęć!
No i mamy sukces! Uczeń klasy 8b, Adrian Kamiński, wziął udział w drugiej edycji ogólnopolskiego konkursu Radia Andrychów na najciekawszy głos radiowy. Uczestnicy mieli za zadanie zinterpretować fragment epickiego tekstu literackiego traktującego o miłości. Co oceniano? Dobre walory głosowe, dykcję, właściwy dobór tekstu i świadome operowanie głosem.
Jury, w skład którego weszła m.in. pani reżyser teatralna, po przesłuchaniu 94 wykonań postanowiło nagrodzić naszego ósmoklasistę. Zajął on II miejsce w swojej grupie wiekowej.
Niebawem będziemy mieli okazję wysłuchać interpretacji fragmentu prozy w wykonaniu Adriana na antenie radiowej. Kiedy to dokładnie będzie? Musicie go o to sami zapytać.