I miejsce - Biegi Przełajowe Dziewcząt
DZIEŃ DOBRY, PANIE BRONIEWSKI!
Za nami obchody Święta Patrona Szkoły. Zwieńczeniem tegorocznych obchodów był Szkolny Konkurs Poezji Władysława Broniewskiego, w którym wystartowali przedstawiciele wszystkich klas wyłonieni w eliminacjach klasowych. Konkurs, którego głównym celem jest popularyzacja poezji Władysława Broniewskiego, przebiegał pod hasłem: DZIEŃ DOBRY, PANIE BRONIEWSKI! Uczestnicy startowali w trzech grupach wiekowych. W tym roku uczniowie recytowali wiersze wskazane przez organizatorów konkursu. Jury, pod przewodnictwem Pani Dyrektor Elżbiety Kowalczyk, miało nie lada problem z wyłonieniem zwycięzców, gdyż każdy z recytatorów prezentował bardzo wysoki poziom przygotowania.
WYNIKI KONKURSU
I GRUPA- KLASY 1 – 3
I miejsce- Jakub Stopa- klasa II B
II miejsce- Milena Jończy- klasa III B
Maksymilian Stopa- klasa I A
III miejsce- Kuba Sabuda- klasa III A
II GRUPA- KLASY 4 – 6
I miejsce- Klara Bukrym- klasa VI B
II miejsce- Mikołaj Leśniak- klasa V A
III miejsce- Oliwia Foksińska- klasa VI A
III GRUPA – KLASY 7 – 8
I miejsce- Karol Papiernik- klasa VII A
II miejsce- Emilia Łypik- klasa VII B
Adam Zając- klasa VIII B
III miejsce- Emilia Widlarz- klasa VIII C
GRATULUJEMY!!!
W piątek, 4 marca 2025r., uczniowie klasy II b odwiedzili Komendę Powiatową Policji w Wadowicach. Głównym celem wycieczki było zapoznanie z pracą policjantów, ich umundurowaniem oraz przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Na miejscu przywitała nas pani Mąłgorzata zajmująca się pracą z dziećmi i młodzieżą, która opowiedziała na czym polegają jej obowiązki. Kolejnym punktem było wirtualne zapoznanie się z pomieszczeniami w komendzie. Uczniowie poznali również pracę technika policyjnego Wydziału Kryminalnego. Usłyszeli o sposobach zabezpieczania miejsca przestępstwa, zbierania śladów oraz zapoznali się z techniką zdejmowania odcisków palców.
Uczniowie klas drugich odwiedzili teatr lalek BANIALUKA w Bielsku – Białej. Mieli okazję obejrzeć widowisko pt. „Czasowątki”. Było to niezwykłe widowisko, gdzie aktorzy głosem i dźwiękiem naśladowali świat przyrody i „rodzącego się miasta – Bielska – Białej”. Przedstawienie miało formę pantomimy i każdy widz mógł odkrywać kolejne historie. Elementem łączącym wydarzenia był warsztat tkacki i pracujący przy nim ludzie. Dzieci mogły przeżywać wiele emocji od początków miasta, gdy żyły tam zwierzęta, aż po piękne oświetlone miasto, po którym jeździły elektryczne tramwaje i powstawała ciekawa architektura.
Dzieci uczestniczyły także w zajęciach teatralnych od zaplecza. Miały okazję poznać różne gatunki lalek i wcielić się w role poruszając lalkami z różnych okresów historycznych. Każdy dowiedział się jak powstają spektakle teatralne oraz kto i gdzie przygotowuje: scenariusz, scenografię, laki, kostiumy oraz maski. Była to ciekawa wyprawa do świata wyobraźni.
Uczniowie klas 1-3 całą zimę dbali o ptaki, które pozostały w naszym mieście. Akcja trwała od 4 listopada 2024 r. do 14 marca 2025 r.
Każdego tygodnia inna klasa odwiedzała karmniki na skwerze przed sądem i przy postoju taksówek, gdzie uczniowie wsypywali ziarna zbóż, słonecznika, siemię lniane i pestki dyni.
W czasie dokarmiania dzieci poznały gatunki ptaków zimujących w Wadowicach. Dowiedziały się co jedzą i jak radzą sobie w czasie mrozów i chłodów. Z radością podglądały zachowania skrzydlatych przyjaciół, ich loty nad miastem i cierpliwe oczekiwanie aż dzieci oddalą się od karmników.
