W niedzielę 11 listopada już przed południem rozpoczęły się w Wadowicach uroczyste obchody setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Po uroczystej mszy świętej wadowiczanie pomaszerowali pod pomnik 12 Pułku Piechoty. Również i my włączyliśmy się w świętowanie, oddając hołd poległym żołnierzom. Nasi uczniowie zadbali o to, aby członek każdej delegacji otrzymał symboliczny kotylion. -GALERIA-
Od godziny 16.00 grupa wokalistów z naszej szkoły wzięła udział w koncercie pieśni i tańców patriotycznych mającym miejsce w Wadowickim Centrum Kultury. Świetnie przygotowane występy zgromadziły tłum widzów. Nasi artyści zaprezentowali się wspaniale w dwóch utworach: „Cisza” oraz „Tango na głos, orkiestrę i jeszcze jeden głos”.
RADOSNA NIEPODLEGŁOŚĆ
Czy możemy zapomnieć o swoich historycznych korzeniach? Z pewnością NIE ! Dowodem na to, że uczniowie naszej „Czwórki” pamiętają o przeszłości, była dzisiejsza uroczystość . Wszystko rozpoczęło się zbiorowym odśpiewaniem hymnu narodowego o godz.11.11. FILM Szkoła zadrżała w posadach, bowiem w tym ogólnopolskim przedsięwzięciu wzięło udział ponad 650 osób. Później na sali gimnastycznej obejrzeliśmy niespełna godzinny apel ozdobiony patriotycznymi piosenkami i wierszami, tańcem oraz prezentacją w przepięknej scenografii. Nie zabrakło historycznych ubiorów- gimnazjaliści wspaniale prezentowali się w wojskowych mundurach, młodsi uczniowie pięknie wyglądali w krakowskich strojach.
Młodzi artyści spisali się na medal, za co zebrali gromkie, zasłużone brawa. Było radośnie, ale i refleksyjnie, z zadumą i na wesoło- jak przystało na obchody setnych urodzin Wolnej Polski. Pokazaliśmy, że patriotyzm żyje w nas.
W dniach 29.10 – 06.11. na terenie szkoły odbyła się zbiórka białych i czerwonych kwiatów w ramach akcji „Pamięć o Niezwyciężonych”. Z zebranych kwiatów wolontariusze wykonali czterdzieści wiązanek, które zostały złożone na grobach żołnierzy zarówno na Cmentarzu Parafialnym jak i na Cmentarzu Wojennym.
Wszystkim, którzy włączyli się do akcji serdecznie dziękujemy. - Galeria zdjęć -
Samorząd i Wolontariat SP 4
VI_Dyktando Niepodległościowe
11.2018r. w Krakowie odbył się finał wojewódzki VI Dyktanda Niepodległościowego ,,Po polsku o historii” i po raz szósty w finale byli reprezentanci naszej szkoły. W tym roku reprezentowali nas: Zosia Reciak z klasy 5c, Szymon Grzybowski z klasy 5b, Kasi Biernacka z klasy 6a oraz weteranka konkursu, trzykrotna laureatka- Aleksandra Trafiał z klasy III b gim.
Treść dyktand była związana z setną rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości, a tytuły : ,,Narodowy kurhan pamięci” oraz ,,Jak marzenia o morzu przestały być mrzonką” nie przeraziły piszących.
Tegoroczne dyktando uczniowie pisali w murach Szkoły Muzycznej I stopnia im. I.J. Paderewskiego w Krakowie. Uczestnicy dyktanda, po zmaganiach konkursowych, mieli możliwość uczestnictwa w koncercie muzycznym w wykonaniu uczniów szkoły muzycznej. Koncertowy repertuar wypełniły znane utwory muzyczne polskich kompozytorów oraz muzyczne wersje polskich pieśni patriotycznych.
Do metalowej, zakopanej 120 cm pod ziemią skrzyneczki, trafiły wiadomości setki dzieci z klas 4-8 szkół podstawowych z czterech województw. Wszyscy są laureatami konkursu „Listy do przyszłości”, w ramach którego stworzyli teksty, adresowane do wyimaginowanych odbiorców, żyjących w 2118 roku. W zamyśle organizatorów konkurs miał być sposobem na uczczenie stulecia niepodległości, stanowiąc symboliczny łącznik między przyszłością, a przeszłością. Jedną z laureatek tego konkursu jest nasza uczennica Zofia Krupnik, której list znalazł się w zakopanej kapsule. Gratulujemy.
