Ogólnopolski Konkurs„ODBLASKOWA SZKOŁA 2024”
Nasza Szkoła Podstawowa nr 4 w Wadowicach pierwszy raz bierze udział w Ogólnopolskim Konkursie „Odblaskowa Szkoła 2024”.
Jest on organizowany w Małopolsce przez: Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolską Wojewódzką Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Kuratorium Oświaty w Krakowie, Małopolski Urząd Wojewódzki oraz Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego. Jest to inicjatywa, której celem jest wyposażenie dzieci w elementy odblaskowe, ich noszenie oraz promowanie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Pragniemy aby nasi uczniowie byli świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego. W trosce o życie i bezpieczne jesienno – zimowe wyjścia z domu chcemy aby każdy uczestnik ruchu drogowego był widoczny, zwłaszcza po zmroku.
By popularyzować wspomniane zachowania będziemy organizować dodatkowe działania na terenie szkoły oraz współpracować z lokalnymi instytucjami.
Życie to najcenniejszy dar. Czasami wystarczy niewielki odblask na plecaku, kurtce, ręce, by zarówno pieszy jak i kierowca spokojnie oraz bezpiecznie wrócili do domu.
Zadbajmy wszyscy o to by nasi uczniowie byli widoczni z daleka na chodnikach, poboczach dróg i przejściach dla pieszych.
Spotkanie z policjantem-bezpiecznie w drodze do szkoły
Już 3 września, na samym początku roku szkolnego, szkoła zadbała o bezpieczeństwo najmłodszych uczniów. Dzieci z klas 1-3 spotkały się z policjantem.
W trakcie wizyty pan policjant zapoznał dzieci z podstawowymi rodzajami znaków drogowych, obowiązujących pieszych i rowerzystów. Prezentował różne sytuacje na drodze, a uczniowie trafnie oceniali zachowania pieszych i kierowców.
W formie warsztatowej uczniowie przypomnieli sobie zasady bezpiecznego przechodzenia przez ulice oraz przejazd kolejowy.
Okazało się, dzieci doskonale znają numery alarmowe, na które należy dzwonić w sytuacji zagrożenia życia.
Przed nami kolejne zajęcia szkolne, warsztaty i realizacja projektów, które będą utrwalać zasady bezpieczeństwa w różnych sferach życia dzieci.
Z pewnością ten rok szkolny będzie bezpieczny.
Akademii Młodego Drogowca
W ramach zajęć Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego GDDKiA klasa IIb uczestniczyła w serii lekcji Akademii Młodego Drogowca dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drogach oraz prawidłowego zachowania podczas przechodzenia przez pasy. Rozmawialiśmy o tym, jak ważne jest, aby być widocznym po zmroku, a także jak bezpiecznie podróżować samochodem. Uczniowie dowiedzieli się też czym jest korytarz życia, poznali niektóre znaki i sygnały drogowe. Na lekcjach uczniowie oglądali filmy edukacyjne, rozwiązywali krzyżówki, quizy, kolorowali kolorowanki oraz wykorzystywali na lekcjach "Elementarz Jeża Drogowca".
Konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego
W ramach akcji „Odblaskowa szkoła” w dniach 11-12 września 2024 w naszej szkole przeprowadzono konkurs wiedzy o bezpieczeństwie ruchu drogowego. Największym zainteresowaniem cieszył się on wśród uczniów klas 5. Była to najliczniejsza grupa uczniów biorąca udział w konkursie. Konkurs miał formę testu wielokrotnego wyboru, co zwiększało jego trudność. Pytania konkursowe obejmowały przepisy ruchu drogowego oraz zasad udzielania I pomocy.
„I Ty możesz zostać ratownikiem”.
We wrześniu uczniowie klas drugich oraz kilku oddziałów z klas 4-8 uczestniczyli w mini-szkoleniach z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej zorganizowanych przez laureatów ubiegłorocznego konkursu „I Ty możesz zostać ratownikiem”. Zajęcia przygotowali uczniowie klas siódmych i ósmych pod kierunkiem pani mgr Anny Kwaśniak. Dzieci miały możliwość zapoznania się z wyposażeniem apteczki oraz przeznaczeniem poszczególnych jej elementów. Dowiedziały się, jak prawidłowo reagować w stanach takich jak omdlenia, złamania czy krwotoki. Uczniowie mieli również okazję podjąć próbę oceny stanu osoby poszkodowanej w wypadku oraz spróbować swoich sił w wykonywaniu resuscytacji krążeniowo-oddechowej przy użyciu fantoma.
Szkolny konkurs
„Jesteśmy bezpieczni na drodze”
We wrześniu w szkole ogłoszono plastyczny konkurs dla uczniów klas 1-4 pt. „Jesteśmy bezpieczni na drodze”.
