Jak kontakty z FC Barceloną służą SP 4 Wadowice i lokalnej społeczności:
- na staż pojechało dwóch trenerów którzy trenują na co dzień uczniów naszej szkoły i z innych szkół z Gminy Wadowice, co wpływa na ich (dzieci) rozwój sportowy;
- współorganizowałem konferencję, która odbyła by się dzięki mojemu wyjazdowi na naukę języka hiszpańskiego do Barcelony w ramach programu POWER i projektu - MOBILNOŚĆ NAUCZYCIELI z gminy Wadowice
, na której było około 35 osób. Byli na niej lokalni trenerzy i nauczyciele w-f
https://www.facebook.com/events/353644558484236/
- wprowadzam ciekawe rozwiązania na lekcjach wf, oraz wprowadzam elementy języka hiszpańskiego by zainteresować uczniów nauką tego języka. Wpływa to na rozwój naszych uczniów.
ćwiczenia: https://youtu.be/iufEbbsmamc
Odliczanie: https://youtu.be/rccvFI3wUKM
- współdoskonaliłem warsztat Marcina Ceremugi, nauczyciela SP 4 Wadowice, poprzez przedstawienie ćwiczeń jakie zobaczyłem w szkółce La Masia w Hiszpanii,
- Mistrzostwo Województwa które zdobyliśmy w poniedziałek jest powiązane z wiedzą którą zdobyłem podczas Mobilności. Dokonałem transferu teorii treningu piłki nożnej na piłkę ręczną, co zaowocowało bardzo dobrym przygotowaniem chłopaków do zawodów. A podczas zawodów chłopcy przebijali się swoimi umiejętnościami i dyscypliną taktyczną ponad innymi. Bez wiedzy i doświadczenia które zdobyłem na stażu w FC Barcelonie raczej by to się nie udało.
Etap gminny:
https://www.facebook.com/pg/sportowewadowice/photos/?tab=album&album_id=1882193695164569
O województwie:
https://wadowiceonline.pl/sport/11944-druzyna-z-wadowic-mistrzami-wojewodztwa-w-pilce-recznej
radość chłopców:
https://www.youtube.com/watch?v=UF5i1ozjrBE&feature=youtu.be
Będąc na kursie metodycznym w Pradze w 2017r. poświęconemu „Dzieciom ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi”, poszerzyłam swoją wiedzę nie tylko w zakresie teoretycznym ale również praktycznym. Na warsztatach i zajęciach ćwiczeniowych doskonaliłam swoje umiejętności z zakresu pedagogiki specjalnej.
Nie wszystkie dzieci mają takie same możliwości uczenia się. W przypadkach, gdy obserwujemy trudności w uczeniu się, uwarunkowane nieprawidłowym rozwojem psychomotorycznym, somatycznym, narządów zmysłu i ruchu istnieje konieczność stworzenia specjalnych warunków sprzyjających edukacji tych dzieci.
Pojęcie „specyficzne potrzeby edukacyjne” oznacza wybiórcze trudności w uczeniu się czytania, pisania, matematyki itp., pomimo dobrej sprawności intelektualnej, a nawet wysokiej inteligencji.
Dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych:
Każde dziecko jest inne i tym samym potrzebuje dokładnie spersonalizowanej pomocy w nauce. Nie da się zastosować wszystkich metod dla wybranego ucznia. Niektóre z metod poznanych przeze mnie to m.in. metoda integracji i włączająca, artterapia, muzykoterapia i relaksacja. Poznane metody wykorzystuje na lekcjach i zajęciach pozalekcyjnych pracując z uczniami mającymi problemy z przyswajaniem języka angielskiego na wszystkich poziomach edukacji. Ćwiczenia, które wykorzystuję a wspomagają pracę z takimi uczniami, w odniesieniu do poszczególnych metod to:
Przydatne linki:
•ALTOGELER BETTER (from 'Special Needs' to Equality in Education): http://www.worldofinclusion.com/res/altogether/AltogetherBetter.pdf
•Children with Special Educational Needs: http://ncse.ie/wp-content/uploads/2014/10/ChildrenWithSpecialEdNeeds1.pdf
•Inclusion of Students with Special Educational Needs Post-Primary Guidelines: https://www.education.ie/en/Publications/Inspection-Reports-Publications/Evaluation-Reports-Guidelines/insp_inclusion_students_sp_ed_needs_pp_guidelines_pdf.pdf
•Inclusion Resources: https://www.kit.org/what-we-do/inclusion-resources/
•Making it Happen: http://www.unesco.org/education/pdf/281_74.pdf
Cavkaytar, A. (2006). Teacher training on special education in Turkey.TOJET: The Turkish Online Journal of Educational Technology,5(3). http://files.eric.ed.gov/fulltext/ED501442.pdf
The ladybird instructions:
Get into group of 5 and discuss about who you are and what you like. Try to write at least 5 things you have in common into the dots!
The legs of the ladybird are reserved to the facts about you that are unique within your group.
This activity teaches the pupils to respect and appreciate the others. It helps them to realise we all have something unique but on the other hand also something in common.
Count to 21 instructions:
Everybody stays in the circle. One person starts counting e.g. „1” and makes a move to the middle. Then another person says „2” and makes a move. But attention! If to or more people say a number at the same time, the game starts from the beginning. It is a good way to meake students aware of others and to meake them feel more calm and relaxed.
17.05.2018r. na Radzie Pedagogicznej w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach pan Jerzy Rajda zaprezentował swoje sprawozdanie i wrażenia z pobytów na kursie językowym w ramach projektu „Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w Gminie Wadowice”. Kurs ten realizował w Wielkiej Brytanii, miejscowości Oxford.
Przedstawił on wszystkim nauczycielom swoje wrażenie z kursów jaki odbył w kwietniu 2018r.. Zaprezentował krótki opisy merytoryczne i organizacyjne kursów na których był – programy, rodzaj i wielkość, grup. Opisał szkołę i wykładowców w której odbywał sie kurs jak również rodzinę u której mieszkał w trakcie pobytu.
Pan Jerzy Rajda przedstawił strukturę narodowościową kursantów co wzbudziło bardzo duże zainteresowanie wśród nauczycieli w odniesieniu do komunikacji z nimi (pochodzili głównie z Japonii, krajów arabskich oraz Europejskich - Niemcy, Austria, Włochy, Hiszpania, Holandia). Zaznaczył, że w trakcie swojego pobytu na kursie był jedynym Polakiem w tej szkole.
Również bardzo ciekawe było opisanie wymiany informacji i spotkań poza edukacyjnych z uczestnikami swoich kursów, rodziny u której mieszkał oraz aspekty poznanej kultury. Opowiadał również o zdobytych kontaktach, które owocują wymianą maili to dnia dzisiejszego.
Ostatnim elementem wystąpienia było zaprezentowanie zwiedzonych obiektów historycznych w Oxfordzie i jego okolicach.
Język angielski w muzyce - zachęcanie uczniów do śpiewania bardzo często jest trudną sztuką. Dla tego wykorzystuje do tego utwory z czołówek list muzycznych. Bardzo często są to utwory anglojęzyczne. Przynosi to wymierne efekty w postaci chętnych osób do zaprezentowania swoich umiejętności na różnego rodzaju występach np:
EUROWADOWIZJA – I MIEJSCE DANIELA NAJBORA Z „CZWÓRKI”.
9 kwietnia 2018 r. uczeń Szkoły Podstawowej nr 4 w Wadowicach, Daniel Najbor reprezentował swoją placówkę podczas drugiej edycji Gminnego Konkursu Piosenki Obcojęzycznej, który odbywał się w Szkole Podstawowej nr 2 w Wadowicach. Prezentując piosenkę zespołu Goo Goo Dolls pt. „Iris”, zdobył pierwsze miejsce w III kategorii wiekowej. Jurorów urzekł nie tylko swoim wokalem, ale również umiejętnością gry na gitarze.
Nad przygotowaniami do konkursu czuwał nauczyciel muzyki z SP 4, który również towarzyszył Danielowi na scenie akompaniując na instrumencie klawiszowym.
PRZYGOTOWANIA DO PIKNIKU RODZINNEGO W SP 4 W WADOWICACH.
27 maja w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach odbędzie się kolejny Piknik Rodzinny. Co prawda do imprezy jeszcze prawie miesiąc, ale przygotowania uczniów do występów już trwają. Jedną z atrakcji będą prezentacje piosenek w języku angielskim (Use somebody, Man of the mirror, Iris, Hallelujah) przez naszych podopiecznych. Nad przygotowaniami czuwa nauczyciel muzyki z SP 4.
Oraz wielu innych na terenie szkoły lub poza nią. Dlatego znajomość tego języka jest dla muzyka bardzo ważnym elementem pracy z dziećmi.
Nauczyciel muzyki z SP 4, Radosław Zieliński
Jan Kraska – SP 4 Wadowice
Zajęcia Koła Chemicznego
Wykorzystanie anglojęzycznych stron www na Kółku Chemicznym:
https://www.thoughtco.com/cool-chemistry-experiments-604271
http://www.chemicum.com/chemistry-videos/
https://littlebinsforlittlehands.com/chemistry-activities-experiments-kids/
https://www.youtube.com/watch?v=0Bt6RPP2ANI
https://www.youtube.com/watch?v=CEhMqR2ZkCM
https://www.youtube.com/watch?v=8vyboVwyzfU
W pracy Koła Chemicznego przygotowujemy pokaz ciekawych doświadczeń chemicznych.
Powyższe strony www zawierają filmy oraz opisy właśnie takich doświadczeń. Wykorzystanie i przetłumaczenie opisów niektórych z nich, pozwoliło nam przygotować podobne doświadczenia na nasz pokaz.
Radosław Zieliński - lekcja wychowawcza klasa siódma
Ogólny cel lekcji: poznawanie kultury irlandzkiej.
