Z wielką przyjemnością podajemy wyniki konkursu SKO w dwóch kategoriach.
RYMOWANKA „Warto oszczędzać w SKO” /klasy drugie i trzecie/
I miejsce - Żarów Alicja 3 c
I miejsce - Foksińska Oliwia 2 a
II miejsce - Paśnik Aleksandra 3 b
II miejsce - Byrski Filip 2 a
III miejsce - Filek Julia 2 a
III miejsce - Targosz Martyna 2b
LAURKA dla św. Mikołaja /klasy pierwsze/
I miejsce – Kamiński Kacper 1 b
I miejsce - Kozioł Kacper 1 a
II miejsce – Zając Adela 1 b
II miejsce - Marciniak Amelia 1 b
III miejsce – Ślizowski Szymon 1 b
III miejsce - Paśnik Gabriela 1 a
Wyróżnienia:
Ciepły Laura 1 a
Sikora Szymon 1 b
Wołoch Krystian 1 b
Zwycięzcom serdecznie gratulujemy : )
Nagrody wręczymy po feriach zimowych.
„Idziesz przez świat i światu dajesz kształt przez swoje czyny.”
Niedawno dotarła do nas smutna wiadomość. Zmarła długoletnia nauczycielka języka polskiego naszej szkoły, wychowawczyni wielu pokoleń młodzieży, harcerz, Pani Anna Popowicz- Wyka.
Pani Ania podchodziła do pracy z pasją i zaangażowaniem, równie mocno przeżywając porażki i sukcesy swoich podopiecznych. Wciąż uśmiechnięta, pomocna i życzliwa była wsparciem nie tylko dla początkujących nauczycieli. Niezwykle skromna nie czekała na pochwały czy nagrody. Niestraszne jej były kolejne reformy, wymiany podręczników, nowe programy nauczania, zawsze podążała za zmianami z duchem czasu. Kiedy odeszła na emeryturę, nie zapominała o nas. Z radością uczestniczyła w kolejnych szkolnych wigilijkach, przy okazji wędrując do swojej ulubionej sali kominkowej.
Wielu z nas nie bez uśmiechu wspomina tę sympatyczną Koleżankę z dawnych lat. Pani Ania z pewnością spogląda na nas życzliwie z góry, a Panu Bogu zrobiła już co najmniej jeden mały sprawdzianik…
Popijając dziś swoją ulubioną herbatę sprawdźcie, skąd przywędrowała. Poszukajcie informacji, jak wytwarzana jest właśnie ta herbata, kto zasadził tę roślinę, z której mam herbatę, kto zerwał liście, a kto je przygotował. Docenisz potem kubek herbaty jeszcze bardziej. Smacznego!
Dzień Herbaty. Jak obchodzimy Dzień Herbaty?
Plany zorganizowania takiego święta powstały po World Social Forum w Bombaju w Indiach i Porte Allegre w Brazylii, w latach 2004-2005. Pierwszy Międzynarodowy Dzień Herbaty świętowano w Nowym Delhi 15 grudnia 2005 roku, a kolejny, rok później, w Sri Lance.
Herbata. Początek
Tak do końca, to nie wiadomo, kto odkrył ten aromatyczny napój. Według podań chińskich uczynił to cesarz Szen-Nung, żyjący w trzecim tysiącleciu p.n.e. Cesarz ponad wszystko cenił sobie zasady higieny. Władca nakłonił Chińczyków do picia wyłącznie przegotowanej wody. Zdarzyło się tak, że gotował wodę w swoim ogrodzie. Nagle zerwał się wiatr, który przywiał liść z dzikiego herbacianego krzewu. Mały listek wpadł do wrzątku, a powstały w ten sposób napar, bardzo Szen-Nungowi zasmakował. Cesarz postanowił upowszechnić obyczaj picia herbaty wśród swojego ludu.Chińczycy twierdzą, że herbata przybyła do nich w III w. n.e. z Asamu wraz z buddyjskimi mnichami. Jest to prawdopodobne, ponieważ herbata asamska (czyli indyjska - Camellia sinensis var. assamica) występuje naturalnie w lasach Asamu i Birmy oraz na wyspie Hainan.
Kiedy herbata zawitała w Europie?
Prawdopodobnie „przywędrowała” do Rosji w 1550 roku, wraz z arabską karawaną. W roku 1610 przywieziono ją z Japonii do Holandii. Do Londynu herbata dotarła w 1652 roku, razem z kawą i kakao. Początkowo cała herbata trafiająca do Europy, była produkowana na terenie Chin. Całość kupowano w porcie w Kantonie. Poszukując nowych terenów nadających się pod uprawę tej cennej rośliny, Brytyjczycy w 1826 roku odkryli dziko rosnące krzewy w Asamie. Obecnie największymi ośrodkami uprawy herbaty są Indie i Chiny, ale także: Japonia, Tajwan, Indochiny, Tajlandia, Birma i Sri Lanka.