Celem konkursu było:
Aby wziąć udział w konkursie, należało wykonać dowolną techniką pracę plastyczną, powiązaną tematycznie z hasłem “Jesteśmy bezpieczni na drodze” ze szczególnym uwzględnieniem znaków odblaskowych.
Informacje o konkursie umieszczono na gazetkach szkolnych korytarzy.
Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na październik.
BĄDŹ BEZPIECZNY NA DRODZE! JAK KORZYSTAĆ Z HULAJNÓG ELEKTRYCZNYCH ORAZ URZĄDZEŃ WSPOMAGAJACYCH RUCH?
W dniu 9 października 2024 roku, w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielem Policji. Pan Policjant, który przybył do nas, omówił zasady bezpiecznego poruszania się po drodze, a także zagrożenia i odpowiedzialność, jaką niesie ze sobą korzystanie z hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń transportu osobistego (UTO). Było to niezwykle pouczające i interesujące wydarzenie, które pozwoliło nam zrozumieć, jak dbać o własne bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Najważniejsze Zasady Bezpieczeństwa:
Podczas spotkania poruszony został również temat odpowiedzialności prawnej. Uczniowie dowiedzieli się, że za nieprzestrzeganie przepisów dotyczących korzystania z hulajnóg elektrycznych można otrzymać mandat. Dzięki temu spotkaniu każdy z nas zyskał cenną wiedzę na temat bezpieczeństwa na drodze i odpowiedzialnego korzystania z hulajnóg elektrycznych oraz urządzeń wspomagających ruch. |
Bezpiecznie na drodze z Rafałkami i seniorami
Jednym z ważnych celów ogólnopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła” jest organizowanie przez uczniów akcji promujących bezpieczeństwo pieszych skierowanych do seniorów.
Od wielu lat uczniowie z naszej szkoły towarzyszą wspólnocie osób niepełnosprawnych „Rafałki”. Spotykają się przynajmniej raz w miesiącu by wspólnie spędzić czas na zabawach, konkursach, warsztatach i przy stole z ciepłą kawą lub herbatą.
Do tej grupy należą osoby niepełnosprawne, ich rodzice oraz osoby starsze.
Kolejne spotkanie było okazją by opowiedzieć naszym przyjaciołom jak ważne jest bezpieczeństwo na drodze po zmroku.
Młodzież przygotowała hasła – rymowanki, które zachęcały do noszenia odblasków. Zaprezentowała gdzie można takie odblaski umieścić, aby być widocznym. Zachęcała aby w czasie dłuższych wyjść nosić kamizelki odblaskowe.
W czasie spotkania każda osoba otrzymała opaski odblaskowe, które pozyskała nasza szkoła od prywatnych sponsorów.
Ufamy, że nasi niepełnosprawni i starsi przyjaciele będą widoczni podczas spacerów, zakupów i w drodze na warsztaty.
Pozyskanie kamizelek odblaskowych oraz odblasków
Jednym z celów ogólnopolskiego konkursu „Odblaskowa szkoła” jest pozyskanie elementów odblaskowych i przekazanie ich dzieciom, aby korzystały z nich i były bezpieczne po zmroku.
W tym celu zwróciliśmy się do różnych instytucji w Wadowicach o przekazanie odblasków dla naszych uczniów.
Na naszą prośbę odpowiedziały: Wydział Promocji Gminy Wadowice, Bank PKO BP oddział Wadowice, Komitet Rodzicielski naszej szkoły, a także prywatni sponsorzy. Ponadto klasa 2 b uczestniczyła w serii lekcji Akademii Młodego Drogowca dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drogach organizowanego przez Generalną Dyrekcję Dróg Krajowych i Autostrad. Także GDDKiA przekazała dla uczniów kamizelki i odblaski.
Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy pragną aby nasi uczniowie byli świadomymi i bezpiecznymi uczestnikami ruchu drogowego, szczególnie po zmroku.
Przebieg konkursu „Jesteśmy bezpieczni na drodze”
Pierwsza połowa października w naszej szkole na lekcjach plastyki upłynęła na wykonaniu prac do konkursu „Jesteśmy bezpieczni na drodze”.
Uczniowie po zapoznaniu się z regulaminem i wymaganiami konkursu przygotowali projekty swoich prac. Dzieci poznały zasady bezpiecznego poruszania się po drogach, ulicach, przechodzenia przez jezdnię. Ważnym elementem tego konkursu były znaczki odblaskowe.