Szczegółowe cele lekcji: wykorzystywanie informacji ze stron anglojęzycznych poleconych/wskazanych przez nauczyciela
Strony internetowe:
Archiwa narodowe Irlandii: www.nationalarchives.ie
Dokumenty dotyczące polityki zagranicznej Irlandii: www.difp.ie
Historia Irlandii: www.historyireland.com
Wydział ds. Kultury Irlandii: www.cultureireland.gov.ie
Rada Sztuki: www.artscouncil.ie
Irlandzka Rada Rękodzieła: www.ccoi.ie
Irlandzka Wymiana Literacka: www.irelandliterature.com
Galeria Narodowa Irlandii: www.nationalgallery.ie
Biblioteka Narodowa Irlandii: www.nli.ie
Muzeum Narodowe Irlandii: www.museum.ie
Obchody Dnia Świętego Patryka: www.stpatricksday.ie
Rząd Irlandii: www.irlgov.ie Prezydent Irlandii: www.president.ie
Uczeń:
Uczeń:
Uczeń:
Tablica multimedialna, plakaty, zdjęcia, płyty.
W tej fazie lekcji uczniowie będą prezentować, wcześniej przygotowane w grupach, projekty. Cała klasa śledzi prezentacje poszczególnych grup i obowiązkowo notuje najważniejsze informacje. Notatka w zeszycie powinna uwzględniać: sławnych piosenkarzy, aktorów, filmy, pisarzy, tytuły książek, tradycyjne instrumenty.
Nauczyciel podsumowuje pracę uczniów i chwali ich za przygotowane i zaprezentowane projekty. Ocenia je pełnymi stopniami. Przypomina o konieczności przyswojenia dziś poznanych wiadomości. Zadaje też pracę domową.
45 minut
Żeby lekcja była ciekawa, musi zawierać elementy współczesnej kultury, nie tylko znane osoby i fakty z podręcznika. Trzeba zachęcić uczniów do poszukania informacji na ten temat w Internecie. Uczniowie powinni wykazać się znajomością najnowszej muzyki, filmu, literatury, czy sportu irlandzkiego. Muszą też pokazać swoje prace nauczycielowi przed ich prezentacją na lekcji. Nauczyciel poprawia je i proponuje zmiany. Ocena jest uzgadniana wspólnie z grupą.
W dniach 09.04.2018r. do 20.04.2018r. uczestniczyłem w kursie językowym organizowanym w ramach projektu Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w Gminie Wadowice. Jak wspomniałem wcześniej w pozdrowieniach kurs odbywałem w Lake School of English, w Oxfordzie. Szkoła znajdowała się w centrum miasta Park End Street. Muszę nadmienić, że przez okres dwóch tygodni byłem jedyną osobą z polski. W szkole w okresie mojego pobytu można było spotkać osoby z: Hiszpanii, Włoch, Austrii, Turcji, Niemiec, Holandii, Japonii, Kuwejtu, Zjednoczonych Emiratów Arabskich, Arabii Saudyjskiej, Włoch i Portugalii.
Zamieszkałem w Oxfordzie w rodzinie zaprzyjaźnionej ze szkołą państwem Wendy i Patrick Heenan. Mieszkali oni w Kennington, 15 minut komunikacją miejską od szkoły. Zamieszkałem u nich 8 kwietnia a wyjechałem od nich 21 kwietnia.
Dwutygodniowy kurs obejmował około 60 godzin lekcyjnych (22 godziny zegarowe). Moje zajęcia prowadziły cztery osoby: w pierwszym Tygodniu Jane i Katrin (Wielka Brytania) a w drugim Freia (Nowa Zelandia) i Geraldin (Irlandia). W pierwszy tygodniu byłem w grupie dwuosobowej z Japonką (która po tym tygodniu wyjechała) a w drugim tygodniu byłem sam w grupie.
Na dwóch jednostkach lekcyjnych w czasie kursu zdarzyło się łączenie osób z trzech grup, razem osiem/dziewięć osób, na których odbywały się ćwiczenia w parach między osobami z różnych grup. W grupach bądź parach testowaliśmy na sobie różne zadania ucząc się, ale też wspaniale się przy tym bawiąc. Na tych zajęciach akurat były osoby z różnych krajów Europy: Hiszpanii, Włoch, Austrii, Turcji, Niemiec, Japonii i Ja. Bardzo dobrze nam się razem pracowało, polubiliśmy się, spędzaliśmy wspólnie również czas wolny .
Szkoła nie tylko uczyła, ale także oferowała różne możliwości spędzania czasu wolnego: w tygodniu było to zwiedzanie Oxfordu z przewodnikiem, nauczycielem Robem i wycieczka do pałacu i ogrodów Blenheim, odwiedzenie new college. Pracownicy szkoły doradzali jakie miejsca w Oksfordzie warto zobaczyć, w jakich wydarzeniach kulturalnych wziąć udział, byli bardzo pomocni i życzliwi.
A samo miasto Oxford urzeka architekturą i niezwykłą różnorodnością spotykanych osób, to niezwykłe, tętniące życiem miasto z bogatą ofertą kulturalną. Jest to miejsce które można powiedzieć jest w całości muzeum. Większość obiektów mają wspaniałą historię
Podsumowując mój wyjazd w ramach udział w projekcie „Mobilność kadry edukacyjnej” i było dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Nie tylko uczestniczyłam w wartościowych zajęciach, mieszkałem w Oksfordzie z angielską rodziną, poznałem kulturę brytyjską, ale także miałam możliwość poznania wspaniałych nauczycieli z różnych zakątków Europy. Poznałem w szkole również wspaniałe osoby z różnych krajów Europy i Bliskiego Wschodu z którymi się zaprzyjaźniłem i mam nadzieję korespondować. Zamierzam wykorzystywać język do poszukiwania inspiracji, pomysły oraz metody z anglojęzycznych stron internetowych oraz publikacji.
Będę zachęcać nauczycieli mojej szkoły do udziału w tego typu projektach.
Uczeń:
Uczeń:
rozmowa naprowadzająca, ćwiczenia uczniowskie, aktywizująca – gry dydaktyczna
tablica interaktywna, laptop.
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem lekcji i uświadamia im cele zajęć.
liczba atomowa Z,
liczba masowa A,
związek między liczbą protonów i elektronów w atomie danego pierwiastka,
określanie liczby neutronów w atomie,
maksymalna liczba elektronów w powłokach elektronowych.
Link do aplikacji znajduje się na stronie internetowej:
http://chemia.kraska.edu.pl/ w zakładce linki, pod hasłem Budowa Atomu - ćwiczenie
IRLANDIA: GALWAY, PEOPLE AND ME…
RADOSŁAW ZIELIŃSKI
SZKOŁA PODSTAWOWA NR 4 WADOWICE
KURS JĘZYKA ANGIELSKIEGO – GENERAL ENGLISH
IRLANDIA – GALWAY
12.03.2018 – 23.03.2018
Irlandię, a konkretnie położone u wybrzeży Atlantyku Galway. Przygotowania do wyjazdu rozpoczęły się kilka miesięcy wcześniej od kursu języka angielskiego prowadzonego przez panią Paulinę Sarapatę w SP nr 4 w Wadowicach. Następnie zakup biletów lotniczych z Modlina do Shannon i rezerwacja samochodu, który miał pomóc miW ramach projektu PO WER – „Mobilność kadry edukacji szkolnej” mój wybór padł na
w poruszaniu się po Zielonej Wyspie. Swoją drogą jazda lewym pasem nie jest taka trudna. Kwestia przyzwyczajenia. J Ale od początku…
W Irlandii wylądowałem w niedzielę 11.03.2018 r. o godz. 23.00. Po odebraniu Fiata 500 na lotnisku w Shannon musiałem przebyć 100 km na północ, aby dotrzeć do Galway. Muszę przyznać, że pierwsze wrażenia dotyczące jazdy samochodem z kierownicą po prawej stronie były dość dziwne, ale w miarę szybko przyzwyczaiłem się do tego. Do miejsca zamieszkania dotarłem ok. godziny 1.30 w nocy. Szybkie rozpakowanie bagaży, jeszcze szybszy prysznic i do spania. W końcu o 8.00 musiałem stawić się na pierwszych zajęciach w Galway Cultural Institute…
Poniedziałek – pierwszy dzień w szkole i od razu test! Miał on oczywiście na celu zdiagnozowanie mojej znajomości języka angielskiego. Później jeszcze krótka rozmowa ws
tępna i ku mojemu zaskoczeniu zakwalifikowano mnie na poziom A2. Nie jest tak źle – pomyślałem. I rzeczywiście nie było! Trafiłem do bardzo międzynarodowej grupy
z Brazylijczykami, Hiszpanami, Francuzami, Meksykaninem, Włoszką i Kolumbijką.
W drugim tygodniu kursu grupa nieznacznie się zmieniła. Francuzi i część Brazylijczyków zakończyła swój pobyt, a niektórzy awansowali poziom wyżej. Na ich miejsce przybyli za to Tajwańczyk, Japonka oraz nauczyciel wf-u z Arabii Saudyjskiej. Byłem jedynym Polakiem w całej szkole. Sytuacja ta miała swoje plusy, gdyż zmuszała mnie do ciągłej konwersacji w języku angielskim. Podczas kursu zrozumiałem, że gramatyka nie będzie mi tak bardzo potrzebna, przynajmniej podczas rozmowy z innymi uczniami. Ważniejszym było złamanie pewnej bariery, którą szybko udało mi się pokonać. Później było już tylko lepiej. Efektem tego był końcowy test, który udało mi się napisać na 92 %, najlepiej z całej grupy. Szkoła posiadała również bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych, na które zapisywałem się z wielką ochotą. Między innymi miałem okazję poznać arkana parzenia słynnej Irish Coffee czy też uczestniczyć w spacerze śladami Eda Sheeran’a, który właśnie w Galway nagrywał teledysk do jednej ze swoich piosenek, pt. „Galway girl”.
Jednak nauka języka to nie tylko szkoła. Miałem to szczęście, że już pierwszego dnia poznałem bardzo życzliwych ludzi, którzy towarzyszyli mi przez następne dwa tygodnie.