Zebrania z rodzicami
Klasy VII –VIII Szkoły Podstawowej i III klasy gimnazjalne - 13.11.2018r. /wtorek/ -godz.1700
Klasy 0-I-II-III-IVa,c,d -V-VI Szkoły Podstawowej 14.11.2018r. / środa / - godz.1700
UWAGA:
Klasa IV b –zebranie odbędzie się w późniejszym terminie ustalonym z wychowawcą klasy
Przydział sal - zebrania_13-14_sale.pdf
WYJĄTKOWA NOC, WYJĄTKOWA OKAZJA
W nocy z 26 na 27.10.2018r. z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości przez naszą Ojczyznę oraz w ramach realizacji projektu „Szkoła Młodych Patriotów’ odbyły się w naszej szkole zajęcia pod hasłem ,,NOC NIEPODLEGŁOŚCI”. Dla uczniów klas: 4b, 4c oraz 5a i 5c była to okazja, aby w nietypowy sposób, w ramach zabawy i nauki, uczcić tę wyjątkową rocznicę niepodległej Polski.
Już o godzinie 19.00 w piątek, pełni radości, czwarto- i piątoklasiści zebrali się w wyznaczonych salach na nocne wyzwanie. Po powitaniu przez organizatorów rozpoczęły się zajęcia. Nie brakowało atrakcji przygotowanych przez nauczycieli naszej szkoły. Były, między innymi, zabawy matematyczne, rebusy, szarady i krzyżówki polonistyczne, pokaz doświadczeń fizycznych, kostka Rubika, zabawy i tańce przy muzyce. Uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w przyspieszonym szkoleniu z pierwszej pomocy przedmedycznej. Jednak największą frajdę sprawiły uczestnikom ,,NOCY NIEPODLEGŁOŚCI” zajęcia prowadzone przez żołnierzy Jednostki Obrony Terytorialnej z Wadowic. Od żołnierzy uczniowie dowiedzieli się, co to jest puszka surwiwalowa, jak radzić sobie w trudnych warunkach, uczestniczyli w pokazie umundurowania żołnierskiego i w przeglądzie broni. Klasy miały także możliwość uczestnictwa w musztrze wojskowej, w czasie której uczniowie wykazali się wyjątkowym zdyscyplinowaniem. Zwieńczeniem wszystkich zabaw, gier i ćwiczeń było stworzenie przez uczestników zajęć KODEKSU PATRIOTY. Powstałe prace, o bardzo patriotycznej wymowie, zostaną umieszczone w klasach. Po kolacji i wieczornej toalecie był czas na film, na dobranoc. Zajęcia zakończyły się po północy.
Jesteście ciekawi, jak minęła ,,NOC NIEPODLEGŁOŚCI”?
Bardzo szybko! Obejrzyjcie fotoreportaż!
Rano, o godzinie 8.00 w sobotę, niektórzy uczniowie nie chcieli jeszcze wracać do domu.
Tę wyjątkową noc, z tej wyjątkowej okazji udało się nam spędzić w sposób bardzo atrakcyjny. Oby więcej takich zajęć!
16 października to bardzo ważna data dla Polaków ale szczególnie dla Wadowic i jego mieszkańców. W tym roku mija 40 lat jak kardynał Karol Wojtyła został wybrany na papieża. 27 lat był z nami jako Jan Paweł II. Nasze miasto pełne jest miejsc związanych z jego dzieciństwem i młodością.
Naszym zadaniem jest pielęgnować pamięć o Świętym z Wadowic. W tym roku przygotowaliśmy wystawę, konkurs plastyczny pt. „Jak Karol został Papieżem” oraz przedstawienie. Wystawę można oglądać na parterze szkoły.
Prace konkursowe są wystawione na korytarzu pierwszego piętra szkoły.
Przedstawienie, przygotowane przez uczniów klasy 2 c obejrzeli uczniowie klas 0 –V naszej szkoły, rodzice oraz zaproszeni pensjonariusze DPS. Mali aktorzy przypomnieli nam wadowickie czasy Karola Wojtyły.
Dyskoteka "Jesienny miś".
Zapraszamy na dyskotekę która odbędzie się 23.10.2018r. w godzinach:
16.00-17.00 dla klas 0-3,
17.00 - 19.00 dla klas 4-8 i gimnazjum
ZBIERAMY MAKULATURĘ
W DNIACH 22.10-24.10.2018r.
