Tak czytaliście w roku szkolnym 2023/2024 (czerwiec 2024)
Dziękuję wszystkim czytelnikom za liczne odwiedziny biblioteki szkolnej. Do zobaczenia w przyszłym roku szkolnym.
Konkurs "Mój zeszyt lektur" (maj 2024)
W maju rozstrzygnięto konkurs dla uczniów klas I - III naszej szkoły "Mój zeszyt lektur".
Laureaci z klas I:
1m. Zofia Babińska Ib
Jakub Stopa Ib
2m. Lena Witek Ib
3m. Antonina Pęzioł Ia
Kacper Kołosień Ib
Wyróżnienia:
Franciszek Książek Ib
Maksym Kahaniuk Ib
Bartosz Skupiński Ib
Kacper Kulka Ib
Laureaci z klas II:
1m. Alan Nowak IIa
Patryk Kruliczak IIb
2m. Natalia Byrska IIa
Iga Płoskonka IIb
3m. Liliana Znamirowska IIa
Milena Jończy IIb
Wyróżnienie:
Jacek Stypuła IIb
Laureaci z klas III:
1m. Zofia Sikora IIIb
2m. Gaja Dudoń IIIa
Kornelia Glanowska IIIb
3m. Antoni Soboń IIIb
Wyróżnienie:
Zuzanna Baron IIIa
Tak czytaliście w pierwszym półroczu! (styczeń 2024)
Konkurs "Przetwory literackie" - książka w słoiku (październik - grudzień 2023)
W październiku ogłoszono w bibliotece konkurs "Przetwory literackie" - książka w słoiku. Przez miesiąc uczestnicy konkursu myśleli, jak zawrzeć treść wybranej książki lub wiersza w słoiku. Wykonane prace przynoszono do biblioteki. Powstała z nich wyjątkowa wystawa. Prace były piękne, zaskakujące i pomysłowe, dlatego nagrodzony został każdy uczestnik konkursu. Serdecznie gratuluję!
Laureaci konkursu:
1. Nikola Putyra Ib „Pierwszy motylek”
Oliwia Putyra IIIa „Szewczyk Dratewka”
2. Lena Witek Ib „Czerwony Kapturek”
Milena Jończy IIb „Ania z Zielonego Wzgórza”
3. Daria Cichoń Ia „Gang Mocniaków”
Igor Mocniak IIb „Rzepka”
Wyróżnienia:
Antonina Pęzioł Ia „Roszpunka”
Jakub Zając Ia „Czerwony Kapturek”
Marlena Prochownik IVa „Kot w butach”
Wojciech Prochownik VIIb „Balladyna”
Nowości w bibliotece (listopad 2023)
Zapraszam do lektury!
Październik - Miesiąc Bibliotek (październik 2023)
Tworzymy kaligramy - rysujemy tekstem
Biblioteka to miejsce, gdzie dzieci mogą tworzyć. "Tu kwitnie wyobraźnia", jak głosi hasło przewodnie tegorocznego Miesiąca Bibliotek Szkolnych. Uczniowie bardzo chętnie angażowali się w tworzenie kaligramów. Było to twórcze, ale i bardzo relaksacyjne zajęcie. Oto efekty:
TyDzień głośnego czytania (wrzesień 2023)
Data 29 września to Międzynarodowy Dzień Głośnego Czytania. Stał się on okazją i inspiracją dla nas, byśmy potrenowali głośne czytanie przez cały tydzień. Czytaliśmy na zajęciach przedmiotowych i lekcjach z wychowawcami, w bibliotece, na świetlicy i w „zerówce”. Czytali uczniowie swoim kolegom i nauczyciele uczniom, korzystając ze zbiorów opowiadań zakupionych do biblioteki specjalnie na ten cel. Niestraszne nam były nowe, trudne słowa czy łamańce językowe. Ponadto ośmieliło to niektórych do wystąpień na forum klasy.
Na nowo odkryliśmy, jak wartościowe są książki i jak przyjemnie jest słuchać, kiedy inni nam czytają.
Nie przestawajmy - wszak " Czytanie to podróż do tysiąca wysp".
*************************************************************************************************************************************************
^ NOWY ROK SZKOLNY 2023/2024 ^
*************************************************************************************************************************************************
Nowości wydawnicze (maj 2023)
Biblioteka wzbogaciła się o nowe książki. Część z nich to kolejne części znanych czytelnikom serii. Są także zupełnie nowe, opowiadające przygody bohaterów, których jeszcze nie znacie. Zachęcam do czytania!
