Uprzejmie informuję, że w trosce o bezpieczeństwo w szkole obowiązują:
Nagrody Naukowe Rady Miejskiej w Wadowicach rozdane
W poniedziałek, 22.06.2020r., w Wadowickim Centrum Kultury odbyła się uroczystość wręczenia nagród naukowych dla tegorocznych laureatów i finalistów konkursów przedmiotowych.
Miło nam poinformować, że wśród wyróżnionych uczniów znalazła się również uczennica naszej szkoły- Katarzyna Biernacka z klasy 7a, która jest finalistką Małopolskiego Konkursu Języka Polskiego. Do konkursu Kasię przygotowywała pani Małgorzata Knapczyk.
Serdecznie gratulujemy pięknego osiągnięcia i życzymy dalszych sukcesów.
Wykaz podręczników i programów nauczania na rok szkolny 2020/2021:
Informacje_dla_klasy_0_2020-21.pdf
szkolny_zestaw_podrecznikow_2020-21.pdf
szkolny_zestaw_programow_2020-21.pdf
Konkurs „Mój zeszyt lektur” rozstrzygnięty!
W tym roku szkolnym do bibliotecznego konkursu „Mój zeszyt lektur” przystąpiło 21 uczniów z klas II i III naszej szkoły. Przez cały rok szkolny prowadzili oni swoje zeszyty, w których zapisywali informacje o przeczytanych książkach, zachęcali do ich przeczytania, a notatki ozdabiali własnoręcznymi ilustracjami. Każdy zeszyt był wyjątkowy, a autorami najpiękniejszych zostali:
Spośród uczniów klas II:
Miejsce I: Jan Mikołajek kl. IIc
Miejsce II: Aleksandra Paśnik kl. IIb
Milena Brzeźniak kl. IIc
Miejsce III: Alicja Żarów kl. IIc
Alicja Surlas kl. IIc
Spośród uczniów klas III:
Miejsce I: Wiktoria Ogiegło kl. IIIc
Miejsce II: Zofia Jędra kl. IIIc
Miejsce III: Zuzanna Porębska kl. IIIc
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a laureatom gratulujemy!
Zobaczcie niektóre strony z nagrodzonych zeszytów lektur naszych laureatów. Są piękne!
W tym roku szkolnym klasa 2 c brała udział w projekcie Uniwersytetu Dzieci pt. "Mali Detektywi. Jakie tajemnice kryje świat wokół nas?" Uczniowie realizowali tematy dotyczące emocji: "Jak rozpoznawać emocje "oraz "Dlaczego strach jest nam potrzebny". Bawiąc, uczyli się kodować i rozszyfrowywać wiadomości różnymi sposobami. Poznawali tajemnice i pułapki Internetu. Uczyli się jak kolory wpływają na nasze emocje i życie. Poznawali metody szybkiego uczenia się.
W trakcie tych zajęć uczniowie pracowali w zespołach i grupach. Każde warsztaty opierały się na materiałach przygotowanych przez fachowców. Uczniowie oglądali prelekcje przygotowane przez psychologów, informatyków, szyfrantów. Zajęcia rozszerzały realizowany materiał przewidziany dla klasy drugiej.
W czasie zajęć dzieci nie tylko uczyły się ale też bawiły i rozwijały swoje zainteresowania.
W tym roku szkolnym uczniowie klasy 3c brali udział w projekcie pt.: „Mali inżynierowie (Technika). Czym możemy podróżować?” Projekt realizowano według przygotowanych scenariuszy przez Uniwersytet Dzieci. Dzięki zajęciom uczniowie zrozumieli, że strach można pokonać, a poprzez wspólnie działanie osiągnąć sukces. Sukcesem zatem skończyło się tworzenie pojazdów oraz podróż przygotowanym: balonem, samolotem, samochodem przyszłości, rakietą i statkiem.
Komenda Wojewódzka Policji w Krakowie wraz Małopolskim Kuratorem Oświaty zapraszają wszystkich uczniów szkół podstawowych z całej Małopolski do wzięcia udziału w projekcie pt. „Wnuczka, wnuczek edukuje — babcia, dziadek się stosuje!”. Celem projektu jest integracja międzypokoleniowa, w której dzieci i młodzież w ciekawy, atrakcyjny i komunikatywny sposób poinformują seniorów jak nie stać się ofiarą oszustwa.