W GODZ. OD 7.15 DO 13.00
MIEJSCE ZBIÓRKI; PARTER
MAKULATURĘ PROSIMY SOLIDNIE ZAPAKOWAĆ!
Nasza szkoła właczyła się w projekt BohaterON. W dniach 11-12.10.2018r. uczniowie klas piątych i ósmych pisali w ramach projektu listy do powstańców warszawskich.
Pamięć o uczestnikach Powstania Warszawskiego oraz budowanie mostu między pokoleniami – to najważniejsze cele projektu BohaterON – włącz historię! Akcja powstała, by każdy zainteresowany mógł oddać indywidualny hołd ludziom walczącym o wolną Polskę oraz dowiedzieć się więcej o wydarzeniach z tamtych lat. W ten sposób ponownie są oni włączani do społecznej świadomości Polaków. Stąd też nazwa projektu: połączenie słów „bohater” i „ON”.
Dnia 13 października 2018r. dziewięcioro uczniów naszej szkoły pod opieką trojga nauczycieli: Józefa Książka, Ewy Stankowskiej i Edyty Szukalskiej, zdobyło niewysoki (922 m n.p.m.), ale jakże piękny o tej porze roku szczyt Beskidu Małego – Leskowiec ;)
Nasza trasa: Wadowice - Chocznia - Ponikiew - Schronisko PTTK - Szczyt Leskowca - Groń Jana Pawła II.
Z Wadowic udaliśmy się do Choczni, gdzie w Księżym Lesie zapaliliśmy znicze na grobach nieznanych członków ruchu oporu rozstrzelanych przez Gestapo w latach 1942-1944. Pan Józef Książek przybliżył nam historię tego miejsca. W Ponikwi weszliśmy na interesujący nas niebieski szlak, który prowadził w górę przez las, a my wspinając się podziwialiśmy wspaniałe kolory jesieni i… zbieraliśmy grzyby ;) Podczas wędrówki pan Józef podawał fakty i opowiadał ciekawostki na temat Leskowca. Na szczycie góry odbył się konkurs z wiedzy o Leskowcu. Ci, którzy najwięcej zapamiętali z opowieści pana Józefa, zostali nagrodzeni słodkościami. Na Groniu Jana Pawła II zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie i rozpoczęliśmy zejście. Naszą wycieczkę zakończyliśmy ogniskiem. Pogoda nam dopisała, cały dzień świeciło piękne słońce - było świetnie! Sezon wycieczkowy OTWARTY! ;) Galeria - Leskowiec jesienią .
Zamek Królewski na Wawelu i TAURON zaprosiły uczniów do udziału w konkursie „Listy do przyszłości”. W naszej szkole cieszył się on sporym zainteresowaniem- powstało ponad 20 listów.
Nic dziwnego -gra jest warta świeczki. Sto najlepiej napisanych przez uczniów szkół podstawowych listów znajdzie się w kapsule czasu umieszczonej na Wzgórzu Wawelskim. Młodzi ludzie przekażą swoim rówieśnikom z przyszłości informacje o tym, jak spędzają czas wolny lub opowiedzą, co chcieliby robić, gdy dorosną. To będzie ich ślad dla Polaków za 100 lat. Kapsuła zostanie umieszczona na Wzgórzu Wawelskim, a informacja o tym zostanie zapisana w wawelskich archiwach wraz z prośbą o odczytanie listów w 2118 r. oraz zorganizowanie podobnego projektu w perspektywie kolejnych 100 lat. W dobie sms-ów i e-maili konkurs z pewnością pomoże odkurzyć nieco zapomnianą sztukę pisania listów, czyli epistolografię.
Rozpoczynamy nowy rok oszczędzania w SKO. Opiekunka SKO w miesiącu wrześniu przeprowadziła lekcje z przedsiębiorczości. Odwiedziła uczniów w klasach drugich. Była to okazja, aby przypomnieć sobie, po co są pieniądze i jakich pieniędzy używamy w Polsce. Dzieci poznały Kubę Pieniążka i jego bliskich. Pomogły mu w liczeniu oszczędności zgromadzonych w skarbonce. Okazało się, że uczniowie klas drugich doskonale posługują się monetami i banknotami. Wiele dzieci oszczędza w skarbonkach. Mają już pomysły, co kupią za odkładane oszczędności.
