I.Program „Szkoła promująca zdrowie”
Cel główny:
Wychowanie człowieka świadomie dbającego o swoje zdrowie i kondycję fizyczną oraz troszczącego się o środowisko przyrodnicze, w którym żyje.
Problemy priorytetowe:
1.Zdrowe odżywianie ze szczególnym uwzględnieniem spożywania drugiego śniadania.
2. Higiena i bezpieczeństwo
3.Ruch to zdrowie, a profilaktyka zdrowotna
4. Ekologia, a zdrowy człowiek
Realizacja programu w obszarach:
- w obszarze zdrowego żywienia: zajęcia wychowawcze na temat zdrowego żywienia,
-w obszarze profilaktyki zdrowia - prelekcje i pogadanki na temat higieny oraz pielęgnacji ciała,
-w obszarze zdrowia fizycznego i aktywności fizycznej: gimnastyka korekcyjna, zajęcia na basenie, zajęcia sportowe, spacery,
- w obszarze ekologii: konkursy o tematyce ekologicznej, lekcje i pogadanki na temat segregacji śmieci, ochrony środowiska.
II. Program „Trzymaj formę”
„Trzymaj formę” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia o dwukierunkowym podejściu: promującym zbilansowane odżywianie połączone z regularną aktywnością fizyczną.
Wybór priorytetów:
- zdrowe odżywianie,
- zdrowe diety,
- sport to zdrowie, zabawy ruchowe – zdrowie i rozrywka,
- profilaktyka zdrowotna.
Ustalenie celów:
Promowanie zdrowego stylu życia wśród uczniów, pogłębienie wiedzy o zdrowiu. Uczniowie będą zachęcani do aktywności ruchowej poprzez różne zajęcia sportowe oraz zabawy na świeżym powietrzu.
Uczniowie będą uczestniczyć w zajęciach dotyczących profilaktyki zdrowotnej.
Realizacja programu:
Zajęcia realizowane będą w formie pogadanek, filmów edukacyjnych, zajęć sportowych. prezentacji multimedialnych.
III. "Program dla szkół" komponenty mleczne i warzywno-owocowe organizowany przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa
Cel programu
„Program dla szkół” skierowany jest do dzieci uczęszczających regularnie do szkół podstawowych, tj. dzieci klas I-V szkół podstawowych.
Celem „Programu dla szkół” jest trwała zmiana nawyków żywieniowych dzieci poprzez zwiększenie udziału owoców i warzyw oraz mleka i przetworów mlecznych w ich codziennej diecie na etapie, na którym kształtują się ich nawyki żywieniowe oraz upowszechnianie zdrowej, zbilansowanej diety i wzrost świadomości społecznej w tym zakresie wśród dzieci i rodziców. Program ma również na celu propagowanie zdrowego odżywiania poprzez działania towarzyszące o charakterze edukacyjnym realizowane w szkołach podstawowych.
IV. Program ,,Owce w sieci”.
Głównym celem projektu jest edukacja dzieci w zakresie bezpiecznego i odpowiedzialnego korzystania z nowoczesnych technologii. Prowadząc zajęcia z dziećmi pokazujemy im, jak unikać zagrożeń, podpowiadamy im, gdzie mogą szukać pomocy. Nie zapominajmy, że Internet i inne nowoczesne technologie otworzyły szeroki dostęp do wiedzy, ułatwiły komunikację. Razem z dziećmi szukamy dróg wykorzystania jego zalet.
V .Program ,,Zintegrowana Polityka Bezpieczeństwa”.
Podstawowym założeniem projektu ZPB jest wzrost świadomości dotyczącej bezpieczeństwa wśród społeczeństwa. Głównym celem działań szkoły i wszystkich partnerów jest promocja i kształtowanie bezpieczeństwa, a równocześnie zwiększenie poczucia bezpieczeństwa uczniów i nauczycieli na terenie szkoły i w jej okolicy. Zadania szczegółowe określane są rokrocznie na podstawie diagnozy (badania ankietowe, spotkania z Partnerami) i zamieszczane w Zintegrowanym Planie Działania na dany rok szkolny. Realizacja projektu ZPB zakłada ścisłą współpracę z instytucjami, wspierającymi szkołę zarówno pod względem edukacyjnym, wychowawczym, jak i infrastrukturalnym, technicznym. Do I tury projektu ,,Bezpieczna Szkoła Podstawowa i Gimnazjum” w ramach programu Zintegrowanej Polityki Bezpieczeństwa Szkoła Podstawowa Nr 4 w Wadowicach przystąpiła dnia 1 września 2008r. W październiku 2010r.z rąk Małopolskiego Komendanta Wojewódzkiego Policji odebraliśmy Certyfikat ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” -edycja 2010-2012. W maju 2012r. został przeprowadzony audyt, który zakończył się przedłużeniem Certyfikatu ,,Szkoła Promująca Bezpieczeństwo” na 5 lat. Obecnie nasza szkoła realizuje zadania w ramach ZPB jako „Lider Projektu Szkoła Promująca Bezpieczeństwo”.
VI .Program ,,Nie pal przy mnie, proszę!”.
Jest to program profilaktyki antytytoniowej inicjowany prze Państwową Inspekcje Sanitarną we współpracy z resortem edukacji.
Cel główny programu:
Zmniejszenie narażenia dzieci na bierne palenie tytoniu.
Cele szczegółowe:
-kształtowanie u dzieci postaw odpowiedzialności za zdrowie własne i swoich bliskich
-uświadomienie dzieciom, że palenie tytoniu jest szkodliwe dla zdrowia
-usystematyzowanie i poszerzenie informacji na temat zdrowia
-kształtowanie u dzieci postaw asertywnych, w sytuacji, gdy narażone są na bierne palenie
Założenia programu:
Przeprowadzenie pięciu zajęć warsztatowych o tematyce:
-co to jest zdrowie
-od czego zależy nasze zdrowie
-co i dlaczego szkodzi zdrowiu
-co robić, gdy moje dziecko jest zagrożone?
-nie pal przy mnie, proszę