I to nie tylko podczas zajęć lekcyjnych. Z Estebanem (Hiszpania), Pablo (Meksyk)
i Victorem (Brazylia) do teraz kontaktujemy się telefonicznie i poprzez media społecznościowe. To właśnie z nimi spędzałem najwięcej czasu wolnego od szkoły. Wspólnie organizowaliśmy wycieczki do różnych ciekawych miejsc, m.in. Connemara National Park czy Cliffs of Moher. Zadanie to było ułatwione z racji posiadania przeze mnie samochodu. Również z moimi latynoskimi przyjaciółmi każdego dnia odkrywałem Galway położone nad rzeką Corrib. A muszę przyznać, że miasto jest wyjątkowe. Ma w sobie duszę. Myślę, że nie bez powodu będzie europejską stolicą kultury w 2020 roku. Znane jest
z kultywowania języka, muzyki, pieśni oraz tańców irlandzkich. I rzeczywiście to wszystko widać było wśród kolorowych zaułków. Co rusz napotykaliśmy ulicznych artystów – muzyków, tancerzy. Zresztą pewnego dnia pozazdrościliśmy im tego przepełnionego wolnością wyrażania siebie i postanowiliśmy, że musimy spróbować swoich sił. Korzystając z okazji, że rodzina u której mieszkałem pożyczyła mi gitarę, wybraliśmy repertuar
i rozpoczęły się próby. „La bamba”, „Cancion Del Mariachi” czy „Stand by me” to tylko niektóre piosenki ćwiczone przez nas. Do występu doszło w przeddzień mojego powrotu
do Polski, a pozytywne wrażenia na zawsze zostaną w mojej pamięci. Przy okazji w ciągu godziny zarobiliśmy ponad 40 Euro. J
Nie mogę nie wspomnieć, że mój pobyt w Irlandii zbiegł się z największym narodowym świętem tego kraju, Saint Patrick’s Day. Dzień Św. Patryka obchodzony jest co roku 17 marca, a więc wypadł na półmetku mojej wizyty. Mimo to świąteczną atmosferę dało się wyczuć dużo wcześniej, a kolor zielony, nawiązujący do trawiastego krajobrazu wyspy i symbolizujący koniczynę przypisywaną tradycyjnie Św. Patrykowi dominował nad wszystkimi pozostałymi. O godzinie 12 w południe ruszyła parada, która wiodła przez główne ulice miasta. W tym dniu Galway stało się miastem jeszcze bardziej międzynarodowym niż zazwyczaj.
Podsumowując mój wyjazd, muszę stwierdzić, że doświadczyłem czegoś niesamowitego, czego nie da się do końca opisać słowami. Myślę, że zdjęcia też całkowicie nie oddadzą klimatu Irlandii i samego miasta. Tam trzeba być i zobaczyć to na własne oczy, poczuć na własnej skórze. Zarówno miejsce jak i ludzie, których spotkałem, na zawsze pozostaną w moim sercu. Mam nadzieję, że jeszcze kiedyś tam wrócę. A tymczasem naukę języka angielskiego będę kontynuował w Polsce.
PS Jedyne czego nie udało mi się doświadczyć to typowo irlandzkiej pogody, gdyż w trakcie mojego pobytu przez większość czasu było bardzo słonecznie.
Radosław Zieliński
Uczestniczę w kursie językowym w Wielkiej Brytanii od 09.04.2018r. do 20.04.2018r. Uczęszczam na zajęcia do Lake School of English. Właśnie mija mój pierwszy, pełen wrażeń, tydzień mojego pobytu na kursie mieście Oxford.
Do Oxfordu przyjechałem 8 kwietnia w godzinach popołudniowych. Zamieszkałe u rodziny z którą współpracuje szkoła, do której uczęszczam na zajęcia, państwo Wendy i Patrick Heenan. W pierwszy dzień rano odbył się test dla nowo przybyłych w danym tygodniu, było to 5 osób, po którym podzielono nas na grupy. Stworzono 2 grupy: trzy osobową i grupę dwuosobową do której uczęszczałem w tym tygodniu wraz z japonką Hinako.
Zajęcia mojej grupy, prowadzone są prze dwie nauczycielki Jane i Katrin na zmianę. Mój kurs to około 30 godzin lekcyjnych w tygodniu. Na jednych lekcjyjnych w tygodniu zdarzyło się łączenie osób z trzech grup, razem osiem osób, na których odbywały się ćwiczenia w parach między osobami z różnych grup.
A samo miasto Oxford urzeka architekturą i niezwykłą różnorodnością spotykanych osób, to niezwykłe, tętniące życiem miasto z bogatą ofertą kulturalną. Pierwszy tydzień poświęciłem na poznanie samego miasta. Udało mi się też odwiedzić część historycznego miasta oraz Muzeum Historii Nauki, Muzeum Ashmolean to muzeum sztuki i archeologii, Oxford Castle, Bodleian Library. Nie udało się wszystkich odwiedzić, bo jest ich tak dużo i wymagają dużo czasu na ich zwiedzenie że resztę zostawiłem na weekend i następny tydzień.
Podsumowując, tydzień uważam za udany pod względem edukacyjny i kulturowym.
Jerzy Rajda
Projekt ten zachęca również do poznawania, poszerzania oraz przekazywania znanej i nowo poznanej wiedzy swoim kolegom i uczniom. Tworząc scenariusz tej lekcji chciałem pokazać, jak wiele możliwości w swoim rozwoju jako środek daje znajomość języka angielskiego, szczególnie naukowego rozwoju. W omawianych projektach brało udział wielu polaków, co pokazują wykorzystane filmy i dedykowane strony internetowe. Może będzie to bodźcem dla wielu uczniów do większego zaangażowania w naukę języka angielskiego.
Temat: Laboratoria fizyczne w Europie.
Czas trwania:
1 godzina lekcyjna
Cele:
a/. poznawczy:
b/. kształcący:
Metody:
prezentacja, wykład, film, dyskusja,
Formy organizacyjne:
praca z klasą - wykład z wykorzystaniem środków multimedialnych
Środki dydaktyczne:
prezentacja - załączona do scenariusza,
filmy - linki załączone do prezentacji
Miejsce lekcji:
dowolna sala z dostępem do internetu, komputer, rzutnik (lub monitor interaktywny)
Przebieg lekcji:
Celem lekcji jest zapoznanie uczniów z trzema laboratoriami europejskimi i ich profilem badań.
- metody pomiarowe,
- przyrządy pomiarowe,
- zakres pomiaru, niepewność pomiaru,
- analiza danych pomiarowych.
prezentacja - Największe laboratoria Badawcze w Europie
https://www.youtube.com/channel/UCrHXK2A9JtiexqwHuWGeSMg - kanał CERN
http://old.ncbj.gov.pl/node/1700 - Narodowe Centrum Badań Jądrowych
https://www.youtube.com/watch?v=3C5hFQeZCT4 - fuzja jądrowa
https://www.youtube.com/channel/UCyb9vG8oLE4XvZZLYpcDcFw - kanał CCFE
https://www.youtube.com/user/iterorganization - kanał projektu ITER
Prezentacja do lekcji - laboratoria.pptx
05.04.2018r. na Radzie Pedagogicznej w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach pan Jan Kraska i pan Radosław Zieliński zaprezentowali swoje sprawozdania i wrażenia z pobytów na kursach językowych i metodyczno-językowym w ramach projektu „Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w Gminie Wadowice”. Pan Jan Kraska obył kurs metodyczno-językowy w Wielkiej Brytanii a pan Radosław Zieliński kurs językowy w Irlandii.
Przedstawili oni wszystkim nauczycielom swoje wrażenie z kursów jakie odbyli w lutym i marcu 2018. Zaprezentowali krótkie opisy merytoryczne i organizacyjne kursów na których byli – programy, rodzaj i wielkość, grup, opis szkół i wykładowców oraz rodziny u których mieszkali w trakcie pobytów.
Bardzo duże zainteresowanie wśród nauczycieli było odnośnie komunikacji z innymi uczestnikami ich kursów (z Europy, Ameryki Południowej i Azji) Szczególnie wszystkich zaciekawiły informację wymiany kulturowej i artystycznej pana Zielińskiego z jego kolegami z kursu (z Brazylii Meksyku i Hiszpanii).
Bardzo ciekawe również było opisanie wymiany informacji i spotkań poza edukacyjnych jakie przedstawił pan Kraska – odwiedził lokalną szkołę średnią i uczelnię wyższą. Opowiadali również o zdobytych kontaktach, które w przypadku pana Kraski były odświeżeniem kontaktów z byłymi uczniami naszej szkoły, którzy są obecnie doktorantami na uczelniach w Wielkiej Brytanii. Spotkał się z nimi i dzięki nim zwiedził uczelnię i zdobył informację na temat ich pracy naukowej.
Swoje prelekcje urozmaicili zdjęciami, filmami z pobytów pokazanymi na prezentacjach.
06.02.2018r. na Radzie Pedagogicznej w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach pani Iwona Blarowska i pan Karol Habrzyk zaprezentowai swoje sprawozdania i wrażenia z pobytów na kursach językowych i metodyczno-językowym w ramach projektu „Mobilność Kadry Edukacji Szkolnej w Gminie Wadowice”. Pani Iwona Blarowska obyła kurs metodyczno-językowy w Wielkiej Brytanii a pan Karol Habrzyk kurs językowy w Hiszpanii.
Przedstawili oni wszystkim nauczycielom swoje wrażenie z kursów jakie odbyli w lipcu i październiku 2017. Zaprezentowali krótkie opisy merytoryczne i organizacyjne kursów na których byli – programy, rodzaj i wielkość, grup, opis szkół i wykładowców oraz rodziny u których mieszkali w trakcie pobytów. Bardzo duże zainteresowanie wśród nauczycieli było odnośnie komunikacji z innymi uczestnikami ich kursów (z Europy, Ameryki Południowej i Azji). Również bardzo ciekawe było opisanie wymiany informacji i spotkań poza edukacyjnych z uczestnikami swoich kursów oraz aspekty poznanej kultury Czech i Wielkiej Brytanii. Opowiadano również o zdobytych kontaktach, które w przypadku pani Iwony Blarowskiej przełożyły się na wymianę listów między swoimi uczniami a uczniami poznanej nauczycielki z Hiszpanii. W przypadku pana Karola Habrzyka duża część sprawozdania dotyczyła jego zainteresowania piłką nożną, które rozwijał jako trener popołudniami po zajęciach kursie uczestnicząc w otwartych treningach klubów Barcelońskich i meczach tych klubów. Swoje prelekcje urozmaicili zdjęciami z pobytów pokazanymi na prezentacjach.