Jak powstaje książka? (kwiecień 2022)
23-go kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Warto sprawdzić, czy wiemy, jak powstają książki. W bibliotece można było rozwiązać test na ten temat. Za poprawne rozwiązanie uczestnicy otrzymywali drobne nagrody.
Ulubione wiersze (kwiecień 2023)
Które wiersze znamy i pamiętamy?
W bibliotece odbył się plebiscyt na ulubiony wiersz dla dzieci. Czasem trudno było się zdecydować. Uczestnicy zabawy potwierdzali swój wybór malując czerwone serduszko. Który wiersz otrzymał ich najwięcej? Zobaczcie poniżej!
Od Was dla Was (marzec 2023)
Podczas ostatnich miesięcy podarowaliście szkolnej bibliotece wiele przeczytanych książek. W bibliotece dostały "drugie życie". Teraz będą mogli je przeczytać inni uczniowie. To szlachetne i ekonomiczne rozwiązanie. Wszystkich zainteresowanych zapraszam do wypożyczenia wybranej książki.
Klasy II w bibliotece (luty 2023)
W lutym uczniowie klas drugich wzięli udział w zajęciach w bibliotece szkolnej. Dotyczyły one tematu książek i ich różnorodności. Zajęcia były zorganizowane w ramach realizacji projektu Uniwersytet Dzieci.
Uczniowie szukali różnic i cech wspólnych książek. Mogli je dostrzec podczas wykonywania w grupach różnych zadań i poleceń. Mieli możliwość oglądania książek, które nie często są wypożyczane. Wszystkie obserwacje doprowadziły do wniosku, że książki są różne, jak ludzie. Tak jak każdy z nas są niepowtarzalne, wyjątkowe, wartościowe i mają bogate wnętrze.
Tak czytaliście! I półrocze 2022/2023 (luty 2023)
Dziękuję za częste spotkania w bibliotece w pierwszym półroczu! Przeczytaliście już wiele książek, ale sporo jeszcze przed Wami! Gratuluję klasom i uczniom, którzy mają najlepsze osiągnięcia w czytelnictwie w I półroczu. Niech nie zabraknie Wam chęci do czytania!
Zakochane książki w szkolnej bibliotece (luty 2023)
14 lutego obchodzimy walentynki. Czy wiecie, że w bibliotece są zakochane książki? Warto przeczytać!
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych (październik 2022)
Październik to miesiąc poświęcony szkolnym bibliotekom. W tym czasie szczególnie zapraszam uczniów do odwiedzin i uczestnictwa w akcjach organizowanych dla czytelników.
Tym razem na uczniów czekało wyzwanie czytelnicze "4 książki w 4 tygodnie". W każdym tygodniu października należało przeczytać jedną książkę należącą do określonej grupy. Kto wykonał na czas wszystkie zadania, miał szansę otrzymać piątkę z j. polskiego. Wielu uczniów przystąpiło do tego wyzwania i pod koniec października wielu zostało nagrodzonych bardzo dobrą oceną.
Uczniowie z ochotą wzięli także udział w konkursach błyskawicznych oraz dekorowaniu jesiennego drzewa czytelniczego hasłami związanymi z książką, czytaniem i biblioteką. Dzięki temu powstała kolorowa, jesienna praca plastyczna, która stała się dekoracją biblioteki.
Ogólnopolski dzień głośnego czytania (wrzesień 2022)
29 września obchodziliśmy Ogólnopolski dzień głośnego czytania. Wiemy dobrze, jakie korzyści przynosi czytanie, dlatego szczególnie w tym dniu część zajęć lekcyjnych poświęcona była książce. Kl. "0" słchała opowiadania "Zwierzaczek", czytanego przez panią bibliotekarkę. Uczniowie korzystający ze świetlicy szkolnej słuchali i czytali opowiadania uczące dobrego wychowania. Dzieci z kl. I - III słuchały czytanych fragmentów książek wybranych przez swoich wychowawców, a w bibliotece można było posłuchać wieszyków z morałem z książki Małgorzaty Strzałkowskiej "Rady nie od parady" czytanych przez uczennice z klasy ósmej. Słuchane teksty budziły radość i wywoływały uśmiech na twarzach, ale również skłaniały do refleksji nad swoim zachowaniem.