W trakcie pracy dzieci korzystały z wzorów odblaskowych na swoich plecakach i kurtkach. Pamiętały aby na rysunkach umieścić kamizelki odblaskowe, zawieszki oraz opaski. Część prac ukazało poruszanie się po drogach w dzień, a inne po zmroku.
Uczniowie swoje prace wykonywali różnymi technikami plastycznymi. Malowali kredkami, farbami, pastelami, naklejali wycinanki. W ten sposób powstawały bardzo kolorowe prace.
Wkrótce wszystkie prace trafią do komisji konkursowej, która wyłoni laureatów.
Pluszaki – miśki przypominają o noszeniu odblasków
Jak zachęcić dzieci do noszenia odblasków?
Czy rozmowy, prezentacje, gazetki i konkursy przekonają najmłodszych uczniów naszej szkoły?
Z pewnością wielu uczniów – tak. Znaleźliśmy sposób by zmotywować pozostałe dzieci.
Wykorzystaliśmy najmilszych przyjaciół dzieci – miśki. Ubraliśmy je w kamizelki oraz opaski odblaskowe i posadziliśmy na parterze szkolnego korytarza.
Ponadto wykonaliśmy gazetkę, na której umieściliśmy rymowanki, zachęcające do dbania o bezpieczeństwo po zmroku.
Wszyscy uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły, a także rodzice i goście odwiedzający naszą szkołę na widok pluszaków w odblaskach szeroko się uśmiechają.
Ufamy, że dzięki tej instalacji zachęcimy innych do noszenia odblasków.
Odblaskowa edukacja
W ramach konkursu „Odblaskowa szkoła” przygotowaliśmy baner. Projekt wykonał uczeń klasy ósmej - Janek.
Baner został umieszczony na szkolnym ogrodzeniu, przy chodniku. Przechodzi tam codziennie setki mieszkańców Wadowic i okolic, a także przejeżdża wiele samochodów.
Baner jest bardzo czytelny. Zawiera napisy, które zachęcają do noszenia odblasków. Taka forma ochrony przyczyni się do bezpieczeństwa.
Jest to forma edukacji, którą pragniemy prowadzić, aby nie tylko dzieci, ale też dorośli pamiętali o odblaskach, szczególnie po zmroku.
Zajęcia z edukacji społecznej w klasie drugiej
W ramach zajęć z edukacji społecznej uczniowie klasy drugiej zapoznawali się z najważniejszymi znakami drogowymi oraz przypomnieli sobie zasady bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dzieci z naszej szkoły często mają okazję wykorzystywania zdobytej wiedzy w praktyce, między innymi podczas spacerów, wyjść pozaszkolnych oraz regularnych wyjazdów na lekcje pływania na basenie.
„ BĄDŹ BEZPIECZNY” – z wizytą w Domu Pomocy Społecznej w Wadowicach
Wolontariusze naszej szkoły odwiedzili mieszkańców DPS w Wadowicach. Została przeprowadzona prelekcja na temat bezpieczeństwa: zakładanie odblasków i kamizelek odblaskowych w czasie wyjścia w jesienno-zimowe dni, aby być bezpiecznym i widocznym na drodze. Uczennice klasy 7c: Ala, Marta zaprezentowały wiersz, który przygotowały w ramach akcji „Odblaskowa Szkoła”. Oto słowa tego wiersza:
Każde dziecko o tym wie, nosić odblask ważna rzecz.
Bezpieczeństwo – pierwsze miejsce, warto o tym myśleć wcześniej.
Bezpieczeństwo – ważna sprawa, przypnij odblask – dobra rada.
Ciemne wieczory, brzydka pogoda
odblask widoczności na drodze ci doda.
Odblask, jak zbroja, jak gwiazda na niebie
przed wypadkiem ochroni ciebie.
Jeśli widoczny chcesz być
spróbuj tego, wyjdzie na zysk.
Jedziesz rowerem? Nie rób numerów
jedź zawsze drogą dla rowerów.
Na przejściu dla pieszych patrz w obie strony
nie przechodź kiedy jest kolor czerwony.
Kiedy zielona jest barwa jak trawa
możesz przechodzić – to prosta sprawa
Na wycieczce czy też w mieście
na przejściu musi być bezpiecznie.
Zasady na drodze trzeba znać,
z nimi nie masz się czego bać.
Popatrz raz w prawo i w lewo ,
potem szybko przez jezdnię przechodź.
Słowa ułożyły uczennice klasy VII c: AlicjaŻarów, Marta Jędrzejowska, Ameia Fujak.
Każdy z pensjonariuszy otrzymał od wolontariuszy ODBLASK.
Bezpieczny jesienny spacer klas pierwszych.
Pierwszaki korzystając z pięknej pogody poszły na jesienny spacer. Dzieci założyły kamizelki odblaskowe, które dla ich bezpieczeństwa zakupiła szkoła.