CZYTASZ? CZYTAM!
Zaproszenie do udziału w akcji czytelniczej.
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej: CZYTASZ? CZYTAM! organizowanej przez bibliotekę szkolną.
Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut lektury obniża jego poziom o 60%! Czytajmy więc – dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży, mimo pozostania we własnych czterech ścianach!
W dniach od 9 – 18 grudnia biblioteka szkolna przeprowadza akcję: CZYTASZ? CZYTAM! Zachęcamy do zrobienia zdjęcia książce, którą aktualnie czytacie i wysłania go na adres: bibliotekarz01@interia.pl
Udowodnijmy, że uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły CZYTAJĄ KSIĄŻKI (wbrew obiegowej opinii ;-) ).
Uprzejmie informujemy o programie ograniczania przestępczości i aspołecznych zachowań „Razem bezpieczniej" im. Władysława Stasiaka na lata 2018-2020. (szczegóły programu - link)
Spot przeciw hejtowi - MSWiA_Hejt.mp4
Program ma charakter interdyscyplinarny i opiera się na współpracy pomiędzy organami administracji rządowej, samorządowej oraz organizacjami pozarządowymi, w zakresie głównego celu, jakim jest wspieranie działań na rzecz bezpieczeństwa społeczności lokalnych. Cel ten jest realizowany przez cztery cele szczegółowe:
Spot przeciw hejtowi - MSWiA_Hejt.mp4
Wyniki konkursu „Kanapka jak Misiu”
Z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia " w naszej szkole odbył się konkurs. „Kanapka jak Misiu”.
Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa nagrodziła następujących uczniów:
I miejsce – Antonina Gębczyk III a
II miejsce – Kacper Kozioł Ia
III miejsce – Oliwia Foksińska II a
Wyróżnienia I stopnia:
Dawid Widlarz II b
Filip Byrski II a
Wyróżnienia II stopnia:
Pola Jędra Ia
Karol Pacanek IIb
Wyróżnienia III stopnia:
Gabriela Paśnik Ia
Malwina Książek IIa
Wiktor Pacanek IIIb
Gratulujemy!
Adwent to czas radosnego oczekiwania na przyjście Pana Jezusa – na Boże Narodzenie. Kto z nas nie tęskni za choinką, pachnącymi pierniczkami, stołem nakrytym białym obrusem i rodzinnym kolędowaniem? Wszyscy, ci starsi i ci mniejsi, z niecierpliwością czekają na te wyjątkowe święta. Chcemy się do nich dobrze przygotować i dlatego zapraszamy Was do niezwykłej przygody z kalendarzem adwentowym.
Wspólnie będziemy odliczać czas do Bożego Narodzenia. W dniach od 1 – 24 grudnia na stronie internetowej naszej szkoły pojawi się kalendarz adwentowy. Każdego dnia w okienku po prawej stronie z gwiazdką będzie czekała na Was nowa niespodzianka (kliknij w nią). Zachęcamy wszystkich do codziennego odkrywania nowych zadań.
Życzymy wspaniałej zabawy i dobrego przygotowania do świąt.
Samorząd Uczniowski i Wolontariat
Podsumowanie konkursu plastycznego "Jesień w oczach dziecka" zorganizowanego przez nauczycieli świetlicy.
Do konkursu zaproszono uczniów kl. 0-IV. Dziękujemy wszystkim za licznie nadesłane prace konkursowe.
W galerii prezentujemy najlepsze prace.
Regulamin szkolnego konkursu SKO na wiersz lub rymowankę
„Warto oszczędzać w SKO”
dla uczniów klas drugich i trzecich
1.Organizatorem konkursu jest SKO działające w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach
2.Cele konkursu:
3.Konkurs skierowany jest do uczniów klas II i III SP 4 Wadowice
4.Prace konkursowe oceni komisja biorąc pod uwagę: zgodność z tematem, poprawność językową, stylistyczną i ortograficzną
5.Komisja nagrodzi prace, może przyznać wyróżnienia. Prace laureatów zostaną umieszczone na stronie SP 4 Wadowice.
6.Prace należy wysłać na adres w/w sp4wadowice2c@wp.pl do 10 grudnia 2020 r.