Z przyjemnością będziemy teraz słuchać wiosennych śpiewów w drodze do szkoły.
Światowy Dzień Świadomości Autyzmu to święto obchodzone corocznie 2 kwietnia, mające na celu podnoszenie świadomości społecznej na temat autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję na znak solidarności z osobami z autyzmem. 2 kwietnia wśród nauczycieli i uczniów dominował w ubiorze kolor niebieski. Uczniowie klas I-III malowali niebieskie motyle, dłonie i żarówki, z których utworzone zostały gazetki klasowe i dekoracje korytarza. Dzieci uczestniczyły w zajęciach „Zrozumieć autyzm”, podczas których odbyły się projekcje bajek i filmików, wyświetlane też były prezentacje przybliżające dzieciom tę tematykę.
27 marca 2025 r w naszej szkole miała miejsce niecodzienna uroczystość. Wszyscy uczniowie edukacji wczesnoszkolnej wraz ze swoimi wychowawczyniami przygotowali przedstawienie pt. „Jan Paweł II - święty z Wadowic”.
Przedstawienie ukazywało całe życie Świętego, od narodzin w Wadowicach, przez dzieciństwo, młodość podczas II wojny światowej, powołanie, czasy kapłaństwa, aż po okres papiestwa i drogę do świętości.
Dzieci, ubrane w stroje nawiązujące do epoki, gesty, symbole oraz piosenki związane z naszym Papieżem, przeniosły nas w czasy Karola Wojtyły i Jana Pawła II.
Uczniowie klas 1, 2 i 3 zaprezentowali się podczas dwóch przedstawień. Najpierw wystąpili przed nauczycielami, koleżankami i kolegami ze starszych klas, a także pensjonariuszami DPS oraz członkami wspólnoty „Rafałki”.
Po południu zaprosili swoich Rodziców, Babcie i Dziadków, aby ich zabrać w tę ciekawą podróż ze świętym Janem Pawłem II. Goście zapełnili po brzegi salę gimnastyczną naszej szkoły. Rodzice najmłodszych uczniów przygotowali słodki poczęstunek dla tak licznie przybyłych gości.
Przedstawienie wywołało falę wzruszeń i wspomnień.
Przygotowanie tego przedstawienia, w którym brało udział 141 uczniów, było doskonałą okazją, aby mali mieszkańcy naszego miasta poznali historię życia największego mieszkańca Wadowic, świętego Jana Pawła II.
Szkolny Wolontariat po raz kolejny włączył się w akcję Góra Grosza. W tym roku była to XXV edycja. Od września uczniowie wrzucali do klasowych skarbonek (wykonanych przez wolontariuszy) monety o nominałach od 1 grosza do 5 złotych. W marcu pieniądze te zostały posegregowane, przeliczone, spakowane i wysłane do Towarzystwa Nasz Dom w Warszawie. W tym roku zebraliśmy ogółem ponad 40 kg monet, co dało kwotę 723,07 zł.
Dzięki tej akcji mogliśmy się przekonać, jaką siłę może mieć 1 grosz.
Wszystkim, uczniom, nauczycielom, pracownikom szkoły, którzy włączyli się do tej akcji, serdecznie dziękujemy.
Jeden grosz znaczy niewiele, ale góra grosza ma moc!
Dziękujemy za każdy grosik!
Już teraz każdy z nas może w swoich domowych skarbonkach odkładać grosiki, gdyż w nowym roku szkolnym również przystąpimy do kolejnej edycji „Góra Grosza”.
24 marca bieżącego roku w Szkole Podstawowej nr 1 w Choczni, odbył się XIII Gminny Konkurs Matematyczny "Mat – Max, czyli matematyka na maxa", którego celem jest popularyzowanie wiedzy matematycznej, rozwijanie uzdolnień i zainteresowań matematycznych uczniów.
W konkursie wzięli udział uczniowie wszystkich szkół podstawowych w gminie Wadowice.