*************************************************************************************************************************************************
^ NOWY ROK SZKOLNY 2022/2023 ^
*************************************************************************************************************************************************
Akcja "Podziel się książką" (marzec 2021)
Od 28 lutego do 11 marca w naszej szkole miała miejsce zbiórka książek dla podopiecznych Domu Pomocy Społecznej Sióstr Nazaretanek w Wadowicach. Akcję pod hasłem „Podziel się książką” przeprowadziła biblioteka wraz z wolontariatem szkolnym, odpowiadając na propozycję Biblioteki Pedagogicznej. Dary można było przynosić do biblioteki. Udało się zebrać 300 książek! Zostały one przekazane mieszkańcom DPS-u w ramach obchodzonego 2 kwietnia Międzynarodowego Dnia Książki dla Dzieci.
Dziękujemy za wzięcie udziału w tej akcji i hojność darczyńców
Książki - niespodzianki z okazji walentynek (luty 2021)
Z okazji walentynek w dniach 14 - 16 lutego uczniowie mieli możliwość wzięcia udziału w niecodziennej formie wypożyczania książek ze szkolnej biblioteki. Książki obłożone w papier stały się książkami - niespodziankami, wypożyczanymi trochę w ciemno. Wielu czytelników wzięło udział w akcji i było miło zaskoczonych po rozpakowaniu i przeczytaniu wybranych książek. Wszyscy mieli okazję się przekonać, że nie należy oceniać książki po okładce.
Przepisujemy Tolkiena (grudzień 2021)
Z okazji 130. urodzin J.R.R. Tolkiena nasza szkoła, wraz z innymi szkołami z całej Polski, wzięła udział w akcji „Przepisujemy Tolkiena”. Chętni uczniowie zgłaszali się do biblioteki szkolnej, gdzie ręcznie przepisywali wyznaczony fragment jednego z dzieł Tolkiena – „Silmarillion”. Uzyskane w ten sposób strony zostały odesłane do jednej z warszawskich bibliotek, gdzie zostaną scalone z innymi w wyjątkowy, bo pisany rękami wielu uczniów, rękopis utworu. W ten sposób powstanie też „Hobbit”, „Władca pierścieni” i inne dzieła Tolkiena.
Kieruję serdeczne podziękowania z biblioteki do tych, którzy wzięli udział w tej wyjątkowej akcji.
Przyjęcie uczniów klas pierwszych
do grona czytelników szkolnej biblioteki (listopad 2021)
Pod koniec listopada w bibliotece miało miejsce szczególne wydarzenie. Uczniowie klas pierwszych wzięli udział w zajęciach, podczas których mogli pierwszy raz wypożyczyć książkę z biblioteki. Dzieci poznały zasady korzystania ze szkolnej biblioteki i przypomniały sobie, jak należy dbać o książki. Wszyscy nowi czytelnicy od tej pory biorą udział w akcji „Czytający pierwszak” – zbierają naklejki za przeczytane książki, starając się o szóstkę z j. polskiego.
Na pamiątkę spotkania dzieci otrzymały pakiet książek z Instytutu Książki promujący czytelnictwo i podkreślający jego zalety. Jest on dedykowany uczniom klas pierwszych oraz ich rodzicom.
Życzymy młodym czytelnikom niegasnącego zapału, radości z czytania i satysfakcji z przeczytanych książek.
Dzień pluszowego misia (listopad 2021)
Z okazji tego wyjątkowego święta, które tak bliskie jest wszystkim dzieciom, w bibliotece wyeksponowane zostały książki, których bohaterem jest właśnie MIŚ. Niektórzy słabiej znają postać Kubusia Puchatka, Misia Remisia, czy trzy misie z bajki o Złotowłosej. Tym bardziej warto przeczytać nieco zapomnianie już historie. Serdecznie zapraszam!
Konkurs „Najpiękniejsza baśniowa zakładka do książki” (listopad 2021)
W bibliotece rozstrzygnięty został konkurs na zakładkę zawierającą motyw ze znanych baśni lub bajek. Wzięło w nim udział 48 uczniów naszej szkoły. Autorzy zakładek wykazali się niezwykłą pomysłowością i zaprezentowali swoje uzdolnienia plastyczne. Laureaci konkursu oraz autorzy wyróżnionych prac otrzymali nagrody książkowe oraz pamiątkowe dyplomy. Nagrodzone prace można zobaczyć na wystawie w korytarzu przed biblioteką szkolną.