Uczniowie klasy 1a oraz 1b wybrali się na jesienny spacer celem uczczenia pamięci zmarłych. Na cmentarzu parafialnym wspólnie z paniami pomodliły się i zapaliły znicze przy grobach żołnierzy poległych w czasie wojny. Odwiedziły także groby zmarłych sióstr zakonnych oraz nauczycieli naszej szkoły. Następnie uczniowie przeszli spacerem do Parku Miejskiego, aby podziwiać piękno „złotej jesieni” i pobawić się na placach zabaw.
„Jesteśmy bezpieczni na drodze”
24 października został rozstrzygnięty jesienny konkurs SKO „Jesteśmy bezpieczni na drodze”.
Celem konkursu było rozwijanie świadomości konieczności przestrzegania zasad ruchu
drogowego potrzebnych pieszemu oraz konsekwencji ich łamania. Uświadomienie konieczności noszenia odblasków. Rozwijanie wyobraźni i kreatywności. Promowanie działalności SKO.
Jury wybrało najpiękniejsze prace oraz pani dyrektor mgr Elżbieta Kowalczyk wręczyła nagrodzonym uczniom piękne nagrody.
Program „ Mały Mistrz”
Klasa 2a rozpoczęła realizację programu sportowego „Mały Mistrz” . Głównymi założeniami tego programu jest krzewienie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia od najmłodszych lat a także zachęcenie uczniów do zdobywania nowych umiejętności ruchowych oraz podnoszenia sprawności fizycznej. Miniony piątek 25 X 2024 r. był okazją do sprawdzenia się jako turysta. Każdy uczestnik musiał przygotować plecak, sprawdzić apteczkę, zapoznać się z mapą Wadowic. Kiedy już wszystko było gotowe dla zwiększenia bezpieczeństwa uczniowie ubrali koszulki odblaskowe i wyruszyli na wycieczkę krajoznawczą, w czasie, której: rozpoznali szlaki górskie, rodzaje drzew i ptaków, zasady bezpieczeństwa i numery alarmowe. W czasie wędrówki znalazł się także czas na odpoczynek i zabawę.
Szkolenie nauczycieli „Pierwsza pomoc”
15 października 2024 roku wszyscy nauczyciele z naszej szkoły kolejny raz brali udział w szkoleniu „Podstawy pierwszej pomocy”. Szkoła, tak jak ulica, dom, jest miejscem, gdzie może dojść do sytuacji gdzie trzeba będzie udzielić pierwszej pomocy. Dlatego takie szkolenia odbywają się systematycznie.
Uczestnicy zapoznali się z psychologicznymi i prawnymi aspektami udzielania pierwszej pomocy.
W ramach szkolenia nauczyciele przypomnieli sobie jak postępować w przypadku krwotoków, amputacji, złamań oraz oparzeń.
Utrwalili wiadomości dotyczące pierwszej pomocy w przypadkach internistycznych: zawał mięśnia sercowego, duszności i ataku drgawek.
Najwięcej czasu poświęcono na resuscytację krążeniowo – oddechową.
Szkolenie było połączone z warsztatami udzielania pomocy.
Wszyscy nauczyciele aktywnie w nich uczestniczyli. Zajęcia profesjonalnie poprowadziła pani Katarzyna Stanek, ratownik medyczny.
Akademia Bezpiecznego Puchatka
Akademia Bezpiecznego Puchatka to ogólnopolski program edukacyjny skierowany do uczniów klas I szkół podstawowych, obejmujący tematykę związaną z bezpieczeństwem dzieci w sześciu obszarach: w szkole, na drodze, w domu, w Internecie, w relacjach z rówieśnikami oraz podczas wypoczynku.
Nasza szkoła kolejny raz przystąpiła do tego projektu. Wszystkie pierwszaki w ciągu roku szkolnego będą omawiać zasady bezpieczeństwa.
Dotychczas dzieci poznały i omówiły zasady bezpieczeństwa w szkole oraz na drodze. Szczególnie dużo uwagi poświęcono na utrwalenie zasad bezpiecznego poruszania się po drodze, chodnikach.
Bardzo pomocne są filmiki edukacyjne oraz atrakcyjne karty pracy, które zachęcają uczniów do prawidłowej oceny wskazywanych zachowań. Pierwszaki wykonały znaki drogowe, które spotykają w drodze do szkoły, projekty znaczków odblaskowych. Potrafią założyć kamizelkę odblaskową oraz „ubrały” swoje plecaki w odblaskowe breloczki i opaski. Teraz są widoczni w drodze do szkoły.
Praca nad filmikiem