Światowy Dzień Pluszowego Misia obchodzony jest 25 listopada. To nie jest przypadkowa data, bo właśnie tego dnia przypada rocznica powstania tej maskotki. Samo święto nie ma jednak długiej tradycji, obchodzimy je dopiero od 2002 roku, kiedy to pluszowy miś świętował swoje setne urodziny.
Zapraszamy do oglądnięcia prezentacji na temat tej wspaniałej pluszowej zabawki
20 listopada to dzień uchwalenia Konwencji Praw Dziecka – najważniejszego międzynarodowego dokumentu poświęconego dzieciom. W tym szczególnym dniu dzieci na całym świecie jednoczą się i podejmują wiele działań w imieniu swoich najbardziej potrzebujących rówieśników – tych, których prawa często są łamane. Jest to radosny dzień, ale z poważnym przesłaniem.
Polska odegrała szczególną rolę w tworzeniu światowego systemu ochrony praw dziecka. Była inicjatorem uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka.
Nasza szkoła również stara się pamiętać o tym wyjątkowym dniu. Dzieci i młodzież wykorzystały w podejmowanych działaniach niebieski kolor UNICEF, jako symbol solidarności z rówieśnikami, którym pomoc niesie UNICEF.
UNICEF Konwencja o prawach dziecka.pdf
DZIECI PRAWA MAJĄ I JE DOBRZE ZNAJĄ.
Książki dla dzieci o prawach człowieka i prawach dziecka – polecane przez naszych uczniów
Wyniki konkursu
„Kartka z życzeniami dla biblioteki”
W październiku szkolna biblioteka ogłosiła konkurs „Kartka z życzeniami dla biblioteki” z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Do konkursu zaproszono wszystkich uczniów naszej szkoły.
Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa nagrodziła następujące:
Klasy I
I miejsce – Kacper Kozioł I a
II miejsce – Laura Ciepły I a
III miejsce – Adela Zając I b
Wyróżnienia
Gabriela Warchał I a
Robert Jurek I a
Pola Jędra Ia
Gabriela Paśnik I a
Klasy II - III
I miejsce – Filip Byrski II a
II miejsce – Elena Curzydło III a
III miejsce – Sandra Bargieł III a
Emilia Domasik III a
Klasy IV – VI
I miejsce – Tomasz Możdżeń VI b
II miejsce – Błażej Kalamus IV c
III miejsce – Lidia Szczurkowska VI a
Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy.
Nagrody zostaną wręczone w najbliższym możliwym terminie, po powrocie do szkoły.
Regulamin konkursu fotograficznego
„Kanapka jak Misiu”
z okazji Światowego Dnia Pluszowego Misia
dla przedszkolaków i uczniów klas 1-3
Cel i tematyka konkursu
Konkurs związany jest z programem zdrowotnym dla oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3w SP nr 4 w Wadowicach na rok szkolny 2020/2021.
Ma on na celu upowszechnianie i popularyzację fotografii jako dziedziny sztuki, a także zachęcenie przedszkolaków oraz uczniów klas 1-3 i ich rodziców do wspólnego spędzania wolnego czasu, którego efektem będzie propagowanie zdrowego odżywiania wśród dorosłych i dzieci.
Zasady konkursu
Zasady uczestnictwa
Jolanta Moskała, Izabela Skupień, Edyta Szukalska, Agnieszka Dura
ZAPRASZAMY DO UDZIAŁU
W tym roku Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest pod hasłem : pielęgniarki twoim wsparciem w leczeniu cukrzycy.
W związku ze zdalnym nauczaniem tegoroczne obchody Światowego Dnia Cukrzycy odbędą się w naszej szkole wirtualnie, podczas lekcji on- line.
Światowy Dzień Cukrzycy został ustanowiony w 1991 r. przez Międzynarodową Federację Diabetologiczną (IDF) oraz Światową Organizacją Zdrowia (WHO) jako odpowiedź na wyraz obaw związanych z nasilającym się występowaniem przypadków cukrzycy na całym świecie.
Od 1991 r. popularność tego dnia wzrosła i obecnie jest on obchodzony przez ponad 350 milionów ludzi z różnych regionów świata. W obchodach uczestniczą lekarze, dzieci, dorośli i oczywiście ludzie chorzy na cukrzycę.
Głównym celem akcji jest zwiększenie świadomości szerokich kręgów społeczeństwa odnośnie przyczyn, objawów, sposobu leczenia i powikłań związanych z cukrzycą. Światowy Dzień Cukrzycy przypomina, że liczba przypadków cukrzycy wzrasta i nadal będzie wzrastać, o ile nie zostaną podjęte natychmiastowe działania prewencyjne.
Kiedy obchodzimy Światowy Dzień Cukrzycy?