Informacja o akcji jest umieszczona na stronie internetowej Kuratorium Oświat w zakładce "Bezpieczeństwo":
https://kuratorium.krakow.pl/projekt-wnuczka-wnuczek-edukuje-babcia-dziadek-sie-stosuje/.
Bardzo zachęcam Państwa Dyrektorów szkół podstawowych, a tym samym uczniów do licznego udziału w projekcie. Zachęcam również szkoły i uczniów do komentowania udziału w akcji na fanpagu "Bezpieczne dziecko".
INNOWACJA PEDAGOGICZNA w kl. 2 i 3
„MAGICZNA WIEŻA”
W innowacji pedagogicznej „Magiczna wieża” brali udział uczniowie klas 2a,b,c oraz 3b,c. Trwała ona od listopada 2019r. do kwietnia 2020 r. Ze względu na pandemię COVID-19 działania na terenie szkoły przebiegały do 11 marca 2020r. Po tym okresie innowacja kontynuowana była w domach uczniów, prowadzona zdalnie przez nauczycieli. Zajęcia innowacyjne obejmowały działania czytelnicze, informatyczne prowadzone w szkole oraz w domu. Innowacja „Magiczna Wieża ” miała na celu wdrożenie uczniów do systematycznego czytania, doskonalenie rozumienia samodzielnie czytanego tekstu: poleceń, zadań i tekstu ciągłego, w tym poznanie historii Polski. W ramach podjętych działań uczniowie nauczyli się trafnej interpretacji tekstów, poprawili artykulację, dykcję, zdobyli umiejętność korzystania z katalogów bibliotecznych, poznali legendy Polski i literaturę dziecięcą dotyczącą tematów historycznych. Zdobyli umiejętności swobodnego posługiwania się aplikacją kodów QR i korzystania z platformy edukacyjnej LearningApps.org . Uczniowie raz w tygodniu otrzymywali „cegiełki” do „budowy” magicznej wieży, rozszyfrowywali kody QR z wyrazami, które posłużyły do odczytania końcowego hasła „ Turniej rycerski”. Jeśli jesteście ciekawi, jak wygląda taka karta, koniecznie zaglądnijcie do zdjęć. Niestety, ze względu na pandemię, nie udało się przeprowadzić finału innowacji- Turnieju rycerskiego. Byliśmy w pełni przygotowani. Pokazują to liczne zdjęcia, na których przygotowujemy stroje dam dworu i rycerzy, ćwiczymy wspólny taniec dworski „Gawot”, kończymy wklejać ostatnie cegiełki do „magicznej wieży”. Mimo trudności udało nam się zakończyć i podsumować wyniki innowacji. W finale uczniowie rozwiązali ciekawą krzyżówkę na platformie LearninApps.org i stworzyli galerię zdjęć z „Magicznymi wieżami”.
Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy zaangażowali się w innowację "Magiczna wieża" i wsparli nas w pracy. Warto było tyle się trudzić. Mamy nadzieję, że w kolejnym roku szkolnym zorganizujemy turniej rycerski. Zapraszamy do obejrzenia zdjęć z naszych działań. Może będą dla kogoś pomocą, inspiracją?
Konkurs SKO „SKARBONKA“ rozstrzygnięty
SKO działające przy naszej szkole ogłosiło międzyszkolny konkurs techniczno - plastyczny na wykonanie skarbonki. To już kolejny konkurs, który organizowany jest we spółpracy z Bankiem PKO w Wadowicach. Tym razem skierowany był do uczniów klas 0, 1, 2 i 3 szkół podstawowych.
Do udziału zaproszono szkoły podstawowe Powiatu Wadowickiego, w których dzieci oszczędzają w SKO. Na zaproszenie odpowiedziało kilka szkół, z których napłynęło bardzo dużo prac konkursowych.
Planowane rozstrzygnięcie konkursu na 20 marca 2020 r. uniemożliwiła pandemia koronawirusa. Komisja konkursowa mogła zebrać się dopiero w czerwcu. Poniżej podajemy wyniki konkursu.