Każda szkoła mogła być reprezentowana przez trzech uczniów. Naszą szkołę reprezentowały: Aurelia Puchała z klasy 8b, Zuzanna Tomasik i Natalia Maga z klasy 8c. Konkurs miał formę dwóch etapów: zadania zamknięte i otwarte. Uczniowie zmagali się z zadaniami z różnych działów matematycznych.
I miejsce w tegorocznej edycji po raz kolejny zdobyła NASZA SZKOŁA.
Pozostałe miejsca na podium to Szkoła Podstawowa nr 1 w Wadowicach i Szkoła Podstawowa nr 2 w Choczni.
Laureaci otrzymali nagrody ufundowane przez Burmistrza Miasta Wadowic oraz dyplomy.
Cieszymy się ze zwycięstwa i wysokiego poziomu wiedzy naszych uczennic.
Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
21 marca by podnosić świadomość o potencjale osób z Zespołem Downa, wielu z nas zakłada różnokolorowe skarpetki – nie do pary. W ten prosty sposób możemy okazać solidarność i wsparcie!
Zespół Downa to zespół cech, które są wynikiem obecności dodatkowego chromosomu 21 w komórkach ciała. W każdej komórce ciała powinno znajdować się 46 chromosomów, w przypadku zespołu Downa zamiast pary (dwóch) chromosomów 21, występują trzy. Dzieci z zespołem Downa mają charakterystyczne cechy wyglądu. Zespół Downa jest zaburzeniem genetycznym i nie ma możliwości wyleczenia go.
Osoby z Zespołem Downa są radosne, uśmiechnięte, szczere. Dzieci chodzą do szkoły i uczą się.
Aby podkreślić solidarność z tymi osobami 21 marca w naszej szkole uczniowie edukacji wczesnoszkolnej założyli skarpetki nie do pary. Na lekcjach zapoznali się z cechami tego zaburzenia genetycznego. Ponadto wykonali sznur pełen skarpetek oraz uzupełniali inne karty pracy.
Zapraszamy do galerii zdjęć.
ZAPISY DO SZKOŁY na rok szkolny 2025/2026
Dyrektor Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wadowicach informuje, że w dniach 3.03.2025r. - 21.03.2025r.
odbędą się zapisy na rok szkolny 2025/2026 do klasy pierwszej Szkoły Podstawowej Nr 4 dzieci urodzonych w 2018 roku – 7- letnich
Zapisu należy dokonać :
- osobiście w godz.: 8:00 – 14:15 (w sekretariacie szkoły – I piętro) lub
- przesłać skan wniosku/zgłoszenia na e-maila szkoły – sp4@wadowice.pl
Zapisując dziecko do szkoły należy wypełnić zgłoszenie lub wniosek o przyjęcie dziecka do szkoły podstawowej, który należy pobrać ze strony internetowej szkoły: www.zsp1wadowice.edupage.org-zakładka REKRUTACJA lub UM w Wadowicach www.wadowice.pl w zakładce Dla mieszkańców: Edukacja- Rekrutacja
Zgloszenie wypełniają Rodzice dzieci zamieszkałych w obwodzie szkoły. zgloszenie.pdf
Wniosek wypełniają Rodzice rekrutujący dziecko do szkoły spoza obwodu i spoza Gminy wniosek.pdf
Zgłoszenie lub wniosek należy wydrukować i podpisać.
Jeżeli dziecko z obwodu Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wadowicach będzie uczęszczało do innej szkoły, informację należy niezwłocznie przekazać do sekretariatu Szkoły Podstawowej Nr 4 w Wadowicach (telefon/fax: (33) 8233162).
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Uwaga : Przy szkole Podstawowej Nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Wadowicach, Szkole Podstawowej Nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach, Szkole Podstawowej Nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach oraz Szkole Podstawowej Nr 5 im. Mikołaja Kopernika w Wadowicach w roku szkolnym 2025/2026 nie będą organizowane oddziały przedszkolne.
W dniu 20 marca 2025 roku o godzinie 8.00, reprezentanci Szkoły Podstawowej nr 4 Wadowicach wraz z opiekunem udali się na zawody w koszykówce chłopców w ramach Małopolskich Igrzysk Młodzieży Szkolnej. Zawody premiowane awansem do finału wojewódzkiego odbyły się we wsi Rajsko, niedaleko Oświęcimia.