LAUREACI KONKURSU
Klasy pierwsze
miejsce I Paulina Słupska kl. 1a
Franciszek Wojas kl. 1b
miejsce II Zygmunt Koim kl. 1b
miejsce III Jan Dybczak kl. 1b
Wyróżnienia:
Oliwia Putyra kl. 1a
Gaja Dudoń kl. 1a
Antoni Soboń kl. 1b
Zofia Sikora kl. 1b
Aleksander Tarała kl. 1b
Kornelia Glanowska kl. 1b
Klasy drugie
miejsce I Maciej Sikora kl. 2a
miejsce II Iwo Wolanin kl. 2a
Kacper Kozioł kl. 2a
miejsce III Gabriela Paśnik 2a
Bartłomiej Gleń kl. 2b
Adela Zając kl. 2b
Klasy trzecie
miejsce I Martyna Targosz kl. 3b
miejsce II Klara Bukrym kl. 3b
Oliwia Foksińska kl. 3a
miejsce III Oliwia Warmuz kl. 3b
Dawid Widlarz kl. 3b
Klasy IV - VIII
miejsce I Dagmara Ziółkowska kl. 4b
Maja Bucka kl. 5b
miejsce II Aurelia Puchała kl. 5b
Milena Dybczak kl. 6b
miejsce III Nadia Witek kl. 4b
Wojciech Prochownik kl. 5b
Nikola Kliś kl. 7c
Najbardziej znana baśń w naszej szkole (październik 2021)
Październik to Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych. W tym roku upłynął pod hasłem „Baśnie i legendy z całego świata”. W związku z tym w bibliotece odbył się plebiscyt na najbardziej znaną bajkę/baśń w naszej szkole. Przez tydzień głosowali uczniowie i nauczyciele. Zwyciężył „Kopciuszek”.
Ale czy na pewno dobrze znamy treść tej baśni? Sprawdziliśmy to. Uczniowie rozwiązywali quiz o Kopciuszku zorganizowany w formie konkursu. Większość uczestników miała jeszcze spore braki, ale byli też tacy, którzy okazali się świetnymi znawcami tej pięknej baśni.
Międzynarodowy Dzień Kropki
w bibliotece (wrzesień 2021)
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto twórczości dziecięcej zainaugurowane przez nauczycieli. Zainspirowane zostałoksiążką Petera H. Reynoldsa pt. "Kropka". To dzień kreatywności, talentu i odwagi w pokonywaniu trudności.
Książka "Kropka" (ang. The Dot") opowiada o dziewczynce o imieniu Waszti, która na lekcji plastyki nie potrafi nic wymyślić. Za namową nauczycielki stawia jednak pierwszą kropkę na swojej kartce. Właśnie ta kropka uwalnia twórczą ekspresję dziewczynki.
Książka zachęca dzieci do odkrywania swoich talentów.
Peter H. Reynolds to autor i ilustrator książek dla dzieci o kreatywności i wyrażaniu siebie. W Polsce jego najbardziej znana książka to "Kropka". Niedawno ukazała się też książka pt. "A to".
15 września świętowaliśmy Dzień Kropki także w szkolnej bibliotece.
Uczniowie klas pierwszych mieli okazję narysować swoje wyjątkowe kropki. Dzieci z klas drugich i trzecich tworzyli własne ilustracje, które rozpoczynały się od kilku kropek. Wszyscy uczniowie mogli wziąć udział w konkursach błyskawicznych na temat kropki i innych znaków przestankowych, które trzeba było nazwać lub wstawić w tekście we właściwym miejscu.
Kropka okazała się być bardzo inspirująca i była początkiem wielu twórczych działań uczniów. Zobaczcie sami:
***************************************************************************************************************************************************
NOWY ROK SZKOLNY
***************************************************************************************************************************************************
Lektura inaczej (maj 2021)
Jedną z lektur szkolnych omawianych przez uczniów klas trzecich jest książka pt. "Psie troski" autorstwa Toma Justyniarskiego. W tym roku uczniowie klasy IIIa w oparciu o tę lekturę wykonali LAPBOOKI. Prace te można zobaczyć na wystawie przed biblioteką. Zapraszamy do ich obejrzenia i zapoznania się z tą kreatywną formą gromadzenia informacji.
Tydzień Bibliotek 2021 (maj 2021)
Nasza szkolna biblioteka przyłączyła się do ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek 2021. Uczniowie układali rymowanki o książkach oraz bibliotece i rysowali postacie z bajek. Odczytywali także zaszyfrowane informacje od biblioteki zachęcające do czytelnictwa. W tym czasie bibliotekę odwiedziło wielu uczniów, którzy wzięli udział w konkursie błyskawicznym i nagrodzeni zostali drobnymi upominkami. Dziękujemy za zainteresowanie!