Światowy Dzień Cukrzycy obchodzony jest każdego roku w dniu 14 listopada. Właśnie tego dnia w 1891 r. urodził się Frederick Banting, który wraz Charles’em Best jako pierwszy sformułował przemyślenia, które doprowadziły do odkrycia insuliny w 1922 roku.
Źródło: https://www.mojacukrzyca.org/?a=text&id=384
Polecamy do obejrzenia prezentację:
Warto również obejrzeć następujące filmiki:
https://www.youtube.com/watch?v=SjMQ2ZSdWUQ
https://www.youtube.com/watch?v=d86DofYpkrY
Klasa 4b
11 listopada to symbol miłości ojczyzny, walki o wolność, symbol wiary i symbol zwycięstwa. W tym roku świętujmy 102 rocznicę odzyskania niepodległości!
"Droga do niepodległości ..." Krótka historia
Zanim nadszedł upragniony dla Polaków dzień niepodległości, 11 listopada 1918 r., kraj nasz znajdował się 123 lata pod zaborami: rosyjskim, pruskim, i austriackim.
Czym jest wolność, wie ten, kto ją stracił. Ten, kto przeżył niewolę i śmierć widział braci. Wolność – zwykle krzyżami się mierzy. Bohater narodowy polski walczył o wolność naszą i waszą, moją i twoją.
Prześladowani, na tułaczkę skazani nie tracili ducha, wierzyli, że polska odzyska niepodległość. I szli młodzi chłopcy na śmierć dla nas, byśmy mieli dziś wolny i własny kraj.
Przyszedł taki czas – dopiero na początku XX wieku. Czas, który do historii przeszedł pod nazwą I wojny światowej. Po jednej stronie znalazły się Niemcy i Austria, a po drugiej Francja, Rosja i Wielka Brytania. Po raz pierwszy państwa, które dokonały rozbiorów Polski, znalazły się po różnych stronach frontu. Fakt ten wzbudził w Polakach nadzieję na odzyskanie niepodległości.
Powstała sytuacja niezwykła, wszyscy trzej zaborcy przegrali wojnę, nie byli w stanie przeszkodzić w odrodzeniu państwa polskiego.
Polacy potrafili wykorzystać szansę, którą stworzyła historia.
W październiku 1918 r. rozpoczął się proces wyzwalania ziem ojczystych spod obcej przemocy. Powstało kilka ośrodków władzy. Potrzebny był człowiek, który potrafiłby je zjednoczyć. Taką postacią okazał się Józef Piłsudski. 11 listopada 1918 r. przejął władzę nad wojskiem i został naczelnikiem państwa. Polacy tworzyli państwo, prowadząc walkę o jego granice: powstania śląskie: 1919, 1920, 1921, wojna z Rosją 1920 roku. Wreszcie powstała II Rzeczpospolita.
Szanowani rodzice!
Psycholog i pedagog szkolny są dostępni poprzez dziennik elektroniczny, telefon szkoły oraz platformę Teamsa w następujących godzinach:
Pedagog Aneta Mazgaj
poniedziałek 8.40-10.25, 13.00-14.00
wtorek 7.30-8.30
piątek 7.30-9.30
Psycholog Aneta Prus
Poniedziałek 11.00-12.00; 15.00-16.00
Wtorek 7.30-13.30
Środa 7.30 - 13.30
Czwartek 12.00-16.00
Piątek 7.30 - 11.30
Zasady funkcjonowania szkół w strefie czerwonej od dnia 26 października 2020r. ( podstawa prawna : rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 23 października 2020r. - Dz.U poz. 1871)
Uczniowie klas IV-VIII szkół podstawowych przechodzą na naukę zdalną. Nowe zasady funkcjonowania szkół i placówek wchodzą w życie od poniedziałku, 26 października 2020r. i będą obowiązywały do niedzieli, 8 listopada br. Przedszkola i klasy I-III szkół podstawowych będą funkcjonowały bez zmian.
Małoletni do ukończenia 16. roku życia, od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00–16.00, mogą przemieszczać się wyłącznie pod opieką osoby sprawującej władzę rodzicielską, opiekuna prawnego albo innej osoby dorosłej, chyba że przemieszczanie się ma na celu dotarcie do szkoły lub placówki oświatowej albo powrót z nich do
miejsca zamieszkania.”;
Gastronomia
Obowiązuje zakaz działalności stacjonarnej restauracji. Możliwa realizacja usług polegających na przygotowywaniu i podawaniu żywności na wynos oraz w dowozie.
Wydarzenia sportowe
Współzawodnictwo sportowe, zajęcia sportowe i wydarzenia sportowe są organizowane bez udziału publiczności.