Współpraca PUKS KAROL Wadowice z FC Barceloną
Dzięki wyjazdowi do Barcelony udało mi się odnowić kontakt z Guillermo Amorem. Bardzo ważną osobą w akademii La Masia w pełniącą aktualnie rolę dyrektora sportowego przy drużynach juniorskich. Tu kilka informacji o nim:
https://pl.wikipedia.org/wiki/Guillermo_Amor
W październiku, grudniu i styczniu wiele z nim pisałem mailowo. To bardzo sympatyczny i pomocny człowiek. Rozmawiamy po hiszpańsku na tematy sportowe.
Zaowocowało to wyjazdem na staż trzech trenerów z PUKS KAROL Wadowice.
https://www.facebook.com/PUKS.Karol.Wadowice/posts/1666941100037342
Teraz dzięki zdobytej wiedzy wspólnie organizujemy konferencje dotyczącą szkolenia w FC Barcelona.
https://www.facebook.com/events/353644558484236/
Zapraszamy na nią wszystkich nauczycieli i trenerów pracujących w Gminie Wadowice.
Dzięki projektowi mobilności nauczycieli w ramach programu Po WER wpływamy szeroko na rozwój społeczności lokalnej - kadr sportowych i dzieci.
Karol Habrzyk
SP 4 Wadowice
PUKS KAROL Wadowice
Dzięki wyjazdowi z Mobilności Nauczycieli w ramach program POWER i połączeniu tego ze stażem w słynnej szkole piłkarskiej FC Barcelony - La Masia, mogłem na nowo wkroczyć w fascynujący świat "kosmicznego poziomu piłkarskiego" z jakim można się spotkać tylko w Hiszpanii.
Kurs otwarł mnie na nowe materiały dydaktyczne z których mogę czerpać. Choć mój poziom języka hiszpańskiego jest na poziomie początkującego, to poznałem zasady które ułatwiają mi poruszanie się w tłumaczeniu materiałów hiszpańsko języcznych. A tylko z takich materiałów można się ogromnie dużo dowiedzieć.
Ostatnio dużo korzystam z kanału FC Barcelony:
https://www.youtube.com/user/fcbarcelona
Są tam dostępne filmy z akademii. Dzięki temu odkrywam nadal niuanse treningowe czy ze skrótów meczowych podglądam sposoby rozwiązywania różnych zadań meczowych. Jest to naprawdę fascynująca przygoda. Bardzo rozwijająca mój warsztat który służy dzieciom z Gminy Wadowice. Głównie tym ze Szkoły Podstawowej nr 4 w której pracuję, ale także poprzez PUKS KAROL - innym dzieciom.
Niesamowicie rozwijającą lekturą jest książka którą sobie teraz tłumacze: CONSTRUCCIÓN METODOLÓGICA DEL MODELO DE JUEGO. Daniel Guindos -link do części książki dla zainteresowanych:
Wiele ciekawych nowych rzeczy odkrywam i staram się to wprowadzić w swoją codzienną pracę z dziećmi.
Karol Habrzyk
SP 4 Wadowice
PUKS KAROL Wadowice
09.03.2018 – lekcja została przeprowadzona na podstawie poniższego konspektu.
Konspekt lekcji otwartej wychowania fizycznego na podstawie doświadczeń zdobytych na stażu w FC Barcelona i podczas pobytu z Mobilności PO WER.
Karol Habrzyk,
Klasa 6 a, 09.03.2018
nauczyciele obserwujący: Marcin Ceremuga, Marcin Sulikowski.
Temat: Doskonalenie podań i poruszania się bez piłki. Turniej piłkarski hiszpańsko-angielski.
Cele lekcji:
Podniesienie umiejętności podań i ustawienia się do podania.
Zdobycie wiedzy na temat drużyn hiszpańskich i angielskich.
Współdziałanie w grupie.
Cz I.
Powitanie, sprawdzenie obecności, omówienie lekcji.
Rozgrzewka. Prowadzi uczeń który wcześniej dostał filmik według którego przygotował rozgrzewkę.
Cz II.
Gra 3x3 na sektorze Sali. Zawodnicy jednej z drużyn muszą przekazać podaniami piłkę od jednego zawodnika do drugiego. Za sukces dostają punkt.
Film: https://youtu.be/iufEbbsmamc
Cz III.
Grupy losują nazwy drużyn pod którymi będą grać w turnieju. Następnie musza zdobyć jak najwięcej wiedzy na temat swojej drużyny.
Turniej systemem „każdy z każdym”.
Każdy mecz rozpoczyna się od krótkiej prezentacji (informacji) na temat swojej drużyny i miasta w którym się znajduje.
Cz IV. Podsumowanie lekcji. Nagrodzenie najlepszych „pucharami soczkowymi” – butelką soku owocowego.
Podsumowanie:
Uczniowie bardzo dobrze się bawili.
8 marca uczniowie klasy drugiej gimnazjum SP4 Wadowice przygotowali lekcję wychowawczą na temat systemów edukacji w Europie.
Jak tradycja nakazuje w tym dniu na początku lekcji chłopcy tej klasy złożyli życzenia i wręczyli kwiaty z okazji Dnia Kobiet.
Po części życzeniowej Emanuel i Natalia przystąpili do przybliżania nam systemów edukacyjnych istniejących w Europie. Skupili się na czterech krajach Niemcy, Anglia, Francja i Włochy. Przedstawiając systemy edukacyjne omawiali układ cyklu kształcenia w tych krajach, systemy egzaminacyjne oraz wskazywali różnice między tymi systemami a polskim. Swoją prelekcję wspomagali prezentacją multimedialną w której ujęli skrótowo najważniejsze cechy omawianych systemów edukacyjny i ich różnic, które rozwijali w trakcie swojej prelekcji.
Prezentacja uczniów - Systemy_edukacji.ppt
Po prezentacji uczniów ja jako ich wychowawca i osoba biorąca udział w mobilności w ramach projektu realizowanego w Gminie Wadowice przedstawiłem im możliwości studiowania poza granicami kraju. Skupiłem się na Wielkiej Brytanii i szczególnie na Uniwersytecie Oxfordzkim bo akurat będę brał udział w szkoleniu językowym w tym mieście. Wynikało to z tego że w ramach przygotowania do szkolenia dużo czytałem na temat tego uniwersytetu, jego struktury i możliwościach studiowania. Miałem również w przeszłości możliwość z osobami które tam studiowały lub współpracowały z tym uniwersytetem. Wszystkie te elementy pomogły mi lepiej poznać uczelnię i miasto więc z chęci podzielania się tymi informacjami z moją klasa przedstawiłem poznane informację.
Może będzie to jakaś inspiracja dla kogoś i ktoś z nich tam będzie studiował.
LEKCJA POKAZOWA w SP4
„Volleyball team”
W dniu 2.03.2018 roku w Szkole Podstawowej numer 4 odbyła się lekcja pokazowa klasy 6b.Tematyką lekcji było tworzenie zwycięskiego zespołu, doskonalenie umiejętności siatkarskich oraz praca w grupach która miała za zadanie integracje i nabywanie nowych umiejętności potrzebnych przy współtworzeniu idealnej drużyny. Podczas lekcji można było zaobserwować różne ćwiczenia techniczne przedstawiane metodą pokazu oraz opisu słownego.
Oprócz ćwiczeń i zadań, uczniowie musieli opanować słownictwo którym posługują się komentatorzy w czasie rozgrywanych meczy międzynarodowych. Jest to oczywiście język angielski tak powszechny w sporcie. Lekcja została zakończona meczem gdzie wliczono punkty za pracę w grupach która polegała na właściwym przyporządkowaniu słownictwa w języku polskim i angielskim.
Słownictwo English - Polish - slownictwo_lekcja_pokazowa.pdf
Zajęcia zrealizowane były w ramach projektu POWER przez p. Marcina Ceremugę.
W dniu drugiego marca uczniowie klas piątych SP Nr 4 w Wadowicach biorący udział w projekcie „Pen Friends Project” zakończyli pisanie listów w języku angielskim do swoich rówieśników z Hiszpanii. Zaadresowali koperty i ozdobili je kolorowymi znaczkami.
W listach pisali o sobie, rodzinie, swoim miejscu zamieszkania oraz swoich zainteresowaniach. Zadali wiele pytań na które nasuneły się po przeczytaniu listów otrzymanych wczesniej od swoich kolegów i koleżanek z Hiszpanii i liczą na szczegółowe odpowiedzi.
Pani Iwona Blarowska – opiekun projektu – umieściła listy uczniów w zbiorczej kopercie i wysłała pod adres zaprzyjaźnionej szkoły w miejscowości Vilanova del Cami.
Piątoklasiści pisali swoje listy z dużym zaangażowaniem i już nie mogą doczekać się odpowiedzi od swoich hiszpańskich, korespondencyjnych przyjaciół.
W ramach projektu „Mobilność kadry edukacyjnej” w dniach 29.01.2018r.-10.02.2018r. uczestniczyłem w kursie metodycznym dla nauczycieli prowadzonym w szkole językowej Angloland - Academy of English, która znajduje się przy Avenue Road w Scarborough. Miejscowość to jest nadmorskim miastem w północno-wschodniej Anglii.
Moja droga do Scarborough wiodła przez Wrocław, Newcastle i York. Lot z Wrocławia trwał ponad 2 godziny, ale ponieważ w Anglii jest czas o godzinę wcześniejszy, więc zyskałem dodatkową godzinę. Niestety musiałem ją oddać wracając do Polski.