Gratulujemy laureatom. Jeśli się uda to dyplomy i nagrody będą wręczone dzieciom razem ze świadectwami.
Laureaci międzyszkolnego konkursu SKO 2020 r „SAKRBONKA“
SKARBONKA KL 0
I m - LENA BODEK SP Zawadka
II m - MAGDALENA MALINA SP Marcówka
III m - RADOSŁAW SZCZUREK - SP Jaszczurowa
wyróżnienie - KAMIL KOŹBIAŁ SP Zawadka
wyróżnienie - SANDRA PŁAWNY SP Jaszczurowa
SKARBONKA KL 1
I m - DOMINIKA CEREMUGA kl. 1 B SP 4 Wadowice
II m - WIKTORIA MALINA – KL. 1 SP Marcówka
III m - JULIA FILEK kl. 1 A SP 4 Wadowice
SKARBONKA KL. 2
I m - EMILIA DOMASIK kl. 2 A SP 4 Wadowice
II m - MARTA JĘDRZEJOWSKA kl. 2 C SP 4 Wadowice
III m - ALEKSANDRA PAŚNIK kl. 2 B SP 4 Wadowice
SKARBONKA KL 3
I m - AMELIA KĘSEK kl. 3 SP Marcówka
II m - KAROLINA MALINA kl. 3 SP Marcówka
III m - SEWERYN KOT kl. 3 SP Marcówka
Wyróżnienie - EMILIA RYSZAWY KL. 3 B SP 4 Wadowice
DROGIE DZIECI
Z okazji Dnia Dziecka życzymy Wam,
aby uśmiech zawsze gościł na Waszych twarzach,
a każdy dzień był wspaniałą przygodą,
i niósł ze sobą wiele pozytywnych doświadczeń.
Nie bójcie się marzyć, bo od marzeń wszytko się zaczyna!
ŻYCZĄ
DYREKCJA, NAUCZYCIELE, PRACOWNICY
18 maja obchodziliśmy 100 rocznicę urodzin naszego wielkiego Rodaka św. Jana Pawła II. Z tej okazji uczniowie klas IV - VI oraz VII - VIII wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Samorząd Uczniowski, na "Urodzinową Niespodziankę dla Jana Pawła II". Spośród nadesłanych prac komisja wyłoniła laureatów:
klasy IV – VI
I miejsce Artur Jambor
II miejsce Julita Ciepły i Tomasz Możdżeń
III miejsce Kamila Bryndza
wyróżnienie: Sandra Bargieł
klasy VII - VIII
I miejsce Filip Rajda
Zwycięzcom gratulujemy!
Wszystkim, którzy wzięli udział w konkursie i przesłali prace serdecznie dziękujemy. O miejscu i terminie wręczenia dyplomów i nagród laureaci zostaną poinformowani przez dziennik elektroniczny.
Samorząd Uczniowski
W tym roku konkurs Kangur 2020 zostanie przeprowadzony drogą internetową (w godzinach popołudniowych) za pośrednictwem Platformy dzwonek.pl
Konkurs poprzedzony będzie tzw. konkursem próbnym.
Terminarz jest następujący:
Kategorie:
Kadet (kl.7 - 8) (próba)25.05.2020, godz.14:15
(Konkurs Kangur 2020)02.06.2020 (wtorek), godz.16:45
Beniamin (kl.5 - 6) (próba) 25.05.2020, godz. 16:45
(Konkurs Kangur 2020) 03.06.2020 (środa), godz.16:45
Maluch (kl.3 - 4) (próba) 26.05.2020, godz.14:15
(Konkurs Kangur 2020) 04.06.2020 (czwartek), godz.16:45
Żaczek (kl.2) (próba) 26.05.2020, godz.16:45
(Konkurs Kangur 2020) 05.06.2020 (piątek), godz.16:45
Bardzo prosimy, aby po zalogowaniu na profilu konta uzupełnić imię i nazwisko.
Przez dziennik rodzice uczniów otrzymali login i hasło oraz instrukcję dla uczestnika.
Powodzenia!!