Nowy konkurs biblioteczny! (maj 2021)
Drodzy uczniowie! Zapraszamy Was do udziału w konkursie plastycznym "Nowa okładka dla szkolnej lektury" przeznaczonym dla uczniów klas I - VI. Przed przystąpieniem do pracy, prosimy o zapoznanie się z regulaminem:
Regulamin konkursu bibliotecznego dla klas I - VI
z okazji Tygodnia Bibliotek 2021
„Nowa okładka dla szkolnej lektury”
1. Organizatorem konkursu jest biblioteka szkolna w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach.
2. Cele konkursu:
- rozwijanie zainteresowań czytelniczych wśród uczniów
- propagowanie twórczości dzieci
- doskonalenie umiejętności plastycznych
3. Konkurs skierowany jest do uczniów klas I – VI SP nr 4 w Wadowicach.
4. Praca konkursowa „Nowa okładka dla szkolnej lektury” polega na wykonaniu pracy plastycznej przedstawiającej pierwszą stronę okładki wybranej lektury szkolnej. Praca powinna zawierać:
- format pracy A3 lub A4 (duży lub mały blok).
- forma płaska – rysunek / obraz (kredki, pastele, farby, papier kolorowy)
5. Konkurs będzie rozstrzygnięty w dwóch kategoriach wiekowych: kl. I – III oraz kl. IV – VI.
6. Komisja konkursowa oceni prace biorąc pod uwagę zgodność z tematem, pomysłowość, estetykę wykonania.
7. Prace laureatów zostaną wyeksponowane w galerii biblioteki szkolnej.
8. Prace konkursowe należy dostarczyć do szkolnej biblioteki do 31.05.2021r. z dołączonym opisem - metryczką /imię, nazwisko, klasa/.
Rodzinna wizyta w teatrze
Wiosna to czas, kiedy nasi uczniowie wyjeżdżali do Krakowa na spektakle teatralne.
Pragniemy podtrzymać tę szkolną tradycję, dlatego serdecznie zapraszamy do rodzinnego obejrzenia dwóch wyjątkowych spektakli teatralnych: "Nie Brzydkie Kaczątko" oraz "Wars i Sawa". Baśnie wydają nam się znane, a jednak zostaniemy zaskoczeni przez twórców tych spektakli. Obydwa przedstawienia pobudzą naszą wrażliwość, a kolorem i dźwiękiem nasze zmysły.
Serdecznie zachęcamy! Spędźmy ten czas wspólnie z naszymi dziećmi.
Spektakle są darmowe, a dostęp do nich na Youtube podajemy poniżej:
"Nie Brzydkie Kaczątko" - aktywny do 17 kwietnia 2021 (do soboty)
https://www.youtube.com/watch?v=dKHomI9gWys
Spektakl o samotności, ale i o odnalezieniu własnej drogi, o odwadze i pięknej przemianie.
To dobrze znana historia o brzydkim kaczątku, oparta na klasycznej baśni Hansa Christiana Andersena w autorskiej oprawie.
Brzydkie Kaczątko odrzucone przez swoich przyjaciół z podwórka, wyrusza w podróż, aby znaleźć swoje miejsce na ziemi. Podczas podróży wiele razy trafia na różne przeszkody, ale okazuje się, że nie ma sytuacji bez wyjścia…otóż zawsze jest jakiś sposób na kłopoty.
O tym właśnie przekonuje się Kaczątko podczas spotkania z zabawnymi Duchami Jankiem i Zenkiem oraz gdy nieoczekiwanie wpada na Myśliwego Pif Pafa i jego psa.
Na szczęście zawsze na naszej drodze pojawia się ktoś życzliwy, kto chce nam pomóc. I tak dzieje się również w przypadku Kaczątka, któremu pomaga m.in. Polna Mysz oraz doktor Dzięcioł, który przywróci Kaczątku wiarę w siebie.
"Wars i Sawa" - aktywny 18 kwietnia o godz. 14.00 (niedziela)
https://www.youtube.com/watch?v=BAIpelvm0_I
W legendzie o powstaniu Warszawy występują piękne lalki teatralne, a historia opowiadana jest z wykorzystaniem licznych piosenek i dźwięków, które pozwolą zagłębić się dzieciom w świat prastarej baśni. Spektakl jest zrealizowany w formie klasycznego teatru lalek, jednak w świat baśni wprowadza dzieci postać narratora, który jest w żywym planie.
Dawno temu, nad Wisłą żył zły czarodziej, który gardził wszystkimi stworzeniami, ale najbardziej na świecie nienawidził ptaków. Mieszkała w tej krainie również piękna Sawa, która właśnie ptaki kochała najmocniej. Pewnego razu stanęła w obronie skrzydlatych przyjaciół i czarodziej zamienił ją w syrenę. Nieopodal żył również rybak Wars, który na swej pierwszej wyprawie złowił Suma, darował mu jednak życie, w zamian dowiedział się od niego o zniewolonej dziewczynie. Wars musi dopłynąć do Wiklinowej Wyspy, gdzie poznaje Wietrznego Ptaka, ten niezwykły kompan pomaga mu pokonać potwora i oswobodzić Sawę.