Gdy wylądowałem na lotnisku w Newcastle udałem się metrem na pociąg do Yorku, by następnie przesiąść się na pociąg jadący do Scarborough. W godzinach popołudniowych dotarłem na miejsce noclegu u pani Pameli, mieszkającej przy ulicy Seamer Road. Po sympatycznym przywitaniu, oczywiście w języku angielskim, trochę czasu poświęciliśmy na poznanie się (rodziny, praca zawodowa itd.). Do rozmów i wzajemnego poznania się mieliśmy jeszcze wiele okazji podczas mojego pobytu w jej domu.
Od następnego dnia rozpoczęły się moje zajęcia w szkole. Do lunczu zajęcia głównie były skoncentrowane na pogłębianiu znajomości języka angielskiego z dużym naciskiem na konwersację. Po południu zajęcia dotyczyły głównego tematu mojego kursu czyli efektywnemu wykorzystaniu technologii w nauczaniu
Moja grupa liczyła 7 osób. Były w niej osoby z Chile, Argentyny i z Polski. Zajęcia mojej grupy odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9.00–16.00. Prowadzone były przez Lindę oraz Dana, którzy wykazywali się dużym profesjonalizmem oraz szerokim wykorzystaniem metod aktywizujących. Obejmowały one nauczanie gramatyki, słownictwa, wymowy, czytania tekstów z wykorzystaniem różnych ćwiczeń, a także zasobów internetowych i technologii ICT . Często pracowaliśmy w grupach lub parach. Uważam ,że dużo nauczyłem się na tych zajęciach i będę mógł to wykorzystać w swojej pracy i życiu.
Szkoła nie tylko uczyła, ale także oferowała różne możliwości spędzania czasu wolnego. W pierwszym dniu zajęć odbyliśmy wycieczkę po mieście z przewodnikiem, która dostarczyła wielu ciekawych wrażeń. Scarborough ze względu na swoja piękna plaże zwane jest Królową Wybrzeża Yorkshire. Nad miastem wznoszą się monumentalne ruiny zamku, skąd rozciągają się fantastyczne widoki na morze. W średniowieczu miasto było znane z trwającego 45 dni jarmarku. Dziś - dzięki swojej bogatej ofercie kulturalnej - również przyciąga w okresie wakacji wielu Brytyjczyków i obcokrajowców.
Szkoła Anglolang oddalona jest zaledwie o 10 minut od słonecznej plaży i centrum Scarborough. Bezpośrednie sąsiedztwo szkoły jest doskonałym miejscem, by przyjrzeć się codziennemu życiu Brytyjczyków i poczuć się częścią lokalnej społeczności. Ośrodek znajduje się w tradycyjnej XIX-wiecznej rezydencji, do której przylega piękny ogród. W tygodniu można było również uczestniczyć w różnych zajęciach kulturalnych (występy zespołów muzycznych, seanse kinowe w prywatnym kinie prowadzonym przez szkołę Angloland).
W weekend pojechaliśmy na wycieczkę do Yorku, który zwiedzaliśmy z przewodnikiem. York jest znany ze swojej bogatej historii, która zachowała się w architekturze. Miasto zostało założone ponad 2000 lat temu, a do XIX wieku było największym miastem w północnej Anglii. Co roku przyjeżdżają tu tysiące turystów, aby zobaczyć średniowieczne budowle, w których przeplatają się ślady wikingów i Rzymian. York, był dla Rzymian główną bazą militarną.
Armia wikingów zdobyła York w 866, a w 876 wikingowie osiedlili się na stałe w okolicach Yorkshire. Królowie wikingów rządzili tym obszarem, przez prawie sto lat. W 954 ostatni król wikingów – Eryk Krwawy Topór został wygnany, a jego ziemie wcielone do jednoczącej się Anglii. Katedra w Yorku jest największą średniowieczną katedrą w Anglii i północnej Europie i dominuje nad miastem.
Mogłem również zapoznać się i zwiedzić w Scarborough dwie lokalne renomowane szkoły nauczające na różnych poziomach (Secondary School i College).
Po zakończeniu kursu, ubogacony wróciłem do Polski. Chciałbym dalej rozwijać posługiwanie się językiem angielskimi oraz wykorzystywać zdobytą wiedzę i doświadczenie w swojej pracy oraz życiu osobistym.
W dniu szóstego lutego uczniowie klasy 5a i 5b naszej szkoły biorący udział w projekcie „Pen Friends Project” koordynowanym rzez panią Iwonę Blarowską, otrzymali z niecierpliwością oczekiwane listy od rówieśników z Hiszpanii. W swoich pierwszych listach hiszpańscy koledzy i koleżanki opisali siebie, swoje zainteresowania i pasje, a także swoje rodziny, szkołę i region w którym mieszkają, zadali też mnóstwo pytań naszym uczniom.
Celem projektu 'Pen Friends Project” jest doskonalenie umiejętności językowych uczniów poprzez pisanie listów w języku angielskim, a także wzajemne poznanie kultury, tradycji, zwyczajów i innych aspektów życia w obu krajach. Współdziałanie ze szkołą w Barcelonie jest możliwe dzięki programowi „Power - mobilność kadry edukacji szkolnej” i nawiązaniu współpracy przez mgr Iwonę Blarowską z nauczycielką języka angielskiego Aną Chamorro ze szkoły Institut Pla de les Moreres C/Cristofol Colom s/n Vilanova del Cami.
Teraz uczniowie klas piątych piszą listy na które czekają hiszpańscy koledzy i koleżanki!
Nowe zdjęcia zostały dodane do galerii Listy z Hiszpanii.
05.02.2018r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach. Wzięli w nim udział nauczyciele, którzy są w projekcie: Jerzy Rajda, Marcin Ceremuga, Karol Habrzyk, Radosław Zieliński, Paulina Sarapata, Iwona Blarowska oraz dyrekcja pani Elżbieta Kowalczyk. Jan Kraska jest obecnie na kursie językowo-metodycznym w Wielkiej Brytanii.
Spotkanie to odbyło się po spotkaniu z dnia 31.01.2018r. wszystkich koordynatorów i dyrektorów szkół biorących udział w projekcie. Tematem spotkania było podsumowanie dotychczasowych wyjazdów i zrealizowanych przedsięwzięć. Przekazano również dyrektorom dokładne wytyczne odnoszące się do sprawozdawczości szkół.
Dyrekcja zorganizowała przy współpracy z koordynatorem szkolnym spotkanie 05.02.2018 aby przedstawić wnioski i zadania jakie mają zrealizować uczestnicy projektu.
W trakcie tego spotkania każdy z uczestników otrzymał formularz sprawozdania uczestnika projektu. Na bazie tego formularza każdy przedstawił stopień realizacji zadań zawartych w umowach oraz planowane inicjatywy. Uczestnikom przekazano daty składania raportów tj. 15 marca dla osób wyjeżdżających w 2017r i 30 kwietnia dla osób wyjeżdżających w 2018r.
Raporty maja być przekazywane koordynatorowi zgodnie z wyżej przedstawionymi datami a koordynator ma stworzyć na ich podstawie raport placówki, którego struktura była przedstawiona również na spotkaniu.
Dnia 25.01.2018roku odbył się Turniej Piłki Nożnej o Puchar Dyrekcji SP4, oraz Konkurs Wiedzy o klubach hiszpańskich i angielskich , którego organizatorem był mg. Marcin Ceremuga oraz uczniowie z klas gimnazjalnych. Celem imprezy były:
Turniej rozpoczął się oficjalnym powitaniem drużyn oraz rozlosowaniem kolejności meczy. Po tym etapie uczestnicy podeszli do zmagań z testem wiedzy którego pytania jak i odpowiedzi były w języku angielskim co wymagało od nich umiejętności szybkiego czytania ze zrozumieniem. Turniej trwał w bardzo dobrej atmosferze w myśl słowa „We are the champion…”. W turnieju wzięły udział 4 drużyny. W trakcie zawodów rozegrano 12 meczy, a każdy z nich trwał 10 minut. Najlepszą drużyną która wywalczyła wspaniały puchar okazała się klasa III B, a konkurs wiedzy wygrał Mikołaj Berek, który jako jedyny zdobył maksymalną ilość punktów. Po turnieju Pani Dyrektor odznaczyła pamiątkowymi medalami każdego z uczestników, oraz pogratulowała za sportową walkę i zaangażowanie.
Zawodnikom gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów sportowych!
W piątek 2.02.2018r. pani Paulina Sarapata, w odpowiedzi na zaproszenie Dyrekcji, wybrała się z wizytą do Przedszkola Publicznego nr 1 w Wadowicach aby przeczytać przedszkolakom bajkę w języku angielskim. Maluchy z zaciekawieniem wysłuchały opowieści „101 Dalmatians” („101 Dalmatyńczyków”). Zdumiewające było to, jak wiele słów dzieci potrafiły „wyłapać” z tekstu i przetłumaczyć na język polski. Poprzez kontakt z pięknym językiem literackim dziecko szybciej nabywa kompetencji językowych, bogaci własny język, czerpie wzory komunikowania się, poznawania i wyrażania siebie i otaczającego świata w całym bogactwie. Wykorzystując literaturę możemy dzieciom stworzyć wiele okazji do rozwijania twórczej postawy wobec języka.
Spotkanie to miało na celu promowanie uczenia języków obcych oraz upowszechnianie dobrych praktyk edukacyjnych w ramach projektu "Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej"
30.01.2018r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach. Wzięli w nim udział wszyscy nauczyciele, którzy są w projekcie: Jerzy Rajda, Marcin Ceremuga, Karol Habrzyk, Radosław Zieliński, Paulina Sarapata, Iwona Blarowska. Jan Kraska jest obecnie na kursie językowo-metodycznym w Wielkiej Brytanii.
Na spotkaniu Pan Marcin Ceremuga przestawił sprawozdanie z Turnieju Wiedzy i umiejętności z piłki nożnej związanego z klubami ligi angielskiej i hiszpańskiej. Szczegółowe sprawozdanie wraz ze zdjęciami zostanie opublikowane w późniejszym terminie.