MAMA – najpiękniejsze słowo
Maj przez wielu nazywany jest najpiękniejszym miesiącem w roku. Trudno się temu sprzeciwiać – przyroda w pełnym rozkwicie codziennie cieszy nasze oko głęboką zielenią świeżych liści, zapachem kwitnących bzów, kasztanów i wiosennych kwiatów. W maju przeżywamy także jedno z najbardziej wzruszających świąt w roku: Dzień Matki.
W ten jeden, jedyny dzień możemy podziękować za miłość, zrozumienie i nieustanną troskę.
Oficjalnie Dzień Matki w Europie zaczęto obchodzić dopiero w XX wieku - w Polsce od 1914 roku, zaś w wielu krajach dopiero po II wojnie światowej. Początki Dnia Matki sięgają jeszcze czasów starożytnych Greków i Rzymian. Kultem otaczano wtedy matki-boginie, symbole płodności i urodzaju. W późniejszych czasach cesarstwo rzymskie przyjęło chrześcijaństwo i tym samym zabroniono wyznawania innych bogów.
Jednak zwyczaj obchodzenia Dnia Matki w takiej formie, jak w dzisiejszych czasach zapoczątkowany został najprawdopodobniej w USA. W 1907 roku Anna Jarvis z Filadelfii zorganizowała nabożeństwo na cześć swojej zmarłej matki, która była działaczką na rzecz kobiet. Jarvis szybko udało się rozpropagować stworzone przez siebie święto i po kilku latach uznała je większość stanów. Obchodzono je w drugą niedzielę maja i tak zostało aż do dziś. W 1914 r. prezydent Woodrow Wilson uczynił ten dzień świętem państwowym. Właśnie w tym roku po raz pierwszy obchody święta zorganizowane zostały również w Polsce.
W Norwegii Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę lutego, a w Wielkiej Brytanii, Irlandii i Nigerii w czwartą niedzielę wielkiego postu. W USA Dzień Matki obchodzony jest w drugą niedzielę maja. W wielu państwach święto to połączone jest z Dniem Kobiet i obchodzi się je 8 marca. Jest tak np. w Bułgarii, na Białorusi, w Albanii, Rosji czy Serbii.
Wyniki konkursu
Z okazji 100 . Rocznicy Urodzin Św. Jana Pawła II Szkoła Podstawowa nr 4 w Wadowicach zorganizowała konkurs dla uczniów klas I-III
„Tort na 100. urodziny Jana Pawła II”
W konkursie udział wzięło19 uczniów z klas młodszych. Byli to: Karol Pacanek, Dawid Widlarz, Martyna Targosz, Julia Bartnik, Wiktor Pacanek, Alicja Żarów, Emilia Domasik, Szymon Małecki, Sandra Bargieł, Jan Mikołajek i Maria Mikołajek, Natalia Pituch, Natalia Maga, Zuzanna Tomasik, Wiktoria Ogiegło, Jan Dziedzic, Bartłomiej Bartnik, Lena Janik, Julia Front.
Komisja Konkursowa, w składzie: s. Grażyna Wolska, p. Monika Hyzińska, p. Alicja Irlik, p. Agnieszka Dura, p. Joanna Zielińska, oceniająca indywidualnie (online) prace plastyczne, wyłoniła laureatów.
W kategorii klas I
Uczniowie przygotowali jedną pracę przestrzenną, w której umieścili napis JPII.
I miejsce zajęła: Martyna Targosz
II miejsce zajął: Karol Pacanek
III miejsce zajął: Dawid Widlarz
W kategorii klas II
Uczniowie przygotowali jedną pracę przestrzenną, w której umieścili elementy związane z życiem Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
I miejsce zajął: Wiktor Pacanek
II miejsce zajęli: Szymon Małecki i Alicja Żarów
III miejsce zajął: Jan Mikołajek z siostrą Marysią
W kategorii klas III
Uczniowie przygotowali jedną pracę wykonaną w Paint 3D, w której umieścili elementy związane z życiem Karola Wojtyły – Jana Pawła II.
I miejsce zajęły: Natalia Maga oraz Zuzanna Tomasik
II miejsce zajęły: Natalia Pituch oraz Lena Janik
III miejsce zajęła: Wiktoria Ogiegło
GRATULUJEMY LAUREATOM
Organizatorzy dziękują Siostrze Grażynie i Paniom z komisji za ocenę prac, Rodzicom za wspieranie rozwoju i pomysłowości dzieci.