Dzień Pisarzy (marzec 2021)
3 marca obchodzimy Dzień Pisarzy. Z tej okazji w bibliotece można obejrzeć wystawę książek najbardziej znanych pisarzy, rozwiązać krzyżówkę oraz poznać ciekawostki z życia słynnych autorów książek dla dzieci. Zapraszamy!
Dzień Kota w bibliotece (luty 2021)
17. lutego obchodzimy Dzień Kota. Na półkach naszej biblioteki znajduje się wiele książek o kotach. Przez dwa tygodnie nasi czytelnicy mieli okazję wszystkie je obejrzeć i wypożyczyć wybraną. Mogli też narysować kota na planszach wystawionych w czytelni. Uczniowie wzięli także udział w konkursach błyskawicznych na temat ras kotów i słynnych kocich postaciach z bajek. W klasach pierwszych i oddziale „0” przeprowadzone zostały lekcje o kotach – bohaterach znanych bajek. Uczniowie poznawali ciekawostki z życia kotów, słuchali opowiadania z książki "Martynka i kotki", poznali bohatera bajki animowanej - kota Filemona oraz wykonali pracę plastyczną.
Walentynki w bibliotece (luty 2021)
Z okazji Dnia Świętego Walentego, który przypada 14 lutego, w naszej szkole odbyły się „Walentynki w Bibliotece”. Przez trzy dni chętni uczniowie klas I - III mogli wypożyczyć wylosowaną przez siebie książkę. Otrzymywali też pamiątkową zakładkę z serduszkiem. Akcja cieszyła się dużym zainteresowaniem naszych czytelników. Mamy nadzieję, że wylosowane książki, które często były zaskoczeniem, będą inspiracją do pogłębiania swoich zainteresowań.
Podziękowanie za książki (luty 2021)
Nasza szkoła otrzymała od Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach książki dotyczące życia i działalności Świętego Papieża Jana Pawła II. Jesteśmy wdzięczni za ten dar. Przekazane książki wzbogacą księgozbiór szkolnej biblioteki i będą źródłem wiedzy naszych uczniów. Bardzo dziękujemy.
Akcja czytelnicza "CZYTASZ? CZYTAM!" zakończona (styczeń 2020)
Serdecznie dziękujemy wszystkim czytelnikom, którzy wzięli udział w naszej akcji "Czytasz? Czytam!". Wielu z Was nadesłało fotografie książek, które czytacie w domu, często z całymi rodzinami. Mamy nadzieję, że czytanie było dla Was miłym sposobem spędzenia czasu wolnego i pozostanie dobrym nawykiem na zawsze. Dla biblioteki wasze wybory czytelnicze będą wskazówką do uzupełnienia księgozbioru w przyszłości. Zdjęcia z akcji można obejrzeć na stronie głównej szkoły.
Pierwszaki w bibliotece (styczeń 2021)
Do grona czytelników szkolnej biblioteki dołączyli uczniowie klas pierwszych. Biorą oni udział w akcji "Czytający Pierwszak". Za każdą wypożyczoną książkę otrzymują naklejkę, którą wklejają do albumiku. Strona pełna naklejek to 6 z języka polskiego za czytanie. Zmobilizowani pierwszoklasiści są częstymi gośćmi naszej biblioteki, z czego bardzo się cieszymy!
Nowości w naszej bibliotece (grudzień 2020)
W szkolnej bibliotece pod koniec roku proponujemy kilkanaście nowości! Są to książki z serii, które chętnie czytacie, tym bardziej zachęcamy do wypożyczania. W bibliotece znajdziecie teraz:
dla młodszych czytelników:
Dasz radę, Cukierku!
Dziękuję Ci, Cukierku!
Co słychać, Cukierku?
Nowe przygody Skarpetek
Wakacje Detektywa Pozytywki
Amelka Kieł i złodziej wspomnień
Kucyk morski z serii Magiczni Przyjaciele
Tajemnica filmu z serii o Biuro detektywistyczne Lassego i Mai
dla nieco starszych czytelników:
26 - piętrowy domek na drzewie
Teraz Rowley. Ahoj, przygodo!
Totalna demolka z serii Dziennik Cwaniaczka
Znowu pod górkę? z serii Hej, Jędrek!