Panie Iwon Blarowska i Paulina Sarapata przekazały informację o planowanym Konkursie Wiedzy o krajach anglo i niemiecko – języcznych. Patronatem konkursu jest Burmistrza Wadowic i odbędzie się 27 kwietnia 2018r. Dedykowany jest zarówno do uczniów szkół podstawowych jak i gimnazjów. Szczegółowy regulamin i zakres materiałów zostanie przesłany do szkół w najbliższym czasie.
Nauczyciele przekazali również koordynatorowi szkolnemu Jerzemu Rajdzie zestawienie swoich dotychczasowych działań/inicjatyw. Koordynator przypomniał jeszcze raz jakie mają zobowiązania wobec projektu wynikające z umów podpisywanych z dyrektorem szkoły – omawiane one będą na spotkaniu dyrektorów i koordynatorów szkół biorących udział w projekcie 31.01.2018r w Urzędzie Gminy Wadowice.
W dniach 31 stycznia w Szkole Podstawowej nr 4 odbyły się zebrania klasowe podsumowujące I półrocze. Przed zebraniami klasowymi na sali gimnastycznej odbyło się spotkanie z Panią Dyrektor Elżbietą Kowalczyk, na którym przedstawiła informacje dotyczące inicjatyw, projektów i funkcjonowania szkoły w I półroczu.
Jedną z inicjatyw omawianą przez Panią dyrektor było zaangażowanie nauczycieli naszej szkoły w Gminnym projekcie „Mobilność kadry edukacji szkolnej”, realizowanego w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój (PO WER) współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Społecznego pn. „Podniesienie jakości i efektywności pracy szkół i przedszkoli z terenu Gminy Wadowice poprzez rozwijanie kompetencji kadry edukacji szkolnej”, Nr projektu: 2016-1-PL01-KA101-024355. Zapoznała rodziców z celami projektu oraz nauczycielami biorącymi udział w projekcie. Przedstawiła bieżące informacje co do realizowania tego projektu w naszej szkole jak również gdzie można znaleźć dodatkowe informacje dotyczące projektu i jego realizacji tj. strona szkoły (https://zsp1wadowice.edupage.org/blog1/?), blog projektu (https://mobilnoscwadowice.blogspot.com/), stronę na Facebooku (https://pl-pl.facebook.com/mobilnoscwadowice/) oraz stronę gminy (https://wadowice.pl/dla-mieszkancow/Edukacja/power).
22.12.2017r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach. Wzięli w nim udział wszyscy nauczyciele, którzy są w projekcie: Jan Kraska, Jerzy Rajda, Marcin Ceremuga, Karol Habrzyk, Radosław Zieliński, Paulina Sarapata, Iwona Blarowska.
Na spotkaniu tym Pan Jerzy Rajda przedstawił informacje po spotkaniu koordynatorów i osób wyjeżdzających w 2018 roku które odbyło się 14 grudnia. Zostały omówione jeszcze raz sprawy związane z prawidłowym wypełnianiem i przekazywaniem zaświadczeń i innych dokumentów związanych z wyjazdami (mobilitity tool, faktury, certyfikaty). Jak również zostały przypomniane obowiązki uczestników mobilności zawarte w umowach oraz że z tych obowiązków i ich sposobu realizacji będzie ich rozliczać dyrekcja szkoły na podstawie indywidualnych sprawozdań i analizy ich inicjatyw oraz sposobu realizacji przez uczestników.
Osobom wyjeżdżający w 2018 roku (Jerzy Rajda, Jan Kraska – Wielka Brytania, Radosław Zieliński – Irlandia) zostały przekazane pliki zaświadczeń i dyplomów oraz plakaty projektu. Osoby te przedstawiły swoje kursy (Jan Kraska – kurs metodyczny, Jerzy Rajda i Radosław Zieliński – kursy językowe) jakie będą realizować w trakcie swoich wyjazdów pod kątem informacji które otrzymali z macierzystych szkół.
Każdy z uczestników przedstawił jak realizuje wdrażanie projektu i co jeszcze ma zaplanowane. W tym miejscu przedstawiliśmy konspekty które zostały stworzone przez Panie Pauline Sarapetę i Iwone Blarowską w kontekście obowiązków każdego uczestnika.
Na koniec spotkania zostało przedstawione uszczegółowienie co będzie realizowane w najbliższym czasie styczeń-marzec w ramach projektu i kto za to będzie odpowiedzialny. Było to ostatnie spotkanie w roku 2018 po zakończeniu którego mieliśmy okazje spotkania z dyrekcją i wspólnego zdjęcia.
Po zajęciach przygotowawczych z języka angielskiego w których uczestniczyłem, samodzielnej pracy oraz pomocy nauczycieli języka angielskiego z Mojej szkoły (Szkoła Podstawowa nr 4 w Wadowicach) przygotowałem słownictwo w języku angielskim występujące w moim przedmiocie – fizyce oraz zadania na bazie tegoż słownictwa.
W grudniu na zajęciach lekcyjnych w klasach trzecich gimnazjum wprowadziłem słownictwo specjalistyczne z fizyki, aby pokazać im iż bardzo często nie jest ono spotykane w podstawowych sownikach. Do tego słownictwa przygotowane miałem zadania z kinematyki, dynamiki, pracy i energii.
Uczniowie w formie ćwiczeń mieli za zadanie z wykorzystaniem słowników i słownictwa które im przedstawiłem jak najdokładniej przetłumaczyć zadania na język polski, rozwiązać je i napisać odpowiedź w języku angielskim.
Było to dla wielu uczniów bardzo duże wyzwanie, które mam nadzieje choć trochę pomogło im w opanowaniu i zapamiętaniu słownictwa angielskiego oraz zagadnień fizycznych.
Krótki słownik fizycznych zwrotów w języku angielskim
Acceleration - przyspieszenie angular acceleration - przyspieszenie kątowe angular velocity -prędkość kątowa atom - atom atomic -atomowy centrifugal force -siła odśrodkowa centripetal acceleration -przyspieszenie dośrodkowe dynamics -dynamika Energy -energia Force - siła frame of reference -układ odniesienia heat -ciepło impulse -popęd kinetic energy -energia kinetyczna mass - masa matter -materia momentum -pęd motion -ruch net force -siła wypadkowa Newton's laws of motion -zasady dynamiki Newtona Physical -fizykalny; dotyczący fizyki Physics -fizyka potential Energy -energia potencjalna quantum mechanics - mechanika kwantowa scalar -skalar second law of thermodynamics -druga zasada termodynamiki spacetime -czasoprzestrzeń velocity -prędkość speed of light- prędkość światła statics - statyka theory of relativity -teoria względności third law of thermodynamics -trzecia zasada termodynamiki convert heat into work -zamienić ciepło na pracę torque -moment siły trajectory -tor vacuum -próżnia vector -wektor wave-fala work -praca |
źródło-source akomodacja-accommodation analiza-analysis bezwładność-inactivity chaos-chaos krzepnięcie-coagulation parowanie-evap sublimacja-sublimation wymiennik ciepła-heat exchanger skraplanie-liquefaction topnienie-melting ciężar-weight ciśnienie-pressure cząstki zanieczyszczeń-pollutant particles drganie-trembling długość-length dyfrakcja-diffraction termodynamika-thermodynamics dyfuzja-diffusion dźwignia-lever echo-echo energia-energy fotokomórka-photocell gaz-gas gęstość-density indukcja-induction jądro-kernel konwekcja-convection luneta-telescope lupa-magnifying glass napięcie-voltage prąd-stream nieważkość-weightlessness pęd-momentum rozpad-breakdown rozszczepienie-fission zjawisko-phenomenon sonar-sonar soczewka-lens pionowo –vertically poziomo - horizontally |
Przykłady zadań
Jerzy Rajda
Paulina Sarapata
Iwona Blarowska
W ramach tegorocznego Jarmarku Bożonarodzeniowego w Wadowicach uczniowie naszej szkoły występowali z cyklem kolęd, pastorałek i utworów związanych z Bożym Narodzeniem. Na scenie zaprezentowali się uczniowie klas I-VII szkoły podstawowej i II-III gimnazjum.
W ramach tego występu uczniowie zaprezentowali utwory w języku polskim angielskim z wykorzystaniem podkładów muzycznych przygotowanych wcześniej.
Występ był jednym z elementów wdrażania efektów Projektu "Mobilność kadry edukacji szkolnej", w którym biorą udział nauczyciele ze Szkoły Podstawowej nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Wadowicach.
Występ uczniów przygotował nauczyciel muzyki z SP4 pan Radosław Zieliński.
25 października 2017r. rozpoczęliśmy drugą edycję kursu przygotowawczego z języka angielskiego w ramach „Mobilności kadry edukacji szkolnej”. Zajęcia odbywają się we środy i prowadzone są przez panią Paulinę Sarapatę.
Na każdym spotkaniu omawiane i utrwalane są kwestie związane ze znajomością słownictwa oraz struktur leksykalno-gramatycznych. Tematyka zajęć obejmuje między innymi: kierunki i pytanie o drogę, budynki i wyposażenie domu, przymiotniki opisujące charakter, dane osobowe w banku i na poczcie, codzienne zakupy i obowiązki oraz problemy zdrowotne.
Uczestnicy szkolenia zostali również zapoznani z narzędziem do samooceny umiejętności językowych „Europass-paszport językowy”, które umożliwia obywatelom europejskim przedstawianie nabytych kwalifikacji w jasny i zrozumiały sposób w całej Europie. Paszport językowy zawiera Wspólny Europejski System Opisu Kształcenia Językowego opracowany przez Radę Europy.
Wszystkim uczestnikom życzymy wytrwałości w dążeniu do celu oraz mamy nadzieję, że zdobyte umiejętności okażą się przydatne w trakcie trwania mobilności.
16.11.2017r. odbyło się kolejne spotkanie uczestników projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Zespole Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach. Wzięli w nim udział wszyscy nauczyciele, którzy są w projekcie: Jan Kraska, Jerzy Rajda, Marcin Ceremuga, Karol Habrzyk, Radosław Zieliński, Paulina Sarapata, Iwona Blarowska.