Szczególnie podziękowania organizatorzy kierują do Dzieci, które wzięły udział w konkursie. Z pewnością Jan Paweł II były bardzo zadowolony, gdyby otrzymał takie torty.
Nagrody i dyplomy za udział w konkursie będą czekały na laureatów w szkole, a o terminie ich odbioru uczniowie zostaną poinformowani przez dziennik elektroniczny.
Organizatorzy
Nowe terminy postępowania rekrutacyjnego na rok szkolny 2020/2021, terminy składania dokumentów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.
Terminy_postepowania_rekrutacyjnego_2020-2021.pdf
Ministerstwo Edukacji Narodowej
Wykaz przyjętych dzieci do szkoły: kl.1 i oddz. 0
Zachęcamy do obejrzenia galerii prac uczniów uczęszczających na zajęcia świetlicowe. Zawsze możemy liczyć na kreatywność naszych uczniów. Te wspaniałe prace są efektem ich pracy i wyrazem pięknych pasji.
W roku szkolnym 2019 / 2020 wolontariat naszej szkoły realizował wiele zadań. Część z nich to kontynuacja akcji i pomocy z poprzednich lat. Do działań zaangażowali się uczniowie klas ósmych, siódmych i szóstych.
Współpracowaliśmy ze Świetlicą Integracyjną dla Dzieci, ze wspólnotą osób upośledzonych i niepełnosprawnych "RAFAŁKI", odwiedzaliśmy pensjonariuszy DPS w Wadowicach. Spotykaliśmy się z młodymi osobami, które z racji swoich ograniczeń rzadko wychodzą z domu i mają niewielu znajomych.
Piekliśmy ciasta, babeczki, przygotowywaliśmy poczęstunek, dekorowaliśmy miejsca spotkań. Przygotowywaliśmy plakaty, gazetki oraz różnego rodzaju upominki, kartki okolicznościowe dla naszych przyjaciół z ograniczeniami. Organizowaliśmy zabawy, konkursy i zajęcia ruchowe, szczególnie dla młodszych podopiecznych.
Najwięcej działań odbywało się na terenie szkoły. To tutaj angażowaliśmy się do różnych akcji charytatywnych, pomocowych i edukacyjnych. Wiele akcji było naszą inicjatywą. Wspieraliśmy akcje dla dzieci mieszkających w Afryce oraz dzieci z ubogich rodzin. Współpracowaliśmy z kolegami i koleżankami z różnych klas, także najmłodszych.
Nasze działania zawarliśmy w projekcie "Mieć wyobraźnię miłosierdzia" pt. "Szczęśliwy, kto pomaga biednemu".
W związku z utrzymującym się zdalnym nauczaniem konkurs pt. Żywe obrazy zostaje przesunięty na termin późniejszy.
TERMIN I MIEJSCE SKŁADANIA PRAC
Prace w formie papierowej i elektronicznej wraz oświadczeniem należy dostarczyć do 25 września 2020 r. na adres:
Zespół Szkolno-Przedszkolny w Ryczowie
ul. Szkolna 18
34-115 Ryczów
Dopisek „KONKURS”
oraz elektronicznie (tylko zdjęcia) na adres e-mail: konkurs.ryczow@wp.pl
WYNIKI KONKURSU I NAGRODY
INFORMACJE DODATKOWE
Nadesłane zdjęcia przechodzą na własność Organizatora i nie będą zwracane, jednocześnie
autor zdjęcia wyraża zgodę na zamieszczenie pracy na wystawie pokonkursowej przygotowanej przez Organizatorów.
Udział w konkursie łączy się z wykorzystaniem zdjęć z wizerunkiem uczniów. Przed przystąpieniem do konkursu należy złożyć oświadczenie o zgodzie rodziców/opiekunów wszystkich członków grup na wykorzystanie wizerunku dziecka w konkursie.
Pytania można kierować do Organizatora
tel.33/8790068
e-mail: zspryczow@gmail.com
lub koordynatora konkursu - e-mail: konkurs.ryczow@wp.pl
SERDECZNIE ZAPRASZAMY