Jaki znowu potwór? z serii o Tomku Łebskim
oraz nowe wydanie książki Harry Potter i Czara Ognia
Zapraszamy!
Akcja czytelnicza CZYTASZ? CZYTAM! (grudzień 2020)
Serdecznie zapraszamy do udziału w akcji czytelniczej: CZYTASZ? CZYTAM! organizowanej przez bibliotekę szkolną.
Badania udowodniły, że czytanie skutecznie niweluje stres: już 6 minut lektury obniża jego poziom o 60%! Czytajmy więc – dla uspokojenia, dla rozwoju emocjonalnego oraz dla odbycia najwspanialszych podróży, mimo pozostania we własnych czterech ścianach!
W dniach od 9 – 18 grudnia biblioteka szkolna przeprowadza akcję: CZYTASZ? CZYTAM! Zachęcamy do zrobienia zdjęcia książce, którą aktualnie czytacie i wysłania go na adres: bibliotekarz01@interia.pl
Udowodnijmy, że uczniowie, rodzice i nauczyciele naszej szkoły CZYTAJĄ KSIĄŻKI (wbrew obiegowej opinii ;-) ).
Wyniki konkursu (październik - listopad 2020)
„Kartka z życzeniami dla biblioteki”
W październiku szkolna biblioteka ogłosiła konkurs „Kartka z życzeniami dla biblioteki”. Do konkursu zaproszono wszystkich uczniów naszej szkoły.
Spośród nadesłanych prac komisja konkursowa nagrodziła następujące:
Klasy I
I miejsce – Kacper Kozioł I a
II miejsce – Laura Ciepły I a
III miejsce – Adela Zając I b
Wyróżnienia
Gabriela Warchał I a
Robert Jurek I a
Pola Jędra Ia
Gabriela Paśnik I a
Klasy II - III
I miejsce - Filip Byrski II a
II miejsce – Elena Curzydło III a
III miejsce – Sandra Bargieł III a
Emilia Domasik III a
Klasy IV – VI
I miejsce – Tomasz Możdżeń VI b
II miejsce – Błażej Kalamus IV c
III miejsce – Lidia Szczurkowska VI a
Bardzo dziękujemy wszystkim za udział, a laureatom gratulujemy.
Najlepsi czytelnicy
września i października 2020
|
Oliwia Foksińska kl. 2a – 86 książek
Bartosz Pietraszewski kl. 3c – 25 książek
Aleksandra Paśnik kl. 3b – 24 książki
Antonina Majewska kl. 3a – 23 książki
Ilona Budz kl. 2b – 23 książki
Bruno Tarabasz kl. 3a – 22 książki
Jakub Kowalski kl. 3b – 20 książek
Tymon Walczak kl. 3b – 20 książek
Hanna Ogierman kl. 3a – 19 książek
Weronika Wróbel kl. 2a – 17 książek
Nikodem Hrapkowicz kl. 2a – 16 książek
Sebastian Pająk kl. 4a – 16 książek
Dziękujemy za częste odwiedzanie biblioteki i gratulujemy!!!
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Rok szkolny 2019/2020
Mój zeszyt lektur
Drodzy czytelnicy szkolnej biblioteki!
Cały rok szkolny czytaliście książki i prowadziliście zeszyty lektur. Pora na wybór najpiękniej prowadzonych zeszytów i ich prezentację, czyli konkurs „Mój zeszyt lektur”.
Udział w konkursie jest dobrowolny, czyli dla chętnych dzieci. Jeżeli starałeś/starałaś się pięknie prowadzić zeszyt lektur i chcesz przystąpić do konkursu, należy:
- WYKONAĆ 3 ZDJĘCIA ZESZYTU otwartego na najpiękniejszych Twoim zdaniem stronach (gdy otworzysz zeszyt, na jednym zdjęciu zmieszczą się 2 strony),
- PRZESŁAĆ 3 ZDJĘCIA mailem na adres bibliotekarz01@interia.pl dopisując LICZBĘ KSIĄŻEK, KTÓRE UDAŁO CI SIĘ ZAPISAĆ W ZESZYCIE LEKTUR W TYM ROKU SZKOLNYM
Zdjęcia należy przesłać do 5. czerwca 2020 r.