Na spotkaniu tym Pan Karol Habrzyk przedstawił sprawozdanie z swojej mobilności w Hiszpania w trakcie której uczestniczył w kursie językowym z języka hiszpańskiego. Podzielił się swoimi wrażeniami z przebytego kursu i krótko opowiedział o atmosferze w trakcie kursu oraz kontaktach które zdobył, poza wiadomą wiedzą i umiejętnościami zdobytymi w trakcie kursu. Również opisał swoje kontakty z rodziną u której mieszkał w trakcie pobytu w Barcelonie. Poza kursem językowy, jako trener piłki nożnej uczestniczył często w otwartych treningach zespołu FC Barcelona oraz klubów szkolących dzieci w wieku szkolnym co dało mu możliwość rozwoju jako trener oraz poznania osób szkolących te dzieci.
Wspólnie przeanalizowaliśmy dokumenty pomobilnościowe – mobilitity tool, faktury, certyfikaty, sprawozdania które przekazał pan Karol Habrzyk.
Omówiliśmy również harmonogram wyjazdów w przyszłym roku w trakcie którego nauczyciele którzy już odbyli mobilność i mają już swoje spostrzeżenia wymieniali się doświadczeniem/informacjami na co zwrócić uwagę w dokumentacji przekazywanej przez organizatora kursu oraz jak dobrze zorganizować sobie sprawy przelotów i komunikacji na miejscu.
Na koniec spotkania zostało uprzedstawione uszczegółowienie co będzie realizowane w najbliższym czasie listopad-grudzień w ramach projektu i kto za to będzie odpowiedzialny.
Końcem września 2017r. odbyło się kolejne a zarazem pierwsze spotkanie w tym roku szkolnym uczestników projektu „Mobilność kadry edukacji szkolnej” w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach. Wzięli w nim udział wszyscy nauczyciele, którzy są w projekcie: Jan Kraska, Jerzy Rajda, Marcin Ceremuga, Karol Habrzyk, Radosław Zieliński, Paulina Sarapata, Iwona Blarowska.
Na spotkaniu tym Pani Iwona Blarowska przedstawił sprawozdanie z swojej mobilności w Wielkiej Brytanii w trakcie której uczestniczył w kursie metodyczno-językowym z języka angielskiego. Wspólnie przeanalizowaliśmy dokumenty pomobilnościowe – mobilitity tool, faktury, certyfikaty, sprawozdania które przekazała pani Iwona Blarowska.
Został stworzony harmonogram wyjazdów w na ro k 2018 oraz zostały omówione umowy które kolejni uczestnicy muszą podpisać. Na spotkania zostało przestawiony wstępny harmonogram inicjatyw do końca projektu, ich ramy czasowe które będą uszczegółowiane na bieżąco w trakcie roku szkolnego z uwzględnieniem pracy szkoły.
Mobilność nauczycieli. Nauka języka hiszpańskiego w Barcelonie.
Karol Habrzyk.
W okresie od 8 do 21 października miałem przyjemność uczestniczyć w kursie języka hiszpańskiego w Barcelonie.
8 października wylądowałem na lotnisku El Prat. W godzinach wieczornych dotarłem na miejsce noclegu u pani Isabel Fabregas. Przyznam iż pocichu liczyłem, że jest babcią piłkarza Cesca Fabregasa… okazało się że nie jest. Zostałem miło powitany, a barierę językową jakoś obeszliśmy przy pomocy gestykulacji J.
Nad ranem okazało się, że w mieszkaniu stacjonuje jeszcze Francuz który razem ze mną jest w tej samej grupie na nauce języka hiszpańskiego. Komunikowałem się z nim w języku angielskim, momentami migowym, a pod koniec udawało się trochę w hiszpańskim.
Znalazłem się w grupie 8-10 osobowej. Były trzy osoby z Niemiec, dwie z Francji, dwie z Chin. W drugim tygodniu dołączyły jeszcze dwie ze Szwecji.
Zajęcia prowadziła pani Violetta. Wykazywała się dużym profesjonalizmem, serdecznością, wyrozumiałością i sporym wachlarzem metod aktywujących. Z chęcią każdego dnia przychodziłem na lekcje hiszpańskiego. Dużo mi dały te zajęcia. Na zakończenie napisałem test i zdałem. Złapałem podstawy. Teraz chciałbym postawić na dalsza naukę. Myślę że sporo mogę nauczyć się sam dzięki tym wykładom. Z chęcią wziąłbym także udział w zorganizowanych lekcjach czy ponownie takim wyjeździe na wyższy stopień kursu.
W tygodniu nie korzystałem z oferty integracji szkoły językowej. Zorganizowałem sobie czas we własnym zakresie. Nawiązałem kontakt z dwoma Klubami: FC Barcelona i Espanyol Barcelona. Dzięki temu w tygodniu każdy wieczór spędzałem na treningach tych Klubów. Głównie oczywiście tego pierwszego. Już na miejscu odkryłem także inny klub, który mnie bardzo zaciekawił – Sant Joan Despi (jedno boisko i 32 drużyny w rozgrywkach). W weekend oglądałem natomiast mecze drużyn młodzieżowych.
Obserwacje tych treningów i meczy wiele wniosły w mój warsztat trenerski i nauczycielski. Zaraz po powrocie zdobyłem wicemistrzostwo powiatu w piłce nożnej halowej chłopców starszych i mistrzostwo chłopców młodszych. Natomiast analiza jak funkcjonują organizacyjnie te Kluby podniosły moje kompetencje organizatorskie. Mocnym przeżyciem było oprowadzenie mnie po całej La Masi (szkółka FC Barcelony) przez Guillermo Amora. To kiedyś świetny piłkarz a dziś koordynator sportu w FC Barcelona i fantastyczny człowiek.
Fantastycznym doświadczaniem była także możliwość oglądania z trybun czterech meczy. U19 FC Barcelona-Olympiakos Pireus w ramach Młodzieżowej Ligi Mistrzów, FC Barcelona – Olympiakos w ramach Ligi Mistrzów, FC Barcelona – Valencia (kobiety) La Liga i Espanyol-Levante w ramach La Liga.
Szukałem także szkoły którą warto by było obejrzeć. Udało mi się odkryć i zwiedzić szkołę męską – La Farga. Zostałem tam bardzo miło przyjęty i oprowadzony. To też było dla mnie ogromne przeżycie i spore doświadczenie. Pokazano mi ciekawą koncepcję podejścia do nauki. Szkoła ta uchodzi za katolicką gdyż bazuje na nauczaniu świętego Josemaria Escriva. Skupia się na spersonalizowanym i całościowym podejściu do ucznia. W szkole La Farga jest aktualnie 1800 uczniów!
Ubogacony 21 października wróciłem do Polski, do Wadowic.
Z mocnym postanowieniem by dalej się rozwijać i wykorzystywać zdobytą wiedzę i doświadczenie dla Wadowic!
Sprawozdanie z mobilności – p. Iwona Blarowska
Imię i nazwisko: Iwona Blarowska
Placówka: Zespół Szkół Publicznych nr 1 w Wadowicach
Rodzaj mobilności: kurs metodyczny Creative Teaching in the Secondary Classroom
Kraj: Wielka Brytania
Czas trwania: 31.07.2017r. - 11.08.2017r.
Szkoła
W ramach projektu „Mobilność kadry edukacyjnej” w dniach 31.07.2017r. - 12.08.2017 r. miałam szansę uczestniczenia w kursie metodycznym dla nauczycieli języka angielskiego prowadzonym w szkole językowej Lake School of English w Oksfordzie. Zajęcia mojej grupy odbywały się od poniedziałku do piątku w godz. 9.15 – 15.15 na terenie Uniwersytetu Oksfordzkiego w nowoczesnym, imponującym rozmachem gmachu Business College. Prowadziła je charyzmatyczna, pochodząca z Walii nauczycielka , a obejmowały one kreatywne nauczanie gramatyki, słownictwa, wymowy, czytania tekstów ze zrozumieniem, pisania, a wszystko z wykorzystaniem pomysłowych ćwiczeń, a także zasobów internetowych i technologii ICT .W grupach bądź parach testowaliśmy na sobie różne zadania ucząc się, ale też wspaniale się przy tym bawiąc. Nasza międzynarodowa grupa liczyła trzynaście osób z różnych krajów Europy: Hiszpanii, Włoch, Niemiec, Czech i Polski. Bardzo dobrze nam się razem pracowało, polubiliśmy się, spędzaliśmy wspólnie również czas wolny . Na zakończenie kursu postanowiliśmy, że będziemy ze sobą utrzymywać kontakt, wymieniać się ciekawymi pomysłami na lekcje, przydatnymi linkami internetowymi i dlatego z inicjatywy koleżanki z Sardynii na platformie dla nauczycieli edomodo.com założyliśmy grupę „Oxford Teachers”.
Szkoła nie tylko uczyła, ale także oferowała różne możliwości spędzania czasu wolnego: w tygodniu było to zwiedzanie Oxfordu z przewodnikiem, nauczycielem Robem i wycieczka do pałacu i ogrodów Blenheim, a w weekend można było pojechać na jednodniowe wycieczki do Londynu i Stratford-Upon-Avon. Pracownicy szkoły doradzali jakie miejsca w Oksfordzie warto zobaczyć, w jakich wydarzeniach kulturalnych wziąć udział, byli bardzo pomocni i życzliwi.
Oksford
Oksford w którym mieszkałam to tętniące życiem pełne turystów 150 000 tysięczne miasto w południowej Anglii nad rzekami Tamizą i Cherwell. Stolica hrabstwa Oxfordshire znana jest przede wszystkim z najstarszego anglojęzycznego uniwersytetu. Atmosferę miasta tworzą majestatyczne, zabytkowe budynki kolegiów, pochodzący z XI wieku zamek Oxford Castle, liczne muzea, w tym najstarsze w Wielkiej Brytanii Ashmolean Museum, biblioteki z cennymi zbiorami, klimatyczne stare uliczki z niezliczoną ilością sklepików z pamiątkami , księgarni i kawiarenek. Urokliwe są również tereny nad rzekmi Cherwell i Tamizą: parki, ogród botaniczny, łąki „meadows” z polami do gry w golfa i krykieta. W mieście i okolicach jest naprawdę wiele do zobaczenia , ja zwiedziłam
min.:
Christ Church College
W Oksfordzie jest aż 38 kolegiów, a Christ należy do najpiękniejszych. XVI wieczne kolegium składa się z kilku majestatycznych budynków w tym imponującej Katedry Kościoła Anglikańskiego. Kręcono w nim sceny do filmów o Harry Potterze, sali jadalniana tej szkoły wyobrażała Wielką Salę. To chyba najbardziej fotografowane przez turystów miejsce. W kolegium Christ Church studiowało 13 premierów Wielkiej Brytanii.