W zajęciach organizowanych jako forma zorganizowanej aktywności fizycznej lub wydarzeniach sportowych oraz współzawodnictwie sportowym może brać udział nie więcej niż 250 uczestników jednocześnie, nie licząc osób zajmujących się obsługą wydarzenia.
Wyniki Gminnego Konkursu Wiedzy o św. Janie Pawle II „Być jak Lolek”
W październiku 2020 r. odbył się Gminny Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II „Być jak Lolek”. Został on ogłoszony przez naszą szkołę, aby uczcić 100 urodziny świętego Papieża z Wadowic. Do konkursu zaproszono uczniów Gminy Wadowice z klas trzecich i czwartych.
Konkurs składał się z dwóch części. Pierwsza polegała na wykonaniu pracy plastycznej pt. „Być jak Lolek”. W drugiej części drużyna dwuosobowa, reprezentująca szkołę, miała wykazać się wiedzą na temat życia i działalności św. Jana Pawła II. Uczniowie indywidulanie rozwiązywali test przygotowany w oparciu o podaną literaturę. Test został przeprowadzony na platformie TESTPORTAL 15 października 2020 r.
Komisja konkursowa, po zapoznaniu się z wynikami cząstkowymi, podsumowała je i ogłosiła zwycięzców:
I miejsce zajęła Publiczna Szkoła Podstawowa SPSK w Stanisławiu Górnym; Anna Więckowska, Łucja Bacia, opiekun Elżbieta Sokołowska
II miejsce przyznano Szkole Podstawowej nr 2 w Choczni im. Św. Królowej Jadwigi; Maja Dziedzic, Filip Panek, opiekun Bogumiła Gregorczyk
III miejsce zdobyli uczniowie Zespółu Szkół im. 12. Pułku Piechoty Ziemi Wadowickiej w Jaroszowicach; Patrycja Bydłoń, Maja Piątek, opiekun Renata Gromada – Kaleńska
Komisja przyznała także trzy wyróżnienia:
Szkole Podstawowej im. Poległych za Ojczyznę w Latach 1939-1945 w Wysokiej; Julianna Pyrek, Michał Pilch, opiekun Bożena Leśniak
Szkole Podstawowej nr 4 z Wadowic im. Władysława Broniewskiego; Aleksandra Paśnik, Maja Winter, opiekun s. Małgorzata Oknińska
Zespółowi Szkół Publicznych w Kleczy Dolnej; Wiktoria Jurczak, Aleksandra Gotkiewicz, opiekunowie Paweł Jarosz, Jolanta Badan
Nagrody w konkursie zostały ufundowane przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II, Informację Turystyczną w Wadowicach, Krytą Pływalnię „Delfin”, INWAŁDPARK, ZATORLAND, Pracownię ceraMikową „Garncarstwo” z Wadowic, księgarnię Exlibris z Wadowic, Lodziarnię Caterina z Wadowic, firmę Vector S. C. z Wadowic oraz Lalandię Fun Park z Barwałdu Górnego.
Bardzo dziękujemy sponsorom za przekazane nagrody, które wkrótce zostaną wręczone zwycięskim drużynom.
Dziękujemy opiekunom za przygotowanie uczniów do konkursu.
Uczestnikom gratulujemy wiedzy, pomysłowości w wykonaniu prac plastycznych i zapraszamy do kolejnych konkursów.
Uprzejmie informuję, że od 1 października 2020r. cena za obiad na stołówce szkolnej dla ucznia będzie wynosić 4 zł.
Elżbieta Kowalczyk
Gminny konkurs o Janie Pawle II dla klas III i IV
„Być jak Lolek”
W każdym pytaniu zaznacz jedną poprawną odpowiedź, tak jak w teście próbnym.
Wyniki tego testu oraz punktacja za prace plastyczne będą decydowały o ostatecznym wyniku konkursu.
Zgłoszony do konkursu uczestnik klika w link, wpisuje imię, nazwisko, nazwę szkoły, a następnie rozwiązuje test wyboru, zgodnie z podaną instrukcją.
Wszystkie pytania mają tylko jedną poprawną odpowiedź. Każdy uczestnik rozwiązuje test samodzielnie. Należy pamiętać, aby w trakcie rozwiązywania testu nie opuszczać TESTPORTALU, gdyż system automatycznie odcina dostęp do testu. Link będzie aktywny 15 X 2020 r. /czwartek/ od 9. 00 do 10. 00
INDYWIDUALNY TEST KONKURSOWY https://www.testportal.pl/test.html?t=X5bykbBn6f6Q
Życzymy POWODZENIA
Organizatorzy
Z poważaniem organizatorzy