Do zmagań stanęły drużyny z: Oświęcimia, Trzebini, Olkusza i Wadowic. Po losowaniu kolejności meczy rozpoczęliśmy zawody meczem Trzebini i Olkusza, w którym górą byli koszykarze z Olkusza. Następnie reprezentanci naszej szkoły stanęli w szranki z Oświęcimiem, w której górą lepsi byli oświęcimianie.
W meczu o 3 miejsce zagraliśmy bardzo dobry mecz z drużyną z Olkusza i wygraliśmy 54:43.
Skład naszej drużyny: Benedyk Jacek, Kręcioch Paweł, Książek Adam, Małecki Szymon, Pająk Sebastian, Papiernik Karol, Skałka Bronisław, Wojciech Szczurkowski oraz nieobecni z powodu kontuzji: Dominik Ciapa i Mateusz Prus.
GRATULACJE!!!
14 marca 2025 r. w Szkole Podstawowej nr 4 w Wadowicach został zorganizowany Konkurs Wiedzy o św. Janie Pawle II pt. „Poznaj Lolka” dla uczniów klas III szkoły podstawowej z gminy Wadowice. Honorowy patronat nad konkursem objęli Burmistrz Wadowic Pan Bartosz Kaliński oraz Dyrektor Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II Ks. Łukasz Piórkowski.
Głównym celem konkursu było poznanie historii życia św. Jana Pawła II, od dzieciństwa, aż do ogłoszenia go świętym. Uczniowie przygotowywali się do konkursu w oparciu o książkę „Chłopiec z Wadowic. Biografia Świętego Jana Pawła II dla dzieci”, autorstwa Małgorzaty Skowrońskiej i ks. Roberta Nęcka.
Nad przebiegiem konkursu czuwała komisja w składzie: p. mgr Bożena Litwa - nauczyciel plastyki, p. mgr Elżbieta Wójcicka - kierownik Biblioteki Pedagogicznej w Wadowicach, p. mgr Paulina Piekarz - bibliotekarz i p. mgr Aneta Rychlik - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej
Konkurs składał się z testu, krzyżówki oraz pracy plastycznej – pocztówki z Wadowic, którą uczestnicy mieli wykonać dowolną techniką plastyczną.
Do konkursu przystąpiło siedem drużyn z następujących szkół:
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Wadowicach
- Szkoła Podstawowa nr 2 w Wadowicach
- Szkoła Podstawowa nr 4 w Wadowicach
- Szkoła Podstawowa nr 5 w Wadowicach
- Szkoła Podstawowa nr 1 w Choczni
- Szkoła Przyjaciół Szkół Katolickich w Stanisławiu Górnym
- Zespół Szkół Publicznych w Kleczy Dolnej
Szkoła Podstawowa nr 4 im. Władysława Broniewskiego w Wadowicach w składzie:
MARLENA BYRSKA
MAJA WIDER
LILIANA ZNAMIROWSKA
Opiekun mgr MAŁGORZATA BRZEŹNIAK
Szkoła Podstawowa Stowarzyszenia Przyjaciół Szkół Katolickich
im. św Jana Pawła II w Stanisławiu Górnym w składzie:
SYLWIA GRZESIEK
WERONIKA OLEŚ
OLGA PACUT
Opiekun mgr EMILIA BYRSKA
Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Wadowicach w składzie:
LIWIA ŚLIWA
MAJA MATYSIAK
KACPER MACURA
Opiekun mgr DOMINIKA MAŚLANKA
Po zakończonym konkursie uroczyście wręczono nagrody. Dokonali tego Burmistrz Wadowic p. Bartosz Kaliński, Wiceburmistrz p. Rafał Marek oraz p. Dyrektor Szkoły Podstawowej nr 4, mgr Elżbieta Kowalczyk. Cenne upominki otrzymali wszyscy uczestnicy konkursu.
Nagrody zostały ufundowane przez Szkołę Podstawową nr 4 w Wadowicach, Burmistrza Wadowic oraz sponsorów:
- Wydział Promocji Gminy Urzędu Miasta i Gminy Wadowice
- Informacja Turystyczna Wadowice
- Muzeum Dom Rodzinny św. Jana Pawła II
- Kryta Pływalnia „Delfin” w Wadowicach
- Księgarnia „Exlibris”
- Świat Marzeń Inwałd Rodzinny Park Rozrywki
Słodki poczęstunek dla dzieci przekazali właściciele piekarni „Magdalenka” i „LEMPART”.