Magdalen College
XV wieczny Magdalen położony jest obok rzeki Cherwell, a na jego terenie znajduje się rozległy park jeleni. Duża kwadratowa wieża Magdalen to punkt orientacyjny miasta. Z wieżą ta wiąże się sięgająca czasów Henryka VII tradycja: w pierwszy majowy poranek chór kolegium śpiewa ze
szczytów wieży gromadząc tłumy słuchaczy, którzy blokują przylegające ulice i most.
Trinity College
Urokliwe, znajdujące się w ścisłym centrum kolegium Trójcy Świętej wychowało trzech brytyjskich premierów i aż do 1979 do roku było to wyłącznie męskim kolegium.
Ashmolean Museum
Pierwsze na świecie uniwersyteckie muzeum które zawiera ogromne kolekcje okazów archeologicznych i sztuki pięknej. W muzeum ma w swoich zbiorach min. kolekcję starożytnych Egiptu i Sudanu, ceramiki greckiej i minojskiej. Miejsce to słynie z jednej najlepszych na świecie kolekcji obrazów Pre Raphaelie, majolicy (włoskiej glazury z cyną) i srebra angielskiego.
Bodleian Library
Uniwersytecka biblioteka Bodleian szczyci się kolekcją ponad 11 milionów woluminów, a półki na których się znajdują liczą łącznie 180 km. Wydawcy książek na całym świecie są zobowiązani do przesłania jednego egzemplarza do tej biblioteki. Ja miałam okazję obejrzeć wystawę poświęconą życiu i twórczości pisarki Jane Austen, rękopisy i pierwsze wydania jej powieści, bogactwo listów rodzinnych i zawodowych.
Blenheim Palace
Monumentalny pałac znajdujący się w miasteczku Woodstock kilkanaście kilometrów od Oksfordu jest jednym z największych w Anglii. XVIII pałac był nagrodą dla Johna Churchilla księcia Marlborough od wdzięcznego narodu za zwycięstwa w wojnie z francuzami o sukcesję hiszpańską. W pałacu urodził się i mieszkał premier Wielkiej Brytanii Winston Churchill.
Niezwykłe atrakcje
Latem w Oksfordzie odbywa się wiele pokazów sztuk teatralnych Williama Szekspira. Ja miałam przyjemność obejrzenia przedstawienia: „The Twelfth Night” czyli „Wieczór Trzech Króli '' wystawianą przez teatr Oxford Playhouse. Sztukę wystawiono na dziedzińcu najstarszej uniwersyteckiej biblioteki Bodleian Library. Możliwość obejrzenia sztuki Szekspira w orginale i w takim otoczeniu było dla mnie fantastycznym przeżyciem.
Inną z niezapomnianych atrakcji było tzw. punting czyli przejażdżka wąską łódką poruszaną przy pomocy długiego kija. Oxford słynie również z wioślarstwa, a coroczna rywalizacja pomiędzy drużynami studentów uniwersytetów Oxford i Cambridge to już tradycja.
Podsumowanie
Podsumowując udział w projekcie „Mobilność kadry edukacyjnej” było dla mnie niezwykle inspirującym doświadczeniem. Nie tylko uczestniczyłam w wartościowych zajęciach, mieszkałam w Oksfordzie z angielską rodziną, zanurzyłam się w kulturze brytyjskiej, ale także miałam możliwość poznania wspaniałych nauczycieli z różnych zakątków Europy, z którymi nadal utrzymuję kontakt. Zamierzam wykorzystywać pomysły i metody które poznałam na kursie na swoich lekcjach i dzielić się nimi z innymi nauczycielami języka angielskiego w naszej szkole. Będę zachęcać nauczycieli mojej szkoły do udziału w tego typu projektach.
W okresie od 31 maja do 7 czerwca odbyły się w naszej szkole kolejne edycje szkolnych konkursów języka angielskiego i języka niemieckiego, podsumowujących pracę uczniów.
1. Najmłodsi, uczniowie klas trzecich szkoły podstawowej, rywalizowali w konkursie „Mistrz Języka Angielskiego”.
2. Uczniowie klas 4-6 zmagali się z tajnikami gramatyki angielskiej w konkursie „Mistrz Gramatyki Angielskiej”.
3. Gimnazjaliści, a także uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej interesujący się historią i kulturą Wielkiej Brytanii, Irlandii, Stanów Zjednoczonych, Kanady, Australii i Nowej Zelandii przystąpili do „Konkursu Wiedzy o Krajach Anglojęzycznych”.
4. Z kolei gimnazjaliści pasjonujący się językiem niemieckim i kulturą krajów niemieckojęzycznych: Niemiec, Austrii, Szwajcarii i Lichtensteinu stanęli w szranki w „Konkursie Wiedzy o Krajach Niemieckojęzycznych”.
Konkursom towarzyszyły pokazy przygotowanych przez gimnazjalistów multimedialnych prezentacji , przybliżających kulturę, historię, obyczaje i inne ciekawe aspekty życia w krajach anglo i niemieckojęzycznych.
Jak co roku konkursy cieszyły się dużym zainteresowaniem uczniów. Wszystkim uczestnikom dziękujemy, a tym którzy zdobyli czołowe miejsca gratulujemy! Well done!
Wyniki poszczególnych konkursów:
„Mistrz języka angielskiego”
klasy 3 SP I miejsce Szymon Grzybowski kl.3b
II miejsce Adrianna Szczur kl.3d, Jakub Żelasko kl.3a
III miejsce Anna Borończyk kl.3d, Nikodem Skawina kl.3a
„Mistrz gramatyki angielskiej”
klasy 4 SP I miejsce: Antonina Koim kl.4b
II miejsce: Tomasz Graca kl.4b
III miejsce: Natalia Mazgaj kl.4a, Amelia Ogiegło kl.4a, Michał Kiciński kl.4a,
Emilia Wójcik kl.4a
klasy 5 SP I miejsce: Miłosz Leśniak kl.5a
II miejsce: Lena Gasińska kl.5b
III miejsce: Piotr Paździora kl.5b, Nikodem Pyka kl.5a
Klasy 6 SP I miejsce: Wiktoria Maszorek kl.6b
II miejsce: Natalia Dybczak kl.6c
III miejsce: Dawid Bobula kl. 6b
„Konkurs wiedzy o krajach anglojęzycznych”
klasy 4 SP I miejsce Przemysław Pindel kl.4b
II miejsce Katarzyna Biernacka kl.4a
III miejsce Zofia Krupnik kl.4b, Milena Perlińska kl.4c
klasy 5 SP I miejsce Lena Gasińska kl.5b
II miejsce Piotr Paździora kl.5b
III miejsce Jakub Pietruszka kl.5b
klasy 6 SP I miejsce Julia Kopańska kl.6c
II miejsce Adrianna Góra kl.6c
III miejsce Natalia Dybczak kl.6c, Laura Rydzewska kl.6c
Gimnazjum I miejsce Łucja Piela kl.IIIb
II miejsce Grzegorz Radwan kl.IIIa
III miejsce Patrycja Niedziela kl.IIb
wyróżnienia: Beata Wanat kl.IIIc, Magdalena Janik kl.Ic
„Konkurs wiedzy o krajach niemieckojęzycznych”
Gimnazjum I miejsce Patrycja Gal kl.IIIb
II miejsce Oskar Boguń kl.IIIb, Bartosz Półtorak kl.IIIa
IIImiejsce Alicja Oleksy kl.IIa
W dniu 23 marca na zajęciach dodatkowych z języka angielskiego, grupa uczniów z klasy 6 wykonywała plakaty filmowe do swoich ulubionych angielskojęzycznych filmów. Na plakatach, oprócz ciekawych ilustracji uczniowie, wykorzystując słownictwo poznane na wcześniejszych lekcjach, zamieścili krótkie opisy filmów w języku angielskim zachęcające do ich obejrzenia.
17 lutego 2017r. w Zespole Szkół nr 2 w Choczni odbył się finał IV Gminnego Konkursu Języka Angielskiego dla Gimnazjalistów, który był jednym z elemntów tego projektu. Osiemnaście najlepszych osób z całej gminy rywalizowało ze sobą o cenne nagrody. W finale wzięło udział aż siedmioro naszych uczniów. Ich zadaniem było przygotować prezentację, w całości w języku angielskim, na temat: Atrakcji Turystycznych w Krajach Anglojęzycznych. Konkurs swoim honorowym patronatem objął Burmistrz Wadowic dr Mateusz Klinowski. -galeria-
Miło nam poinformować, iż pierwsze miejsce zajął uczeń naszej szkoły Jan Kowalczyk z klasy III A, natomiast uczennica Aleksandra Trafiał – IB zdobyła wyróżnienie. Nagrody zostały wręczone przez Pana Burmistrza dr Mateusza Klinowskiego oraz przez Panią Kierownik ZOPO – Halinę Stuglik.
Serdecznie gratulujemy!
1.Ceremuga Marcin | Wielka Brytania | Językowy |
2.Blarowska Iwona | Wielka Brytania | Metodyczno -Językowy |
3.Sarapata Paulina | Czechy | Metodyczno -Językowy |
4.Zieliński Radosław | Irlandia | Językowy |
5.Rajda Jerzy | Wielka Brytania | Językowy |
6.Habrzyk Karol | Hiszpania | Językowy |
7. Kraska Jan | Wielka Brytania | Metodyczno -Językowy |