W Logo występują trzy typy danych:
Słowo jest skończonym ciągiem znaków (liter, cyfr, znaków przestankowych, znaków specjalnych)
Liczby są szczególnym rodzajem słów, są to tzw. słowa liczbowe. Inne przykłady słów to np: "Bartek", "Data", "Miejsce", "Wisła Kraków". Szczególne znaczenie ma "słowo puste", które nie ma ani jednego znaku. Na przykład polecenie PISZ " (to znaczy: Napisz słowo puste) służy faktycznie do przeniesienia kursora tekstowego na początek następnego wiersza na ekranie tekstowym. Liczby zapisujemy bez poprzedzającego cudzysłowu:
123
747
1,23
-24,352
Są one zawsze interpretowane dosłownie i znak dosłowności nie jest potrzebny.
W języku Logo jest wiele procedur pierwotnych, których danymi i wynikami mogą być słowa.
Funkcja PIERW coś, jeśli dane jest słowo niepuste, daje w wyniku jego pierwszy znak.
Funkcja OST coś , jeśli dane jest słowo niepuste, daje w wyniku jego ostatni znak.
Funkcja BEZPIERW coś, jeśli dane jest słowo niepuste, daje w wyniku to słowo bez pierwszego znaku.
Funkcja BEZOST coś, jeśli dane jest słowo niepuste, daje w wyniku to słowo bez ostatniego znaku.
We wszystkich powyższych przypadkach dane coś może być nie tylko słowem, ale i listą lub obrazem.
Wynikiem SŁOWO słowo1 słowo2 jest połączenie (konkatencja) danych słów. Na przykład, na skutek polecenia PISZ "tata "rak na ekranie tekstowym zostanie wypisane słowo tatarak.
Żeby sprawdzić, czy coś jest słowem, można wywołać funkcje logiczną SŁOWO?. Funkcja logiczna to taka, której wynikiem jest prawda albo fałsz. Funkcje logiczne nazywamy też predykatami. Nazwy wszystkich predykatów pierwotnych kończą się pytajnikiem.
Napisz polecenia:
PISZ SŁOWO? "TOMEK
PISZ SŁOWO? "12345
W obu przypadkach komputer napisze: prawda
Napisz polecenie
PISZ SŁOWO? TOMEK
Komputer wypisze komunikat: Błąd: Nie wiem jak wykonać TOMEK.
Tym razem słowo Tomek nie zostało poprzedzone cudzysłowem (znakiem dosłowności) i Logo próbowało je zinterpretować jako nazwę procedury, której nie umie wykonać.
Napisz polecenie:
PISZ SŁOWO [Kasia lubi koty]
W tym przypadku komputer napisał: fałsz
Bardzo pożytecznym predykatem jest funkcja z jednym parametrem PUSTE? Jej wynikiem jest prawda, jeśli dane słowo jest puste, lista pusta lub obraz pusty. W przeciwnym przypadku wynikiem jest fałsz.
Można definiować własne polecenia i funkcje, którymi danymi są słowa. Na przykład:
OTO PIERWNAK :SŁOWO
JEŚLI PUSTE? :SŁOWO [WY :SŁOWO]
WY SŁOWO BEZPIERW :SŁOWO PIERW :SŁOWO
JUŻ
Sprawdź, że wynikiem funkcji PIERWNAK jest dane słowo z przestawionym pierwszym znakiem na koniec (np. PISZ PIERWNAK "tapety - wyświetli się apetyt).
Zauważ, że parametr może mieć identyczną nazwę jak procedura pierwotna. W naszym przykładzie Logo odróżnia procedurę SŁOWO od parametru dzięki temu, że jej nazwa w definicji funkcji PIERWNAK nie jest poprzedzona żadnym znakiem i Logo odczytuje ją prawidłowo jako nazwę procedury, zaś dwukropek bezpośrednio przed nazwą parametru :SŁOWO informuje, że chodzi o wartość parametru. Takich sytuacji lepiej jednak unikać.
Oto przykład funkcji WSPAK, której wynikiem jest dany wyraz czytany wspak.
OTO WSPAK :WYRAZ
JEŚLI PUSTE? :WYRAZ [WY :WYRAZ]
WY SŁOWO OST :WYRAZ WSPAK BEZOST :WYRAZ
JUŻ
Lista - to ciąg elementów oddzielonych odstępami, ujęty w nawiasy kwadratowe. Listę słów nazywamy zdaniem. Tak więc [Kasia lubi koty] to przykład listy, która jest zdaniem. Słowa na liście piszemy bez cudzysłowów, bo nawiasy kwadratowe [] są znakami dosłowności. Przykładem zdania jest również lista liczb [ 1 2 3 4 5], bo każda liczba jest słowem. Elementy na listy mogą być listy.
To jest lista [ 0 [ 0 1]], która ma dwa elementy, pierwszym jej elementem jest liczba 0, a drugim lista dwóch liczb 0 i 1.
Danymi funkcji pierwotnych PIERW, OST, BEZPIERW, BEZOST mogą być również listy. Wynikiem BEZPIERW lista jest dana lista bez pierwszego elementu. Na przykład wynikiem BEZPIERW [ 1 2 3 4 5] jest lista [ 2 3 4 5]. POLECENIE PISZ wypisuje elementy listy bez nawiasów kwadratowych. Np. polecenie PISZ BEZPIERW [ 1 2 3 4 5] spowoduje wypisanie w jednym wierszu na ekranie tekstowym liczb: 1 2 3 4 5.
Obraz - szczególny rodzaj danych, skończony ciąg co najwyżej 255 faz, podobnie jak słowo, jest skończonym ciągiem znaków, a w związku z tym na obrazach można wykonywać takie same operacje jak na słowach. W szczególności obraz może być parametrem funkcji: PIERW, OST, BEZPIERW i BEZOST. Przykładem obrazu jest standardowa postać żółwia, składająca się z 24 faz.
Służą one do pokazywania aktualnego kierunku żółwia. Gdy zmieniamy kierunek żółwia np. poleceniami PW i LW, automatycznie zmienia się faza i postać żółwia na ekranie.
Żółwiowi można jednak nadać inną postać, np. rowerzysty - złożoną z dwóch faz:
a fazy obrazu będącego postacią żółwia mogą służyć innym celom - nie do pokazywania kierunku żółwia, ale animacji, która polega na tym, że żółw zmieniając w płynny sposób swoje fazy, stwarza wrażenie ruchu.