Przy wyborze najpiękniejszych zeszytów będą brane pod uwagę:
- estetyka pisma i przesłanych stron (ładne, kształtne, staranne pismo, czyste kartki, niepozaginane rogi),
- poprawność ortograficzna (brak błędów ortograficznych)
- samodzielność (własnoręcznie wykonane ilustracje)
- pomysłowość
- liczba wpisanych do zeszytu książek w tym roku szkolnym
Dla autorów najpiękniejszych zeszytów przewidziane są dyplomy i nagrody. Wybrane strony z przesłanych zeszytów zostaną zaprezentowane na stronie szkoły oraz stronie biblioteki szkolnej.
Zachęcamy do udziału!
100. rocznica urodzin Jana Pawła II
18 maja jest dniem wyjątkowym dla wszystkich Polaków, a szczególnie dla nas wadowiczan. To dzień urodzin Karola Wojtyły, Jana Pawła II, papieża - Polaka, naszego wspaniałego Świętego.
Z tej okazji warto przypomnieć sobie to, kim był i jak żył. Klikając w zdjęcie Św Jana Pawła II możecie obejrzeć krótkie filmy o życiu Karola Wojtyły, wybrać się na wirtualną wycieczkę po jego domu w Wadowicach, ułożyć puzzle i posłuchać piosenki.
O LOLKU, KTÓRY ZOSTAŁ PAPIEŻEM
"To czytały Wasze Babcie i Dziadkowie"
Z okazji Dnia Babci i Dziadka w bibliotece przygotowana została wystawa okolicznościowa. Można było obejrzeć najstarsze książki, jakie ma w swoich zasobach szkolna biblioteka. Uczniowie z zainteresowaniem oglądali stare egzemplarze, poszukując roku wydania i czytając fragmenty.
Podaruj książkę bibliotece
W grudniu miała miejsce akcja "Podaruj książkę bibliotece". Uczniowie ofiarowali szkolnej bibliotece książki, których już nie potrzebują, a które mogłyby przeczytać jeszcze inne dzieci. Dzięki hojności uczniów i ich rodziców biblioteka wzbogaciła się o 150 egzemplarzy. Dziękujemy i zapraszamy do wypożyczania!!!
____________
________________________________________________________________________________
Udział w Kiermaszu Bożonarodzeniowym
Tuż przed Świętami Bożego Narodzenia w szkole miał miejsce kiermasz świąteczny. Biblioteka szkolna dołączyła do tego przedsięwzięcia. Przygotowane papierowe ozdoby szybko się sprzedały.
„Tysiąc powodów, by czytać” – konkurs Empiku dla bibliotek szkolnych.
W tym roku nasza szkoła przystąpiła do konkursu Empiku „Tysiąc powodów, by czytać”. W październiku i listopadzie trwało głosowanie na wybrane szkoły. 5 szkół (w naszej kategorii) z największą ilością głosów otrzymało 1000 nowych książek do szkolnej biblioteki. Walczyliśmy zaciekle, ale niestety nie znaleźliśmy się wśród zwycięzców. Ostatecznie zajęliśmy 17 miejsce z liczbą 8057 głosów. Mogło być lepiej... Dziękujemy wszystkim, którzy w jakikolwiek sposób zaangażowali się w naszą akcję.
_______________________________________________________________________________________________________
Światowy dzień tabliczki mnożenia.
Biblioteka szkolna włączyła się w szkolne obchody Światowego dnia tabliczki mnożenia. Uczniowie klas III - VIII mieli okazję wziąć udział w Turnieju Tabliczki Mnożenia. Uczestnicy mieli 100 sekund na rozwiązanie jak największej ilości działań z tabliczki mnożenia. Turniej cieszył się dużym zainteresowaniem. Najlepsi w 100 sekund potrafili rozwiązać powyżej 40 działań i otrzymali plusy z matematyki. Gratulujemy i dziękujemy za dobrą zabawę!!!
_______________________________________________________________________________________________________
Miesiąc Bibliotek Szkolnych
Październik to miesiąc bibliotek szkolnych. W naszej bibliotece kolejny raz zorganizowano obchody tego święta. Po raz drugi towarzyszyły nam postacie Słodziaków i ich książkowe przygody. Podczas obchodów miały miejsce:
- "Jesienny spacer Słodziaków" - dzieci ze świetlicy miały okazję do wysłuchania czytanych opowiadań o przygodach Słodziaków i wykonania pracy plastycznej;
- Konkurs - słodziakowa krzyżówka dla klas młodszych SP;
- Domowe głośne czytanie z Gangiem Słodziaków - dzieci regularnie głośno czytające w domu miały możliwość wypełnienia naklejkami albumu ze Słodziakami i otrzymania pamiątkowej zakładki;
- Wystawa domków dla słodziaków wykonanych przez kl. IIIc w związku z przystąpieniem do konkursu.