Dyrektor szkoły p. mgr Elżbieta Kowalczyk oraz nauczyciele edukacji wczesnoszkolnej serdecznie dziękują uczestnikom i opiekunom za udział w konkursie, a sponsorom za przekazane dla uczestników upominki i nagrody rzeczowe.
W dniu 17 marca 2025 w Kleczy Dolnej odbył się Etap Międzygminny Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego. Naszą szkołę reprezentowała drużyna w skład której wchodzili: Jacek Benedyk klasa 8b, Antoni Matejko klasa 8b oraz Karol Papiernik klasa 7a.
W Turnieju brało udział 9 drużyn. Nasza drużyna zajęła 3 miejsce!
Gratulujemy!!
W dniu 19.02.2025 na stoku "Beskid " w Spytkowicach odbyły się zawody powiatowe w narciarstwie alpejskim oraz snowboardzie. Zawody rozgrywane były w kategoriach klas 1-3, 4-6 oraz 7-8 oddzielnie dla chłopców i dziewczynek. Naszą szkołę reprezentowało 12 uczniów i uczennic. Zimowa aura i świetne warunki narciarskie sprawiły że wszyscy byli w sportowych, uśmiechniętych nastrojach. Kolejny etap to zawody wojewódzkie na które awansowały osoby z miejsc od 1 do 3.
Wyniki:kat 1-3
1 miejsce Natalia Byrska 2 miejsce Marlena Byrska 2 miejsce Wojciech Byrski
kat 4-6
3 miejsce Filip Byrski 11 miejsce Zygmunt Koim 13 miejsce Kuba Byrski 15 miejsce Dawid Widlarz
kat 7-8
5 miejsce Sandra Bargieł 6 miejsce Daria Stelmaszuk 11 miejsce Aleks Mąsiorski 13 miejsce Jan Dziedzic
kat snowboard 7-8
1 miejsce Nikola Musiał
Kolejne zawody już 7 marca w Kluszkowcach.
Powodzenia!
Kolejny raz nasza szkoła przyłączyła się do akcji „Wyślij pączka do Afryki” ogłoszonej przez FUNDACJĘ KAPUCYNI I MISJE. Fundacja ta zbiera fundusze na misje w Czadzie i Republice Środkowej Afryki. Kapucyni dożywiają dzieci, budują dla nich szkoły, kopią studnie głębinowe, leczą, rehabilitują niepełnosprawnych. Lista ich działań jest długa. W tym roku kapucyni proszą „Podarujmy im ciepły posiłek”.
Wolontariusze naszej szkoły bardzo zaangażowali się w tą akcję. Pozyskali darczyńców pączków, drożdżówek i babeczek. Przygotowali gazetkę i rozwiesili plakaty.
Akcja sprzedaży trwała tydzień, od czwartku 20 lutego do czwartku 27 lutego 2025 roku. Codziennie sprzedawaliśmy pączki i drożdżówki, które otrzymaliśmy z wadowickich piekarni i cukierni. Wspólnie z nami „pączkowały” piekarnie: „Zemanek”, „U Zgudy”, „Osiedlowa”, „Pawlak”, „Marek Ficek”, „Kruk” oraz cukiernia „Galicjanka” i supermarket LUX. Bardzo dziękujemy właścicielom piekarni. Dodatkowo nauczyciele i wolontariusze z rodzicami piekli babeczki, które uczniowie również chętnie kupowali.
Liczna grupa wolontariuszy zaangażowała się w sprzedaż pączków, babeczek i drożdżówek. Całkowity dochód zebrany do skarbonek został wysłany na konto fundacji:
FUNDACJE KAPUCYNI I MISJE
UL. Korzeniaka 16,
30 – 298 Kraków
26 1240 4533 1111 0010 5274 9794
z dopiskiem: Pączek dla Afryki 2025
Dziękujemy wszystkim, którzy piekli i kupowali słodkie wypieki. Dzięki Wam pomogliśmy wielu dzieciom, które czekają na odruch dobrego serca.
Wszystkich zainteresowanych akcją odsyłamy na stronę: paczek.kapucyni.pl