Światowy Dzień Tabliczki Mnożenia (ŚDTM) (ang. World Multiplication Table Day) to akcja edukacyjna. Odbywa się każdego roku w ostatni piątek września.
28 września 2018 roku szkoły z różnych stron świata uczestniczyły w tym wydarzeniu.
Nasz szkoła po raz kolejny dołączyła do akcji.
Celem akcji jest propagowanie zabawowej formy nauczania-uczenia się matematyki. Ma ona zachęcić do przypomnienia sobie tabliczki mnożenia w przyjemny, niecodzienny sposób. Akcja jest okazją dla uczniów do nadrobienia „tabliczkowych” zaległości po wakacjach. Natomiast dorośli mogą dać przykład dzieciom – pokazując swoją świetną znajomość trudnych przypadków mnożenia.
„Tabliczkowa wiedza” sprawdzana jest w niecodzienny sposób – u nas w szkole nie tylko odpytywaliśmy tabliczkę mnożenia, ale także zorganizowaliśmy konkurs dla klas czwartych. Klasy te bardzo chętnie uczestniczyły w konkursie poprzez rozwiązywanie ciekawych i nietypowych zadań związanych z tabliczką mnożenia. Konkurs rozstrzygniemy niebawem.
Cieszymy sie, że w naszej szkole uczniowie, nauczyciele, Dyrekcja bardzo chętnie wzięli udział w naszej akcji. Co zaowocowało tym, iż duża grupa osób otrzymała tytuł "Eksperta Tabliczki Mnożenia".
Dziękujemy!!
Zanim na dobre rozpoczęła się nauka, klasa 6b- szczęściarze jakich mało- wybrała się na ZIELONĄ SZKOŁĘ do miejscowości Sól nieopodal Rajczy. W tutejszym Domu Wczasów Dziecięcych TPD spędziliśmy prawie pięć dni. Pobyt urozmaicony był wieloma wędrówkami, m.in. na Klimczok, Kłokocz. Poznaliśmy dokładnie bliższą i dalszą okolicę miejsca zamieszkania. Zajmujące się nami z ramienia DWD panie Kasia i Nina przybliżyły nam kulturę Żywiecczyzny, prowadząc zajęcia taneczne, muzyczno-wokalne oraz plastyczne. Mieliśmy okazję odwiedzić Żywiec, gdzie zobaczyliśmy mini zoo, zamek i park. Wyjechaliśmy też na Szyndzielnię, a tam –nie bez lęku- wdrapaliśmy się na wysoką wieżę widokową. Nie mogliśmy tak do końca oderwać się od nauki, dlatego każdego dnia po południu odbywały się lekcje języka polskiego prowadzone przez panią Agnieszkę Zielińską. W czasie pobytu nie było czasu na nudę-zadbały o to pani Ewa Chmura i pani Ania Rajda, przygotowując m.in. ciekawy tor sprawnościowy, familiadę czy zajęcia plastyczne. Kiedy byliśmy już naprawdę zmęczeni, świetlica zamieniała się w salę kinową, gdzie nasze panie serwowały nam ciekawe filmy . Dopieściliśmy nasze podniebienia pysznym domowym jedzeniem, jakie przygotowywano dla nas w ośrodku. Było naprawdę super!
Szanowni Rodzice/ Opiekunowie,
sedrecznie zapraszam na spotkania z wychowawcami klas, które odbędą się w nastepujacych terminach:
Przydział sal na spotkania zostanie wywieszony na drzwiach wejściowych do szkoły.
Elżbieta Kowalczyk
Dyrektor szkoly
Uczennice naszej szkoły z klas III gimnazjum i 8 szkoły podstawowej brały udział w grze terenowej „Dla Niepodległej” Gra ta została zorganizowana przez Szkołę Podstawową w Jaroszowicach w ramach obchodów 100-lecia odzyskania niepodległości. Celem gry było zdobycie czterech baz, gdzie na uczestników czekała ścianka wspinaczkowa, konkurencje sprawnościowe, test z wiedzy o 12 Pułku Piechoty ziemi wadowickiej oraz rebusy i łamigłówki patriotyczne. Największa atrakcją , ale także wyzwaniem okazało się strzelanie do celu. Drużyny poruszały się wraz z opiekunem według przygotowanej mapy po terenie Jaroszowic. W grze brało udział osiem pięcioosobowych drużyn, nasza drużyna zajęła trzecie miejsce w klasyfikacji końcowej.
Gratulujemy!!!